Několik měsíců máme doma čtečku e-knih, dlouho jsem odkládal zakoupení tohoto přístroje, klasika mi prostě připadala lepší, také jsem velký přiznivce audioknih, které občas poslouchám ze svého smartfounu.
Nabídka e-knih je ale mnohem větší než knih načtených a k zakoupení čtečky mě vedlo několik přesvědčivých argumentů mé ženy :-) :
Jsem tedy spokojeným majitelem čtečky PocketBook s podsvíceným diplejem, značku jsem vybral pro podporu velkého množství formátů a dobré hodnocení uživatelů. Knihy kupuju nejčastěji na Alze, často jsou tam různé slevy, tekže se dá knížka pořídit i kolem stovky. Nejlépe se mi osvědčil formát EPUB.
Jak z počítače s Linuxem dostat knihy jednoduše do čtečky? Prosě jí připojítee přes USB a ona se automaticky přihlásí jako externí disk. Existuje samozřejmě také možnost použít wifi čtečky a knihy kupovat a stahovat bezdrátově, ale tohle se ukázalo jako nejpohodlnější způsob.
Jak převádět knihy z jiného formátu do čitelné podoby pro čtečku? Existuje více způsobů, uživatelsky nejjednodušší a zároveň dost univerzální mi připadá program Calibre. Je to program pro správu a čtení elektornických knih s širokou možností konverze formátů a dalších úprav. Své knížka nejprve přidáte do Calibre knihovny (ukládají se pak do stejnojmenného adresáře v domovské složce) pomocí ikony Přidat knihy, konverzi provádíme volbou Převést knihy. Pokud máme zdroj ve formátu MS Office, je nutné soubor nejprve převést třeba na rtf pomocí LibreOffice (nebo jiného kancelářského balíku) a pak konverzi dokončit v Calibre. Tento program lze přímo propojit s připojenou čtečkou, pomůže k tomu „Uvítací průvodce“, k dispozici je podpora řady výrobců a modelů.
V Linuxu máme tedy dobré možnosti pro práci s e-knihami i pro komunikaci se čtečkou knih, v Ubuntu je Calibre přímo v repozitáři, žádné ovladače se neinstalují.
Pro čtení odpočinkové beletrie nebo odborných textů (s vyhledáváním v textu) mi čtečka připadá výborná, básničky bych raději četl „po staru“.
`Jak z počítače s Linuxem dostat knihy jednoduše do čtečky? Prosě jí připojítee přes USB a ona se automaticky přihlásí jako externí disk.`
To bohužel není přesné. Také jsem si to myslel, ale po koupi nového počítače a čisté instalaci systému to tak evidentně není. Opravdu by mě zajímalo, jaký program (a s jakým nastavením) to má na starosti.
Půjčovnu provozuje www.ereading.cz (http://www.ereading.cz/cs/vypujcky-navod). Funguje v aplikaci pro Android a iOS a na čtečkách eReading.cz (http://www.ereading.cz/cs/ereading-cz-4-touch-light-ctecka-e-knih). Kniha se půjčuje na 21 dní.
Koupil jsem Pocketbook 626(2) Touch Lux 3 šedý
https://www.alza.cz/pocketbook-6262-touch-lux-2-sedy-d2422012.htm
"Čtení a transport e-knih je pohodlnější - čtečka je lehčí než běžná kniha a pokud si na dovolenou chcete vzít knih několik, je rozdíl markantní."
Presne do doby, nez se neco podela. Muj Kindle uz treti tyden trucuje. Na displayi jsou nejake nesmysly, obcas se pri pokusu o zapnuti cast nesmyslu prepise jinymi nesmysly, naprikla dnes pribyl vycarkovany obdelnik v horni casti displaye. Resetovat se nechce anebo mozna chce, ale nic to nezmeni - tezko rici, co se vlastne deje, kdyz tam neni HW tlacitko na reset. Tak cekam, az chcipne baterka, pak se snad uvidi.
[11] No to já taky, a přesto to prasklo, ono je to hrozně choulostivé prej. On je to na povrchu plast, praská nějaká ta vrstva pod tím, pokud vím, takže na povrchu není vidět nic. Nicméně, poslali mi obratem nový (a to doslova, večer jsem to reklamoval a ráno mi pošťák doručil nový kus) a ten už mám nějaký ten rok, a zatím pohoda, ačkoliv mi párkrát spadl na zem a podobně :)
[9] tuty display. vymena stoji 1000-2000. Zrovna nedavno sem starej kindle 2 opravoval (preskripl mi ho noesic na kole... :-/)
nemusis cekat az ti dojde baterka. Vetsina kindluu ma nejkay reset stylem "dlouho drz tohle tlacitko" Ten muj co ma tlacitko "side and hold for on of" tak se drzi 30s(!) na strane pak nadejde reset.
kdyz nefunguje tohle, tak staci oddelat zadni kryt,a baterka se neda prehlidnout. vyndat, vratit a reset je tu.
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 366×
Přečteno 26 923×
Přečteno 26 652×
Přečteno 25 556×
Přečteno 24 178×