[71] 1. V případě audiovizuální tvorby poptávka nemá při tvorbě ceny vůbec žádné slovo. Protože neexistuje konkurence vzájemně zaměnitelných výrobků. Když si chceš koupit nahrávku nějaké konkrétní písničky (pokud zrovna není několik desítek let stará), tak se dá sehnat jen od jediného dodavatele. Na snížení ceny proto není žádný tržní tlak a dodavatel si může cenu nastavit jak chce vysokou.
2. Ford rozhodně neomezuje člověka, který už auto zaplatil a převzal. Ford totiž podle zákona NESMÍ zákazníka po převodu vlastnických práv nijak omezovat. Může mu maximálně zrušit záruku. Mediální průmysl ale chce zákazníkům kecat i do toho, kdy, kde a jak často si budou svoje zakoupené nahrávky pouštět.
3. Jak by se ti líbilo, kdybys zedníkovi musel platit za každou noc strávenou ve svém bytě, truhláři za každé sednutí na žihli, instalatérovi za každé umytí rukou a spláchnutí na záchodě, elektrikáři za každé zapnutí libovolného elektrospotřebiče... Tohle každému připadá absurdní, protože každý z nich odvedl jednorázovou práci, dostal jednorázově zaplaceno a když chce další peníze, musí udělat další práci. Co má tohle společného se státem řízenou ekonomikou a komunisty?
4. Pirátství není nic jiného než klasický černý trh. A nejčastější příčina vzniku černého trhu je nedostatek nějakého zboží, ať už z přirozených příčin nebo vytvořený uměle regulací a monopoly.
6. Až na to, že tohle platí jen u lesklých plastových placek, kde jsou náklady na výrobu, dopravu a marže maloobchodů a supermarketů. V případě digitální distribuce tyhle náklady odpadají a záleží jen na celkovém obratu.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 296×
Přečteno 89 772×
Přečteno 73 165×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×