Odpověď na názor

Odpovídáte na názor ke článku Windows XP se stále prodávají více než Vista.

  • 4. 8. 2008 16:31

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    [139] Hm, proč tedy všechna distra dávno nejedou s CONFIG_PREEMPT=y? Když jsem četl diskuze vývojářů, tak byl závěr jasný: mizerný výkon, a nestabilita.

    Vysoký počet page faults může svědčit o řadě věcí, ale typicky o nedostatku paměti. Agresivní používání swapu v XP (které je faktem - musely pracovat se 64MB RAM, a nikdy neměly prasárnu typu hlaní o paměti a OOM Killeru) způsobuje spíše vytížení disku, protože se dirty pages agresivně swapují na disk. Ovšem clean page nemusíte zahodit ;)

    Doporučení jsem tu psal více než dost. Třeba [109]: Pokud je systém "rozežraný a pomalejší", zkuste instalovat méně servisů (nebo je nespouštět všechny hned při startu), a instalovat méně doplňků, které se integrují se shellem. Ono když si nainstalujete 50 aplikací, které si zaregistrují handlery prováděné při každém zobrazení kontextového menu v Exloreru, tak systém moc nezrychlíte :). A samozřejmě defragmentace.

    Pokud výše psané redukujete na "přidat paměť a zrychlit disk provedením defragmentace nebo zapojením disků do raidu", je to dost smutný výsledek. A jak jsem už také psal, zatím co běžný uživatel může jen konstatovat "je to pomalé", vy byste měl být odborník. Pokud jste byl schopen se naučit stovky unixových příkazů, jste snad schopen se naučit i administrovat pracovní stanici s Windows.
    Běžnému uživateli se v XP provádí na pozadí prefetch, který jeho práci zrychluje. Ve Vistě navíc pravidelně běží na pozadí i defrag.
    V Linuxu pokud si nainstalujete hromadu daemonů, tak nežerou paměť? A když zaplníte disk, tak neroste fragmentace souborů i volného místa? Vy asi máte nějaký Linux, který jsem ještě neviděl :)

    Rychlost startování systému je celkem zajímavá (pochopitelně pokud Linux startuje pomalu, tak pro vás zajímavá není). Hibernaci samozřejmě používám, notebook i desktop restartuji tak jednou za měsíc kvůli patchům. V případě Linuxu to pravda typicky končí tak, že stroj zkolabuje při uspávání, nebo později nenaběhne z hibernace, ale o tom raději nemluvme, protože se vám to nehodí do krámu :).

    Když každé ráno nepouštíte to samé, tak vám prefetch holt nepomůže. Když stroj používá 20 lidí v internetové kavárně, zřejmě všichni používají browser a instant messenger, takže prefetch pomůže. Samozřejmě prefetch nemusí nic zhoršit. Pořadí uložení souborů na disku optimalizované pro rychlejší zavedení aplikací nikomu a ničemu neškodí, stejně jako načtení browseru do volné paměti ve chvíli, kdy je disk nevyužitý (paměť a disk může ležet ladem, nebo tam může být připravené něco, co může přinést úsporu). Vylepšení na stanici jsou pochopitelně určená pro stanici (nikoliv pro jednoho uživatele), a nevidím důvod, proč vás to překvapuje.