Přijde mi, že se sbíhají mraky nad Linuxem a jinými svobodnými OS. Diskutuje se a vycházejí články o korporacích, ale to podstatné uniká.
Udivuje mě, že i protřelí diskutéři na netu se nechávají strhnout a obhajují svůj pohled na věc (OS) a přesvědčují druhého o své pravdě (korporaci). Je to zajímavé sledovat z pozice třetího, jak dva diskutují. Dává to možnost nadhledu a sledování z povzdálí. Hodně mě to naučilo.
Ohledně Linuxu
Jedním slovem by se to dalo pojmenovat, že jsem byl „rasista“ v IT, hlavně vůči Windows. Zkusil jsem víc distribucí a každá se hodí pro jiný účel. Ale pokud se v tom nechcete vrtat, tak zakotvíte u nějaké rozšířenější distribuce. Je to totiž ta možnost volby, co se mi na tom nejvíc líbí. V komerčním světě je to tlak na prodej a tržní zastoupení a snaha o monetizaci uživatele.
Bitevní pole
Dneska to vypadá, že se velcí hráči snaží uživatele přivázat ke svým webovým monetizačním službám a snaží se, aby si uživatel nemohl vybrat. Děje se tak napříč veškerou elektronikou od mobilů až k „chytrým“ televizím. Mě to zajímá jen do té doby, dokud nebude na PC blokována instalace Linuxu, jakože se tak začíná dít (certifikace OS na úrovni BIOSu). Takže nás korporace chtějí hezky zaškatulkovat a 99% lidí to vůbec nevadí. To jedno procento počítám jako uživatele Linuxu.
Možnost volby
Stále máme možnost volby „znalostního“ operačního systému – ve smyslu: je třeba se s ním něco málo naučit. Android je úplně něco jiného. Jde sice uvnitř o Linux, ale je tam typická vazba na monetizaci uživatele. Takže zase žádná svoboda ve smyslu: pustím si prohlížeč, který chci… pustím si webovou službu, kterou chci… nainstaluju si aplikaci, kterou chci… už mi to podsouvá, to co chce výrobce telefonu resp. výrobce operačního systému. Třeba to tak nevypadá, ale v tomhle smyslu hodně přituhuje. Svoboda volby pro pouhé jedno procento lidí nikoho z korporací nezajímá, nedá se na tom vydělat. Tohle mi přijde mnohem zajímavější téma na diskuzi a nikde se o tom nepíše. Výrobci tlačí elektroniku hotovou, do které nechtějí, abyste se vrtali. Nechápu co tím ty korporace chtějí získat – tím blokováním instalace jiného OS do zařízení, které si koupím? Oni asi nechápou, že to jedno procento jsou přemýšlející lidé, kteří vždycky vybočují z řady a dokážou používat vlastní hlavu. Nepřemýšlejícímu konzumnímu stádu je tahle svoboda někde u …, přemýšlení jim zatěžuje hlavu, tak proč by to dělali.
Z tohoto důvodu mám obavy, zda vůbec do budoucna bude ke koupi nějaké zařízení, na které půjde Linux bez problémů nainstalovat. Třeba je to předčasné a zatím se jen plánuje, že to blokování instalace půjde vypnout, ale co bude dál? Budeme „čipovat“ základní desky, aby tam šel Linux?
"Oni asi nechápou, že to jedno procento jsou přemýšlející lidé, kteří vždycky vybočují z řady a dokážou používat vlastní hlavu."
Prave to 1% je z hledista firmy uplne nezajimave. Pokud chce firma vydelat, musi dodavat pro vetsinu a vyrabet s minimem nakladu a usili. Kazde usili navic pro zverejneni dokumentace, udelani otevreneho rozhrani, podporu atd. stoji penize. Kazdy zakaznik, ktery utece nebo ma moznost snadno prejit ke konkurenci stoji penize. Vetsina lidi chce dnes vyrobek prinest domu a pouzivat, chteji co nejvice funkci (at jsou pro ne pouzitelne nebo ne), uzivatelsky komfort a nizkou cenu. Tohle vidim ve svem okoli.
V nekterych vecech bych se zaradil mezi to 1% a v nekterych do tech 99%. Treba ja nejsem nadsenec do aut a mobilnich telefonu. Chci si koupit spolehlive, komfortni a levne auto a vic me proste nezajima, to same mobilni telefon. Nechci se autem zabyvat a "resit ho", nezajima me to. Proto chapu druhy pohled.
Pěkně výstižně řečeno: "Výrobci tlačí elektroniku hotovou, do které nechtějí, abyste se vrtali."
Taky mám strach, aby za chvíli nebylo všechno jak jsou dnes foťáky. Uzavřené a omezené na funkce poskytnuté výrobcem. Možnost změny u některých z nich je (CHDK), ale stálo to mnoho úsilí.
