Po tolika prispevcich by si jeden rekl, ze uz nemuze byt co dodat. Ale presto je tu jeste jeden aspekt, ktery zminen nebyl:
Soucasna metrologie (teorie mereni) pracuje s konceptem, ze fyzikalni jednotka (napr. metr, kilogram, ...) nedefinuje merenou velicinu. Napr. delka d = 1 m nerika, zda d je polomer kruznice nebo delka strany trojuhelniku. Fyzika si pak pro popis sveta vystaci s nekolika malo zakladnimi jednotkami. Vyhodou tohoto pristupu je jednoduchost, nevyhodou je upovidanost. Alternativni pristup se prosazuje ve specializovanych oborech. Ty si zavadi jednotky, ktere zaroven definuji, jak se dana velicina meri. Napriklad jednotka kVp rika, ze napeti se u stridaveho signalu meri mezi maximem a minimem. Podobne koncipovane jednotky jsou karat, GyE (Gray-equivalent) a pod. Vyhodou je strucnost, nevyhodou je, ze vyznam takovych velicin chape jen par lidi z daneho oboru. Soustava SI pouziti takovych jednotek zakazuje.
S procentnim bodem je to podobne. Ta jednotka se pouziva jen v urcitych oborech (ekonomie, sociologie), kde definuje vyznam merene veliciny. Z hlediska soucasne metrologie pouzivajici soustavu SI je procentni bod nezadouci. Proto zde bylo tolik komentaru odsuzujicich jeho pouziti. Na druhou stranu podobne jako se ryzost zlata udava v karatech, tak se i procentualni narusty budou v ekonomii uvadet v procentnich bodech. Proste idealni reseni, ktere by vyhovovalo vsem, neexistuje.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 771×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×