Před dvěma měsíci jsem si koupil televizní tuner Tivizen Nano (od společnosti iCube), který přináší DVB-T do smartfounů, tabletů i na desktop. K zařízení se tento televizní tuner připojí pomocí wifi (sám vytvoří hot spot) a vše se ovládá a zobrazuje přes aplikaci Tivizen DVB-T wi-fi, dostupné pro platformy Android, iOS, Windows a Mac. Aplikace umožňuje alutomatické ladění a také záznam vysílání s možností time-shift.
Malá odbočka, než budu pokračovat dál v popisu zařízení a ve sdílení zkušeností z reálného provozu: K čemu je dobré mít v telefonu či tabletu televizi… A je to dobré řešení pro desktop?
Jste-li televizní maniaci, pak se na takové věci neptáte. Já televizní maniak rozhodně nejsem, ale občas se chci podívat na zprávy nebo sport mimo domov v místech, kde není k dispozici wifi. Na chalupě je zase prima pustit dětem večerníček nebo ranní pohádky, nechají vás déle spát:-)
Můžete si také jako občasní televizní diváci takto zpřístupnit vysílání doma, určitě by to bylo komplexnější řešení než USB tuner, který k telefonu ani tabletu nepřipojíte. Má to ale své limity, většina z nich bude zřejmé při dalším popisu. Jeden podstatný tu zmíním hned – aplikace není pro linux, pokusil jsem se jí zprovoznit přes wine, ale nefungovalo to (instalace proběhla, aplikace se spustila a spárovala se s tunerem, ale selhávalo zobrazení vysílání) – třeba to někdo vyřeší. Nemám tušení, zda tuner používá ke streamování obrazu a zvuku do zařízení nějaký standardní protokol, pak by možná šlo použít nějaký open-source…
Zpět k Tivizen Nano: Jde o velmi lehkou krabičku do dlaně, na jedné s teleskopickou polohovatelnou anténou, USB konektorem pod krytkou pro napájení a jediným tlačítkem on/off. Na vrchní straně jsou ještě stavové diody, není tu žádný konektor pro připojení k externí anténě. Po spuštění se ihned aktivuje wifi hot spot, veškerá nastavení (ladění a přepínání kanálů) probíhá v připojeném zařízení.
Přidávám základní parametry (ze stránek prodejce SunnySoft, kde jsem výrobek zakoupil) s drobným doplněním:
Jak to v reálu funguje? Kupodivu velmi dobře – tuner jsem zkoušel na různých místech po republice a většinou jsem uspěl. Při změně lokality musíte znovu projít automatickým vyhledáváním kanálů a určitě je vhodné tuner umístit na okenní parapet, aby dobře „viděl“ ven. Tady právě oceníte bezdrátové připojení, vy sedíte pohodlně v křesílku se svým zařízením, zatímco pro tuner najdete nejvhodnější polohu pro příjem signálu, která by nejspíš nebyla pohodlná pro vás.
Vyzkoušel jsem také z experimentálních důvodů funkčnost za jízdy – v tramvaji po Praze příjem bez problémů, ve vlaku časté výpadky nebo vůbec nic – jsem v tomto směru laik, ale myslím, že problém bude jak v nesourodém pokrytí, tak s příjem signálu v určité rychlosti pohybu přijímače(?)
Ještě před příchodem Tivizen Nano se u nás začal prodávat Tivizen Pico, který se připojuje přes microUSB – to jistě ušetří energii, ale )i podle recenzí) výrazně zhoršuje příjem. Nově je také k dispozici zařízení Tivizen iPlug, který je určení pro domácí DVB-T příjem opět s připojením přes wifi. Oproti Nano nabízí iPlug připojení externí antény, ale jinak parametry přístroje jsou stejné – na vysílání v HD kvalitě zapomeňte a opět nepodporován linux.
Je otázka, zda za 2680 Kč dostanete to, co od takového zařízení očekáváte. Já osobně jsem spokojený občasný uživatel, aplikace pro Android prošla updatem, po kterém je naprosto stabilní a rozšířila se kompatibilita s dalšími zařízeními. Tuner mi dobře funguje s Transformerem Prime i se Samgungem Galaxy SIII, spíše z principu mi ale vadí, že Tivizen Nano nefunguje i na mém notebooku s linuxem.
hm... nabízí se několik otázkek:
1) jak je to v případě tohoto zařízení s televizním poplatkem? tohle přece nesplňuje všechny požadavky aby to mohlo být považovánu za televizi, ne? (aneb, chybí tomu jakýkoliv display?) - Řeším to proto, že momentálně žádnou TV nevlastním...