ASi by som to jedno percento nespajal s premyslavostou ale skor s tym, ze su technicky zorientovani a maju cas a chut sa s novym zariadenim hrat. Myslim si, ze je este pomerne vela takych ludi, ktori by aj vedeli, ale ich priority su niekde inde a to co im ponuka iphone/ ms windows/... im proste staci. Ja som posledne 2 veceri zabil snahou rozbehat usb televiznu kartu na dreamplugu s debianom a tvheadendom. Zhodou okolnosti som mal kernel 3.0, ktory obsahoval bug a teda dvb mi nefungovalo. Bolo treba aktualizovat kernel, vyrobit si vlastny build (driver pre wifi a pod) a stale to nieje celkom ono a ja sa s tym budem hrat este dalsi vecer. Budem to robit pre to, lebo to povazujem za celkom zabavne a pre to, ze ma celkom tesi predstava, ze si potom budem moct streamovat telku po byte kam si zmyslim aj napriek tomu, ze ju pouzivam tak raz 2 krat do roka ;). Ak by som to robil na windows, tak by bolo "vystarane" za 10 minut. Myslim si, ze ludi co toto niesu ochotni robit nemozete nazyvat zaskatulkovanymi a lahostajnymi k moznosti vyberu. Im proste len staci to co im tie uzavrete produkty ponukaju. Ved tie uzavrete produkty sa robia tak, aby sa dobre predavali, takze musia ponukat to cochce vacsina. A cim vacsia vacsina, tym lepsie sa to predava. No a preco sa veci uzatvaraju a vyrobcovia sa snazia aby si uzivatel mohol instalovat iba to co oni chcu? Mne sa zda byt odpoved na tuto otazku dost priamociara. Ak beznemu pouzivatelovi nieco nefunguje, tak mu ani nenapadne ze to je pre to, ze si vcera to zariadenie rozbabral, lebo este vcera mal pocit ze je prinajmensom pokrocily pouzivatel, ak nie expert ktoremu len pozabudli poslat certifikat a nainstaloval si nejaku nedotiahnutu aplikaciu. On sa hned pusti do vyrobcu, ktory mu predal polofunkcny brak, ktory sa da lahko pobabrat ;). Vid pomerne vela pseudo pouzivatelov linuxu, ktori ho nevedia pouzivat (spravne konfigurovat, pozorne citat chybove hlasky,...) a vsetky nefunkcnosti su chybou toho linuxu.
Budoucnost Linuxu na desktopech a noteboocích a tabletech je zpečetěná a nulová. Linuxáci místo toho aby dali síly dohromady a vytvořili něco jako Windows XP a to by zcela jistě zvládli, tak dál vymýšlejí nesmysly a dál pokračují ve svých špatných zaběhnutých trendech, jako je sto distribucí a na každé nejmíň deset grafických prostředí, permamentní aktualizace všeho, nulová iniciativa na odstranění dinosaurů v jádře atd. atd.
Zákazníci jsou dneska zmlsaní a chtějí aby zařízení fungovalo pokud možno ihned po přinesení z obchodu a už vůbec nepolezou do příkazové řádky, natož že by kompilovali ovladače když výrobci díky nesmyslnosti Linuxáků nejsou prakticky schopni vydávat ovladače jako binárky.
Budúcnosť Linuxu bude podľa mňa rovnaká, ako je teraz. Základy, na ktorých je Linux založený, ho robia na jednej strane neporaziteľným (niečo ako v rozprávke o sedemhlavom drakovi, jednu hlavu utneš a nové narastú, jeden projekt skončí a ďalšie z neho vzniknú), na druhej strane ho robí systémom okrajovým, ktorý nemôže mať dominanciu - kvôli roztrieštenosti a nejednotnosti ani jedna z distribúcií nevie poraziť ostatné, aby udávala "noty". Takže ako aj doteraz sa bude viac hodiť na špecializované použitie (servery, inteligentné jednoúčelové krabičky) a menej na všeobecné použitie na desktopoch. Certifikácie BIOSu tu podľa ma nezahrajú žiadnu rolu, ak náhodou niekedy v budúcnosti budú povinné, čo zatiaľ tak nevyzerá, všetky dôležité distribúcie si to vybavia a ostatní sa "zvezú" s nimi.
