Potřeboval jsem do firmy koupit levný kancelářský notebook, samozřejmě „bez operačního systému“. Protože jsem dost vytížený a nemám teď moc čas složitě zprovozňovat hardware, které se samo nedetekuje při instalaci Linuxu, hledal jsem zejména model, který bude „Linux-friendly“. Přiznávám, že v této cenové kategorii (pod 10 000 Kč) mě značka moc nezajímala. Potíže občas dělají některé integorvané grafické karty, wifi čipy či webkamera, takže jsem otevřel stránky prodejce počítačů a diskusní fóra Ubuntu. Našel jsem několik tipů na konkrétní modely různých značek, často šlo ale o stroje, které se už neprodávají.
Nakonec jsem koupil v Alze HP 255 s Linuxem. Doma krabici rozbalil, připravil si instalační USB (předpokládal jsem po spuštění příkazový řádek) a zapnul počítač. Nastalo milé překvapení, když notebook nabootoval do instalačního procesu Ubuntu 12.04 LTS, okamžitě byly k dispozici funkční připojení na síť (ethernet, wifi), i grafika a webkameru fungovaly správně. Ubuntu totiž prodejci nijak neinzerují, buď píší „bez operačního systému“ nebo prostě „Linux“. Pak jsem si všiml malé oranžové samolepky s logem Ubuntu na místě, kde obvykle bývají výrazná loga Windows.
OEM Ubuntu jsem ještě neinstaloval, takže to pro mě bylo docela zajímavé. Procedura je jednodušší než u standardní instalace, neptá se vás to na rozdělení disku, doinstalace nesvobodného softu, prostě moc toho ovlivnit kromě jazyka a přihlašovacích údajů nemůžete. Na druhou stranu Recovery systému je opravdu fajn, určitě bych nabídku doinstalace automatického obnovení systému uvítal i v běžné distribuci.
Také jsem nevěděl, že ubuntu má pro oem verze přdnastavené speciální repozitáře. Nestudoval jsem, co se z nich tahá, zřejmě ovladače. Ukázalo se totiž, že tento model není bez předinstalovaného systému zase tak moc linux-freindly. Když jsem totiž chtěl nainstalovat poslední verzi ubuntu, systém nedetekoval bezdrátovou síťovou kartu (wifi, bluetooth) ani čtečku paměťových karet, takže by přišla na řadu „ruční“ doinstalace. Na tu jsem zatím neměl čas a tak jsem si řekl, že pro práci je verze LTS stejně lepší :-)
Notebook za necelých 6 000 Kč bez DPH nevypadá vůbec špatně, během 15 minut rozchodíte oem verzi Ubuntu, v balení je také brašna. Na webu je doinstalace ovladačů dobře zdokumentovaná, takže pro pokročilejší by neměl být problém s jinou distribucí nebo novější verzí Ubuntu.
Ovladače periferií, které při běžné instalaci Ubuntu samo nedetekuje:
Bezdrátové sítě: RALINK RT3290
Čtečka SD karet REALTEK PCI-EXPRESS CARD READER
Specifikace notebooku HP 255:
Procesor Typ procesoru: AMD E2-Series
Model procesoru: E2–2000M(1.75GHz)
Jádro procesoru: dvoujádrový
Frekvence procesoru [MHz]: 1 750 Operační systém Operační systém: Linux Displej/Grafika Typ displeje: Matný
Rozlišení displeje: 1366 × 768 (HD)
Úhlopříčka displeje ["]: 15,6
Grafická karta: AMD Radeon HD 7340
Výrobce grafického čipu: AMD Optická mechanika/Pevný disk Optická mechanika: DVD±RW/RAM
Typ pevného disku: Hard Disk Drive (HDD)
Počet pevných disků: 1
Ot./min pevného disku: 5 400
Velikosti úložného prostoru (součet) [GB]: 500
Fyzické charakteristiky a barevné provedení Barva: černá
Klasifikace: notebook
Předpokládaná doba výdrže (hodiny) „až“: 4,5
Počet článků baterie: 6
Hmotnost [kg]: 2,45
Výška [mm]: 35,8
Šířka [mm]: 376
Hloubka [mm]: 247
Opravuji, opravdu se notebook dodává se 2 GB paměti. Jeho nedostatkem je, že nemá numerickou klívesnici, ale jinak je to dobrý kousek. Výkon bohatě postačuje na kancelářskou práci, je to sice plasťák, ale nikde nic nevrže, design si na nic nehraje, je střídmý a ničím neruší.
Adresu repozitářů momentálně nemám k dispozici, nejsem v kanclu.
Ještě jsem objevil na stránkách Ubuntu katalog certifikovaného hardware:
http://www.ubuntu.com/certification/desktop/
Tady jsou oem iso:
http://sourceforge.net/projects/ualinux/files/Ubuntu%20OEM/12.04/
http://sourceforge.net/projects/ualinux/files/Ubuntu%20OEM/13.04/
HP nabízí jakousi informativní stránku o linuxu:
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c03590380&cc=cz&dlc=cs&lc=cs&jumpid=reg_r1002_czcs_c-001_title_r0001
Docela se divím, že tam je Ubuntu. Pár HPček s Linuxem mi už rukama prošlo a zatím tam byl vždycky SLED. Je ale fakt, že to byly notebooky cenově i parametrově úplně někde jinde.
