[14]Ale ten internet, na který vzpomínáš, se už stejně nikdy nevrátí. V téhle době spam neexistoval, nikdo mi permanentně neskenoval otevřené porty a nesnažil se je zneužít. Něco jako Windows Update začalo nesměly vystrkovat růžky až s Windows 98. Do té doby v podstatě nikdo necítil potřebu nějak masově záplatovat dominantní OS, o dalších aplikacích ani nemluvě.
Z internetu se stal bordel, ale házet to všechno na NAT by bylo moc jednoduché. Budeme mít IPv6 a stejně budeme všichni zabarikádovaný za svými firewally, takže se toho pro koncového uživatele zas až tak moc nezmění.
Aktuálně by nás mělo IMHO víc trápit, že čím dál víc ISP začíná cenzurovat internet ve jménu boje proti dětskému pornu. Věci, která tam někde na tom "zlém internetu" údajně je, ale v praxi ji nikdy nikdo neviděl. Co bude tak nebezpečné zítra a pozítří, .. a přibude na seznamu nežádoucích věcí, které je přece správné blokovat?
IPv6 se časem prosadí, ale naše cenzurované linky už takové nejspíš zůstanou na vždy.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 296×
Přečteno 89 773×
Přečteno 73 165×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×