Odpovídáte na názor ke článku Windows XP se stále prodávají více než Vista.
[161] Ano, chybu dostanete také. Jenže jí aplikace neobslouží, protože autor psal pro systém s overcommitem, který aplikace prostě odstřelí, a tedy se možností selhání alokace ani nezabýval.
Pokud máte z nějakého důvodu velmi starý HW, jste mimo cílovou skupinu. Já sice jel Windows 2000 na Pentiu 233, ale dnes jedu Vistu na dual core CPU s 8GB RAM. Při dnešních cenách HW není důvod mít na stole muzeum.
Přechod na jiný stroj s XP jsem také zvládnul kopírováním. Přechod z XP na Vistu jsem řešil čerstvou instalací nového stroje. Technicky by byl možný upgrade (stejně jako u dister Linuxu), ale nemá to moc smysl. Některé aplikace bych musel upgradovat sám, jiné nemají ve Vistě smysl (třeba ty pro vypalování CD/DVD, přehrávače DVD apod), a výsledek upgradu by mohl být poněkud rozpačitý (stejně jako u upgradu distra Linuxu). Jednou za 6 let reinstalaci přežiju.
Jak jsem mnohokrát psal, windows jsou vysoce konfigurovatelné a customizovatelné. Chcete z nějakého důvodu FS, který umí méně, než NTFS? Není problém, pořiďte si ext2/3, ReiserFS nebo HFS (vše IFS moduly), nebo si s Windows Driver Kit (WDK) napište vlastní. Chcete pozměnit shell? Je poskládaný z komponent, a můžete ho rozšiřovat; nakonec můžete i celý shell nahradit. Chcete prioritizaci I/O operací pro Windows NT 4? Není problém, lze jí dodělat. Chcete hard real time? Jde dodělat jako modul. Možnosti jsou prakticky nekonečné.
Níže je link na diskusi vývojářů kernelu Linuxu z roku 2004. Andrea Arcangeli doporučuje CONFIG_PREEMPT vždy vypnutý, a používat jej pouze pro detekci bugů v zamykání. On totiž celkem správně ví, že Linux je navržený a napsaný tak, že CONFIG_PREEMPT je špatný nápad. Pokud je CONFIG_PREEMPT dobrý nápad, proč distra nejsou kompilovaná s touto option?
http://kerneltrap.org/node/2702
Ke stabilitě kernelu visty nevidím důvod se vyjadřovat jinak, než že je bez problémů. Windows řady NT jsou odjakživa mimořádně stabilní systémy.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 296×
Přečteno 89 773×
Přečteno 73 165×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×