2) je možné k tomu připojit více než jeden tablet/telefon?
Tedy to, jestli to komunikuje nějakým standardizovaným způsobem by mě zajímalo nejvíc. Je to trochu zklamání, že se k tomu připojuje pomocí wifi, ale smí se připojit vždy jen jedno zařízení a komunikace probíhá pomocí nějakého neznámého protokolu. Zrovna u technologie jako je streamování videa bych čekal poněkud otevřenější přístup. A jak to vlastně lze streamovat do telefonu nebo tabletu bez windows? To je k tomu ještě nějaká aplikace pro Android a iOS?
sat prijimac s enigmou stoji min nez tahle podivnost, do site dokaze posilat stream 1:1 s epg i audio stopama. po wifi v pohode chodi SD, pokud nemate ruseni tak i HD. vse nezavisle na OS, jen pres prohlizec. s flashkou muzete i nahravat , pouzivat dlna a co hlavne, muzete to pripojit k televizi a normalne to pouzivat. takze tahle vec je uplna pitomost.
[6] Tuner opravdu funguje jen s vlastní aplikací. Otevřenější přístup by se mi taky líbil, ale je otázka, jeslti by to šlo. Jak jsem psal, nejsem v tomto směru moc informovaný, možná aplikace posílá tuneru instrukce pro přepínání kanálů, vždy se údajně streamuje jen jeden kanál.
[7] Schvalování komentářů jsem zavedl rozhodně ne kvůli nějaké cenzuře, ale protože se diskuze brzy zanesla smetím s odkazy. Nebavilo mě to čistit, snažím se příspěvky schvalovat rychle.
[11] jde to, ale dře to. zatím. podle mě je to jen otázka času a poptávky :-)
http://www.dlabi.cz/jak-z-tabletu-udelat-televizi/
xperia pinnacle tv na usb vidí, ale nemá k ní ovladač. a androidí vlc zatím nemá podporu pro dvb.. ještě nedávno ale nebylo ani to vlc :-)
[9]
jakýkoliv dreambox je určitě dobrá volba :-) ale dvb-t verzí teda moc neznám, sat se zase moc nehodí na cestování.
ad2)
Tam je to s poplatky sranda, ty s touto vecickou splnujes zakon a tedy mas prijimac schopny prijmout televizni vysilani(ze si ho nezobrazis je tvuj problem ne zakona).
Ale pokud bys to mel primo v telefonu, pak to platit nemusis (treba radio v telefonu apod.)
Viz.(Viz zákon č. 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích, §2, odst. 4, písm. e) - „Rozhlasovému nebo televiznímu poplatku nepodléhají …..rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení.“)
Za aplikace od Tivizenu se samozřejmě neplatí, je to obslužný soft pro jejich krabičky.A jak dlouho vydrží popisovaný wifi dvb-t přijímač přehrávat tv? Podle mých zkušeností asi 3.5 hodiny. Je to trochu žrout i pro tablet nebo telefon, ale stojí to za to, krabičku s teleskopickou anténou můžeme postavit na okno, kde je lepší signál, a s tabletem či telefonem se pohodlně usadit / uložit kdekoliv v místnosti.
Toto zařízení vlastním přes rok a jsem spokojen. Používám ho na NB s OS WIN7 a 8, zapojeném přes USB a zároveň se tím napájí. Dále jej používám s SG Note2, přes WI-Fi (pokud to jde, tak na nabíječku - téměř vždy, se dá někde připojit). Citlivost na signál je velmi dobrá. Platit za to nemusím, jelikož mám poplatky zaplaceny už jednou doma.
[18] Neexistuje verze pro Linux, zkoušel jsem instalovat pod wine, ale nebylo to použitelné:
http://kaiserbaas.helpserve.com/Knowledgebase/Article/View/407/112/latest-version-of--tivizen-software-v114172-for-tv-plug
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 366×
Přečteno 26 923×
Přečteno 26 650×
Přečteno 25 556×
Přečteno 24 178×