Odpověď na názor

Odpovídáte na názor ke článku Windows XP se stále prodávají více než Vista.

  • 4. 8. 2008 16:11

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    [142] Ano, node superpočítače je hloupé zařízení. A MPI je industry standard v oblasti HPC (včetně clusterů běžících na Linuxu). Pokud máte na mysli jinou technologii (a pro jistotu jste to nenapsal), tak hovoříme každý o něčem jiném. Ovšem migrovat klasické procesy mezi nody clusteru je nesmyslné, protože je to velmi náročné na přenosové pásmo. A asi víte, že největším problémem HPC není výkon, ale spojení mezi nody, protože nároky na něj s početm nodů rostou velmi rychle.
    Můj závěr: než budete psát něco o "jednoúlohových clusterech", zkuste myslet.

    Jasně, pokud aplikaci psanou pro vysoce optimalizovaný Linux cluster po úpravě 80 řádek poběžíte rycleji na Windows clusteru vybaleném z krabice, tak je to proto, že je aplikace velmi kvalitně napsaná ;). A případové studie MS jsou minimálně o řád lépe vypovídající, než řekněme zprávičky na root.cz. Jestli chcete s něčím polemizovat, tak prosím s konkrétními údaji, a ne stylem "je to případová studie, tak to asi není pravda".

    Já nikde netvrdil, že problémy mnoha Windows Mobile zařízení jsou (nezbytně) způsobené HW. Zkuste použít mozek. Co si myslíte, že výrobce dostane od MS? Dostane DVD s hromadou binárek, dokumentace, a s vývojovými nástroji. Výrobce si potom poskládá systém z dodaných komponent, vlastních (či third party) driverů, a hromady aplikací. Windows Mobile samy o sobě například nemají profily vyzvánění, ale poskytují jejich podporu. Výrobce si pak dodá vlastní aplikaci. A to je nejspíš ta aplikace, která možná právě vám nastaví vyzvánění nesprávně. Můj E-TEN X500+ se 64MB RAM měl po startu cca 8-12MB volné RAM, byl pomalý jako slimák, a bylo ho třeba jednou za 2-3 dny restartovat, protože měl masivní resource leaks. A k tomu řada problémů typu že display automaticky zhasíná po 5 vteřinách a nastavení z Control Panels se ignoruje, přijetí hovoru mělo jednu až dvě vteřiny zpoždění, přístroj občas zapomněl device password (což vedlo k nutnosti hard resetu) atd. Ovšem ROM bez zbytečných a nekvalitních ETEN aplikací, s posledními patchi na drivery a s drivery od jiných výrobců těmito problémy netrpí. Jinými slovy problém je v tom, že někteří výrobci HW neumějí poskládat dodané komponenty tak, aby z nich vyrobili použitelný přístroj. V případě HTC to jde, v případě HP to jde o něco hůře (můj hx4700 byl spolehlivý, ale po upgradu na WM5 byl díky špatné velikosti page poolu dost pomalý), a E-TEN patří do koše.

    MacOS X stojí na kernelu XNU (akronym pro X is Not Unix, kombinace Mach, části BSD kernelu a vlastního driver frameworku) a BSD utilitách. Nad tím jsou služby přejaté z NextStepu. V případě iPhone je použit kernel XNU (opět X is Not Unix), Core Services (opět nic unixového), Media Layer, a Cocoa Touch (subset Cocoa, tedy potomek API NextStepu). Tvrdit tedy cokoliv o unixu je dost mimo. A jak jsem psal, certifikovat jako UNIX můžete klidně Windows se Services for UNIX. Ovšem systém bez utilit které vyžaduje POSIX nemůže mít certifikaci UNIX (tedy ani iPhone).
    Pokud je iPhone smartphonem, který ve skutečnosti není smart, ale jen phone, tak proč ne. Osobně používám "PDA s telefonem", ne "telefon bez dalších možností", takže iPhone není nic pro mě. Stroje s Windows jsou OK, pokud jsou od HTC (možná existují i jiné dobré). Telefon s Linuxem jsem na trhu nikdy neviděl, a kdybych ho viděl, záleželo by na vlastnostech - pro mě to totiž není o náboženství.

    Bylo doloženo, že Ubuntu má přesně takový kernel, o jakém jsem psal v příspěvku [109]. Ubuntu, a zřejmě ani žádné jiné běžné distro, nemá kernel s CONFIG_PREEMPT=y. CONFIG_PREEMPT_VO­LUNTARY je dirty hack - v kernelu je pár míst, kde může dojít k preempci. Skutečně preemptivní kernel je ten s CONFIG_PREEMPT (a ten pořád neřeší prioritizaci IRQ). Tohle není o špinění, ale o faktech. Zkuste se naučit o Linuxu alespoň více, než kolik toho vím já ;)