Odpověď na názor

Odpovídáte na názor ke článku Windows XP se stále prodávají více než Vista.

  • 30. 7. 2008 5:26

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Komentář prý čeká na schválení, za tu funkci autora blogu vyloženě chválím :)

    [35] Problém je v subjektivitě toho "jeden velmi žádaný, druhý který je přijímán dost špatně".

    [36] Čemu říkáte "rozumně používat" počítač? Já například "rozumně používal" Windows 2000 na Pentiu 233MHz se 64MB RAM. Ano, bootovalo to dost dlouho, aplikace se spouštěly poměrně pomalu, ale to s "rozumným používáním" nemá moc společného.

    Notebook (třeba Dell Latitude) a netbook (třeba Asus Eee) jsou dvě rozdílné věci. Skoro bych řekl, že ignorovat takový rozdíl je i na mě dost silné kafe :). Pokud vám připadá výkon Asusu Eee dostatečný... ano, na brouzdání webu možná. Nakonec i Asus své Eee řadí do kategorie Mobile Internet Devices.

    Vám stačí nejslabší Asus Eee na fotky z dovolené? Eee PC 2G Surf až Eee PC 8G nabízí toliko 2GB-8GB SSD, nejmenší kousek má zjevně 2GB. Do toho se musíte vejít se systémem, aplikacemi, daty, a ještě těmi fotkami z dovolené. Děkuji, nechci. Když notebook, tak Dell XPS M1330, nebo obdobný, který se dá používat i k vážné práci. Netbooky leda na surfování z obýváku, ovšem na to mám projektor a wireless klávesnici/myš ;)

    Většina aplikací v reálném světě je k dispozici pouze pro Windows. Mluvím o aplikacích, který lidé používají k práci - SW pro hotely, restaurace, sklady, mzdy, project management, tetovací salóny, kadernictví, komponování hudby, potápění, létání s větroni atd. A samozřejmě je tu i zábava - hry, BluRay disky atd.

    Já dělal zakázku pro banku, která během minulého roku skoro kompletně přešla z NT 4.0 na XP. Otázkou je, jakou to má vypovídací hodnotu. Spíš by bylo zajímavé, kdybyste nám řekl, proč ve Vistě "nejde produktivně pracovat". Pracuji ve Vistě x64 celkem dlouho, a nemám problém. Když hovoříte o stabilitě, máte nějaké konkrétní výhrady, nebo jde jen o plácnutí do vody? Já obecně nemám problém se stabilitou Windows - kupuji značkový HW, nebo stavím z dílů podobně kvalitních, a používám Hardware Compatibility List. Naučte se to také ;). Spouštění aplikací je ve Vistě naopak rychlejší, než v XP, protože SuperFetch. Ale koukám, že vist aje podle vás nepoužitelná, přináší nějakým záhadným způsobem nízkou produktivitu, je nestabilní, a pomalu v ní nabíhají aplikace. Neztratila vám Vista klíče od bytu, a neznásilnila přítelkyni při noční cestě temným parkem? :)

    Windows XP mají vyšší nároky na paměť, místo na disku, a na minimální rozlišení monitoru. Jestli se dají tak či onak ořezat, to je celkem nepodstatné. Navíc XP jsou minor verzí, v podstatě Win2K s pár drobnými vylepšeními. Nesmyslné stesky ohledně HW náročnosti, nedostatku driverů, pomalosti atd. tu byly při uvedení XP úplně stejně, jako při uvedení Visty, jenom se o nich tolik nepsalo.

    Zvýšení nároků na HW přineslo ve Vistě podstatná vylepšení. Například fulltextovou indexaci úplně všeho (kvůli které někteří lidé nadávají, že se jim nezastaví disk, i když je aktivita HDD díky prioritizaci I/O nijak nezdržuje od práce), použití .NET Frameworku, akcelerovaný zobrazovací subsystém s daleko širšími možnostmi (hned raději dodám: Beryl je jen kompozitní desktop, tedy úplně jiná kategorie), atd.

    Kopmpabitilita Visty je špičková. A jak jsem mnohokrát linkoval, když něco neběhá, v naprosté většině případů to bývá problém na straně autorů SW. Jestli jste narazil na nějaké lži, klidně s nimi polemizujte.

    Hm, Java je jen programovací jazyk, takže kdyby někdo moc stál o to používat z Javy Win32, tak by to jistě šlo. Jenže... ono to není tak triviální. COM/ActiveX lze z Javy používat leda přes JNI, což je děsivý opruz. Potřeba tu samozřejmě je, protože řada komerčních komponent (komponenta, code reuse - pro linuxáky viz wikipedia) je k dispozici jen pro COM. Proto nakonec vznikl projekt JACOB (JAva COm Bridge), který opisuje MS implementaci Javy (obdobných projektů je ve skutečnosti více).

    MS Java byla rychlejší a na feature bohatší, než Sun Java. Ale nebyla Sunu, a v důsledku má dnes MS lepší technologii z vlastní produkce. Jako součást urovnání soudního sporu v roce 2001 dostal MS možnost dále používat Javu u stávajících zákazníků. Jak MS svou verzi Javy "zrušil"? Konkrétně tak, že do konce roku 2007 nabízel support Microsoft Java Virtual Machine, a nabídl Java Language Conversion Assistant, který umožňuje převést do J# (které má zajištěnu podporu minimálně do roku 2015) nejen zdrojáky v Javě, ale i Java bytecode(!). V praxi dnes většina velkých firem nepoužívá nic od Sunu, ale zato spoustu věcí od MS ;)

    No tak se podíváme, jaké ptákoviny jste vyplodil vy.
    1. netbook vs notebook, aneb poznejte rozdíl
    2. nejslabší Asus Eee a jeho 12GB, vs reáné 2GB
    3. plácání o nepoužitelnosti, nízké produktivitě, nestabilitě a pomalém nabíhání aplikaci ve Vistě bez jediného rozumného argumentu
    4. nevíte o poptávce po používání COM/ActiveX z Javy, komponenty a code reuse vám asi obecně moc neříkají
    5. naprosté nesmysly ohledně MS a podpory Javy poté, co Sun odstavil MS od Javy