linux vpodstate len ovladol serverovy trh na ktorom v 90s dominovali komercne unixy (SCO Unix, HP Unix, Solaris, Tru64, UnixWare). linux zabil unix pretoze uzivatelia dali prednost lacnejsej a nie celkom dokonalej nahrazke. teraz sa chysta pochovat mobilne operacne systemy. uz sa mu podarilo znicit symbian a QNX, dalej bude nasledovat iOS. aj o tom je trh - nie vzdy vyhrava kvalita
kdyby jenom serverový trh - linux je dnes v kdejakém mobilním telefonu (android, byť dost upravený), v kdejakém IP telefonu, set-top-boxu, routeru, NAS disku.. dokonce lcd televize od samsungu a LG jedou na linuxu :) tímhle tempem možná nebude trvat tak dlouho a absolutní čísla "instalací" linuxu můžou být mnohem vyšší, než nějakých "jednoúčelových" windows :)
a pokud microsoft přestane podporovat XP, které dodnes na velké části domácích strojů fungují (=11 let starý OS.. kde byl v té době linux?), může to být pěkný impuls pro alternativy.. :)
"a pokud microsoft přestane podporovat XP, které dodnes na velké části domácích strojů fungují" - Jen bych dodal, že existují ještě XP embedded na mnoha průmyslových zařízeních a terminálech (i bankomaty a herní automaty), a pak tu jsou ještě WinCE. Pokud MS bude tlačit 8 do všeho, tak nechci vidět PLC (Programovatelný automat) s win 8 :-)
"Prave to 1% je z hledista firmy uplne nezajimave."
Až do okamžiku, kdy se bude firma snažit najmout schopné lidi. Až nebude tak snadné si doma hrát, kde se naučí mladí lidé *věci*? Na vysoké škole, kterou má mít výhledově 60% lidí? Vezmou si půjčku na specializované kurzy? Kdo jste byl na "školeních", máte pocit, že by fungovala bez toho, aniž byste si sami hráli?
Faktem je, že pokud bude náš milý kapitalista pokračovat v zavírání produktů, tak se sám zabije a nás vezme s sebou.
To je zajímavé, já měl za to, že třeba Ubuntu je systém (tedy samozřejmě distribuce), který narozdíl od Windows cokoliv a OS X Lion funguje bez složitého nastavování a řešení, prostě se nainstaluje a běží. Asi záleží na hardwaru, ale pro mě byl v posledních letech jediný problém absence profesionálního softwaru (typu Cubase, VST virtuální hudební nástroje a efekty, nebo pro někoho určitě produkty od Adobe).
14, 15:
Nedělejte si iluze. Mezi 99% ovcí je velmi malé procento lidí, kteří přemýšlejí, jsou těžko manipulovatelní a skutečně vzdělaní(nepočítám některé dnešní parodie na vysoké školy). Tak to prostě je - většina populace je jen stádní masa - navíc velmi líná myslet a civilizaci táhne malá menšina (ať už v libovolném oboru). Proč myslíte, že jdou na odbyt tak dobře tiskoviny jako třeba Blesk, proč má tak velkou sledovanost TV NOVA apod? Velké firmy to dobře vědí a podle toho se chovají. To píšu na základě životní zkušenosti a nikoliv emocí - nejsem už tak mladý...
Budoucnost svobodného softwaru, Linuxu atd. není ale tak špatná. Vždy bude kupodivu ne tak úplně bezvýznamná skupinka lidí, odlišných od těch výše zmíněných - proč myslíte, že má takový úspěch třeba mikropočítač Raspberry PI? A právě na něm běží co? :-). Jak vidíte - daří se dělat věci mimo tupý mainstream... Na čem asi budou pracovat vědci třeba v CERNu?
Na čem myslíte, že bude probíhat vývoj softwaru, strojařiny, vědecká práce? Na umatlaných konzumních tabletech nebo na mobilních telefonech? :-))) To asi těžko, že...
PC či pracovní stanice, malé i velké servery tady budou stále - prostě proto, že jsou třeba. Stejně tak se budou objevovat věci jako Raspberry PI...
Možná to tak bude i lepší. Masa bude mít svá matlátka a nebude otravovat ve světě, kde se něco dělá a vymýšlí, zkouší, experimentuje... Asi budou PC apod. dražší. Nevadí, rád si připlatím. Ten návrat k normálu za to stojí. Ještě relativně nedávno také neměl doma PC každý Hejhula, teď bude mít matlátko - ať si hraje...
16: No vy děláte, jako kdyby bez Linuxu nemohl probíhat žádný vývoj. Při tom je spoustu úspěšných, technicky zaměřených firem, které se bez Linuxu obejdou. A ty patří mezi 99 % ovcí? Abychom si ušetřili čas, mám zrovna na mysli společnosti jako je Unilever, Procter and Gamble, BP (ty bych možná měl vynechat :) ). A že tam je spoustu odborných lidí, které bych zrovna ovcemi nenazýval.
[17] Souhlas
[16] K těm "matlátkům" připojíte klávesnici, a máte běžný notebook. Nevidím důvod, proč by se s takovým zařízením nedalo dělat cokoliv, co se dnes na notebooku. Včetně vývoje SW, strojařiny a vědecké práce. BTW v CERNu se používá mimo jiné MS-DOS, stejně jako se používal v raketoplánech :)
http://www6.pcmag.com/media/images/349125-microsoft-surface-tablets.jpg?thumb=y
Přečteno 28 781×
Přečteno 19 582×
Přečteno 16 963×
Přečteno 15 225×
Přečteno 15 024×