Tak trochu prázdninové téma, ke kterému mě inspirovala náhodně objevená aplikace v Android Marketu s názvem Satellite AR, která vám ukáže, jaké satelity vám létají nad hlavou. Praktické využití téměř nulové, snad „jen“ ke vzdělávacím účelům, ale spíše na hraní. Vypadá to pěkně a prima je propojení na informace o vámi vybraném satelitu na webu.
Ale od začátku: Rozšířená realita (Augmented Reality – AR) je rozšířený obraz na reálný svět kolem nás, obohacený o digitální informace, a to buď v textové či grafické podobě. Nejde o nic nového, ve filmové produkci je propojení reálného obrazu s „něčím navíc“ (kreslenou animací, jiným video obrazem, vizuálními efekty) známo už desetiletí. Pokud vím, tak prvním celovečerním filmem tohoto typu byla Falešná hra s králíkem Rogerem (1988), kombinaci animace a hereckých výkonů známe určitě z Hvězdných válek. V tomto směru rozhodně nebylo ČR pozadu, stačí se jen znovu podívat na Vynález zkázy v režii Karla Zemana (1958) s jeho důmyslnou RA, která má opravdu atmosféru. Všimli si toho i Japonci a zařadily záběry z Vynálezu zkázy a Barona Prášila do traileru:-).
Dlouho se AR využívá v nejrůznějších simulátorech, kde už je kontakt s ní na rozdíl od filmu interaktivní. Když jsem hledal interaktivní AR pro desktop, nejlépe pro linux, narazil jsem na open source projekt ARToolKit, mělo by jít o knihovnu, která pomůže AR implementovat do projektu – pokud s tím máte někdo zkušenosti, podělte se v diskuzi. Pěknou ukázku AR na desktopu jsem našel na tomto videu:
Velký boom ale podle mě nastal s příchodem smartphonů se zabudovanou GPS a gyroskopem (kompas s výhodou). Pro Android je prvním a nejznámějším AR browserem Layer – vyberete si konkrétní hledaný objekt (např. restauraci) nebo zvolíte vzdálenost, do které se mají zobrazovat všechny restaurace kolem vás, pak se na svět koukáte přes dispaly vašeho zařízení jako do hledáčku kamery, V reálném směru se vám ukazují objekty s možností prokliku na další informace včetně kontaktů. Podobně jako již zmíněný Satellite AR funguje Google Sky Map, ovšem s tím rozdílem, že místo satelitů zobrazuje souhvězdí a planety. Aplikace je to poučná a dost efektní, jak mi řekla kolegyně na podnikovém večírku pod letní oblohou plnou hvězd: „Užasný, na tohle bys mě zbalil!“
Rozšířenou realitu nabízejí i některé navigace, vím o Navigonu, zkoušel jsem, ale moc mi to nevyhovovalo. Zajímavý software je Wikitude World Browser – něco jako zmiňovaný Layer, ovšem od stejné značky Wikitude Drive – AR navigace. Čechy chybějí a navíc vše se zřejmě tahá z netu, ale nevypadá to špatně. Dále programy na geocaching (např. add-on do aplikace Locus, která spolupracuje s c:geo) nebo různé sociální sítě – Gowalla, My Augmented Reality (nezkoušel jsem). Vývojářům je určen ARviewwer SDK pro snadnější implementaci AR do aplikací pro Android.
Dost zajímavým projektem je aplikace The vOICe for Android – program se pomocí AR snaží převádět obraz na zvuk, který by pomohl slepým orientovat se v prostoru a najít věci na podložce. Kromě toho přidává pro orientaci mluvící kompas a polohu (ulice), přeříká barvy, které vidí kamera zařízení a další věcičky. Zní to mnohem lépe než to funguje, spolehnout bych se na to nechtěl, ale vlastně je to geniální a možná se z toho něco smysluplnějšího časem vyvine.
A co děti – mají si kde hrát? Střílečky na odreagování – jednoduché a geniální. AR Shooting nabízí výběr z několika druhů zbraní, zatímco Sniper Shot! má zase supe mířidla. Jiná káva je hra Paparazzi a ještě zajímavější pak (na podobném principu jako video s tancující slečnou) hra AR Blitz.
Ještě zmíním aplikaci, která by se hodila i do mého minulého příspěvku o hudebním software pro Android a linux - (Augmented) Piano Reality – na čtvrtku si nakreslíte jednu oktávu klaviatury, umístíte na správné místo zařízení se spuštěnou aplikací a pak už jen hrajete na virtuální klavír – paráda!
Nakonec přidám zdrcující pohled na AR od mého kamaráda (v ledasčem souhlasím, ale ty souhvězdí a to piáno je super :-) ): „Hledat s AR hospodu s displejem u oka – připadal jsem si jako japonskej turista, když už jde z tý hospody… Navigace s AR je podle mě blbost, mapy jsou přehlednější… Slepýmu bych dal k orientaci The vOICe za trest, když provede něco opravdu ošklivýho, protože si určitě do několika sekund rozbije … Sledovat satelity mě nebaví, navíc moje vzduchovka nemá takovej dostřel, ale ty hvězdy (Google Sky Map) jsou pěkný. A ty hry – nosit s sebou vytištěnej lísteček a rozkládat ho někde v metru – to asi ne!“
A to je vše. Sám jsem byl zklamaný, jak málo jsem toho našel pro linux (neuváděl jsem např video editor kdenlive s jeho možností klíčování a podobně). Motorola svého času vyráběla linuxové smartphones – a co tablety…
Všechno co jsem z AR viděl, tak bylo sice děsně cool, jenže ...všechno to jsou hry nebo hračky a po pár minutách tě to přestane bavit. Možná si na to ještě jednou vzpomeneš až budeš machrovat u piva před kamarádama v hospodě, i když dneska už těžko, není to žádná novinka (hm možná na to fakt nějakou pipku sbalíš, no nevim).
ALE, existuje (zatím co vím fakt jen) jedna aplikace, která mě opravdu dostala a o její užitečnosti naprosto nepochybuji. http://www.youtube.com/watch?v=h2OfQdYrHRs
(ne fake to není, to Španělský demo jsem viděl v chodu). Jen škoda, že to neumí víc jazyků a platforem (denně bych využil na Vietnamské menu v restauraci v Android phonu, a co teprv na čínštinu, kterou ani neopíšete)
(Pak tu ještě (už hodně dlouho) třeba displaye ve stíhačkách apod, ale to není nic pro normální lidi a o užitečnosti tu nemá smysl polemizovat.)
Tak vyuziti se urcite najde, pouziva se to napr. v Lego kiosku.
http://www.youtube.com/watch?v=mUuVvY4c4-A
Medical training take je pekne vyuziti.
http://www.youtube.com/watch?v=Vycvec8Tl7I
Takze se aplikace najdou, jak uz to byva u free-cool-in veci se nejdrive vyroji kupa kravinek, ale proc ne.
Jestli by me neco zajimalo tak jsou to napr. bryle, ktere by mohl clovek nosit a byly schopne zprostredkovat AR, klidne at jsou pripojene treba pres BT k mobilu v kapse.
"Vrchol" moznosti je prijit na AR party s novou pritelkyni nebo z niceho nic vycarovat mic a hodit ho mezi lidi, prakticky kazdy pak muze byt carodej, neni nad to "realitu" posunout zase o kus blize k nasim receptorum, stejne to smeruje connetem primo nekam na hypothalamus.
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 369×
Přečteno 26 924×
Přečteno 26 653×
Přečteno 25 558×
Přečteno 24 178×