Odpovídáte na názor ke článku Viz není zkratka, ale sloveso.
[27] Mohl by jste nějak rozvést tvrzení:
"Už jenom to, že se snaží vymezit, co je spisovné a co ne, je činnost, která jazykovědu vyřazuje z funkce jen a pouze popisné."
Dělá to na mne dojem, že máte asi zkreslené představy o tom, co znamená spisovný jazyk a jak se stane, že nějaký jev se stane spisovným.
Mimochodem, definice toho, co je spisovné a co již není, je u češtiny jasná a bez jakýchkoli diskusí. (Doporučuji dohledat.)
K problematice "lze" mi připadá, že jste zcela hluchý k mým invektivám, že SLOVESO != PŘÍSUDEK (predikát). (Přeložte si jako: "zdaleka ne každá věta potřebuje sloveso k tomu, aby byla větou.") Uvažovat nad "lze" jako nad slovesem je čistý nesmysl. "Lze" se ve větách pojí vždy s infinitivem plnovýznamového slovesa ("Lze to udělat i jinak." nebo "Vše, co jsem zmínil, lze dohledati v knize.") a tato dvojce je v těchto větách predikátem (jde o tzv. "víceslovnou lexikální jednotku"). Asi bych se osobně přikláněl k variantě, že jde o "kvazimodální predikát", kdy subjekt je výhradně všeobecný.
(Toto nám ale neříká téměř nic o slovím druhu!)
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 114 369×
Přečteno 90 499×
Přečteno 73 888×
Přečteno 58 514×
Přečteno 54 728×