Největší zklamání byl asi jeden Acer někdy před sedmi lety. To bylo poprvé, co jsem viděl notebook s Linuxem z fabriky a tak jsem byl docela zvědavý, jak to kluci vyladili. No nijak. Naběhlo to do příkazové řádky a nefungovalo tam skoro nic. Ten Linux tam byl jen proto, aby do nich nikdo neryl, že to prodávají bez OS a podporují pirátství. Je dobře, že se to obrací k lepšímu.
No to je celkem dobra zprava, jsem rad, ze jste se s nami o to podelil, protoze zjistit jestli je na danem hw mozne provozovat linux je obcas dost problematicke.
Obavam se ale, ze to neni tak uzasne jak se zda, protoze Ubuntu je stale mene linux, a stale vice Ubuntu - a ja ubuntu pouzivat nechci, chci debian. A mozna jiz dnes, mozna az za par let, ale zcela jiste v dohledne dobe dojde k tomu, ze ovladace pro ubuntu budou pouze pro ubuntu (unity, mir, atd.) a "normalni" linux tam stejne nespustite. Jinymi slovy to same co s androidem, ktery, pokud budu hodne velky detailista, je vlastne "take linux".
Z meho pohledu se tedy tento pocitac od pocitace s predinstalovanymi windows nijak nelisi - stejne budu muset preinstalovat to co tam je, stejne budu mit problem s nekterymi ovladaci, a stejne nebudu moci vyuzit plny potencial notebooku.
s tím úplně souhlasím, Ubuntu si jde svou cestou, která každému nevyhovuje. Jiné notebooky od HP mají předinstalovaný SLED, který zase nevyhovuje mě. Pro linuxáky je podle mě nejlepší cestou dobrá dokumentace k hardware konkrétního modelu a dostupnost ovladačů, které si nainstalují sami v distribuci, kterou si také sami vyberou.
Předinstalované Ubuntu mě překvaliplo nebyl to důvod pro nákup tohoto stroje. Jako další alternativa mi to připadá v pořádku, pro kancelář je úplně jedno, jaká distribuce běží, hlavně když je tam grafické prostředí, prohlížeč a kancelářský balík, funguje bezdrátové připojení k síti a nemusím se starat o viry a antiviry. Podle přiložených odkazů k článku bych si drivery pro Debian doinstaloval snadno, stejně se musí kompilovat.
Já si opravdu myslím, že u levných notebooků to moc o značce není. Acer byl dříve známý jako firma, která nabízela za méně peněz větší výbavu, ovšem ne moc kvalitně ve srovnání s ostatními - vysoká poruchovost, různě to vrzalo atd. To už dnes není pravda, značka se prostě zavedla, zlepšili se, možná ostatní zhoršili. Instaloval jsem nedávno Ubuntu kamarádovi na Aceru do 10000 Kč, vše proběhlo out-of-box, počítač nevypadal vůbec špatně nebo ne hůř než jiné v této cenové hladině.
Doma používám staré HP COMPAQ 6210, kromě wifi, kterou doinstaluju vše běží ok. U Lenova Z500 s Intel Core i3, který jsem na jaře koupil ženě, mě zaskočila technologie Optimus - dvě grafické karty, které by se měly přepínat podle potřeby na výkon (integrovaná Intel a NVIDIA). Funguje na to projekt Bumblebee, ale moc optimální to není. Jinak opět vše ok.
Občas tu proběhne debata o tom, že se Linux na desktop nehodí. Většinou jde právě o argumenty s problémy při instalaci. To ale dobře zvládnutá oem předinstalace řeší.
Bez OS lze koupit notebooky od různých výrobců, Lenovo je tam taky (Alzu uvádím jen pro ilustraci):
http://www.alza.cz/notebooky/18842920.htm#f&pg=1&pn=1&po=1
http://www.alza.cz/notebooky/18842920.htm#f&pg=1&pn=7&po=1&par163=163-503,163-504,163-139,163-3837,163-148,163-145&par65=65-158&par132=132-176
Ubuntu je bezesporu nejrozšířenější distribucí na desktopu, pořád má nejlepší komunitní podporu v čj, instalace je jednoduchá a podle mých zkušeností nejlépe detekuje a rozchodí (nebo lze snadno doinstalovat) nejvíce hardware. Unity se zlepšilo, ale nedodělků je tam spousta, doplněním o CairoDock a další se to hodně zlepší. Problém vidím v tom, že si jde vlastní cestou, která vzdáleně kopíruje Android - na otevřeném systému staví uzavřené "nadstavby", je stále méně kompatibilní s Debianem. Jestli se mu povede uchytit se v mobilním segmentu, bude to pecka.
Ale tady nejde o Ubuntu, je to text o předinstalovaném Linuxu na levném notebooku:-)
Tak jsem na tu alzu koukl a nejvic me u toho modelu pobavila posledi veta:
"Notebook je dodáván s bez operačního systému - pouze s instalovanou distribucí Linux."
http://www.alza.cz/hp-255-d476066.htm
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 366×
Přečteno 26 923×
Přečteno 26 650×
Přečteno 25 556×
Přečteno 24 176×