Už je to poměrně dlouho co jsem napsal první verzi textu, která měla nabídnout běžným uživatelům Linux. Nyní jsem bohatší o nějakou statistiku schopností pár uživatelů a stvořil jsem jednodušší verzi.
Soustředil jsem se hlavně na text a screenshoty. První verze se spoustou textu a PDF formulářem byla sice pěkná, ale nikdo tomu nerozuměl. Čtenářům roota to možná přijde jednoduché, ale zkušenost je špatná. Výsledek je ten, že nikdo nechápe, co to nabízím, dokud to neuvidí.
Druhá verze je jiná. Žádné technické pojmy, pár vět a dva hlavní screenshoty. Běžný uživatel počítače by si ani nenabootoval z CD, protože neví co to znamená. Taky by neprošel nastavením byť jen IP adres, protože pro něj jsou známé jen pojmy počítač a internet. Ani nevědí co je to URL ve smyslu toho, že je to nějaká adresa na webu (nemyslím ten pojem). Už to tady někde zaznělo, že spousta lidí píše webové adresy do vyhledávacího pole Seznam.cz a když se jim homepage neobjeví, tak „nejde ten internet“. Jsou to přitom průměrní uživatelé, taky chtějí používat web a jsou jenom začátečníci. Časem se to naučí nebo jim to někdo vysvětlí.
Zkuste se vžít do role někoho, kdo ty naše pojmy nezná a pak si přečtěte odkazovanou stránku pro začátečníky.
Pavle vypadá to hezky ale, ... třeba hned ty screeny. Na jednu stranu když se na ně podívám připadal bych si jako začátečník ztracený. Chtělo by to nějaký hlavní screen, na kterém by bylo něco (ale zaboha mě nenapadá co :-D ) charakteristického pro Linux (proboha, ne Emacs :-D ), možná jen čistou plochu, s nějakým pěkným pozadím a nějakým Karamba appletem na pozadí. No a ke každé sekci screen nějakého zástupce (vždy v odlišném stylu a jinou dekorací ), nebo přímo plochy s několika jedním nebo dvěma okny reprezentujícími danou kategorii.
Ono co si budeme vykládat, u klasického BFU je vzhled až na prvním místě. Nehledě na to, že KDE (pokud dobře vidím) se má čím chlubit.
no ja neviem... už len tá lišta na spodu preplnená ikonami a spustenými aplikáciami je odradzujúca.... a screeny sú dosť preplnené... pôsobí to na nich neprehľadne.... možno by som to rozdelil na gnome a kde, gnome vyzerá na screenoch jednoduhšie... neviem... podľa mňa by to chcelo "učesať" :)
pre nás je to v pohode, ja mám tiež koľkokrát otvorených aj 20 okien a vyznám sa v tom... ale bežný užívateľ (napr. moja polovička), má otvorený tak firefox a to je všetko a keď ide pozrieť poštu tak ff zatvorí a spustí thunderbirda... nejaký multitasking alebo viacero okien jej nič nehovorí... dokonca, tak ako si to písal so seznam.cz, to robí s google.sk :) a nejaké tab vo ff vôbec nehrozia....
takže.... asi tak :)
Hezký den. Obrázky máte jenom 2 a jsou přeplácané. U úpravy fotek bych nechal zapnutý jenom ten Gimp a jednu fotku (tedy bez Konqueroru). Přidal bych ještě screenshot s přehráváním videa a screenshot s kancelářským balíkem.
Jinak se v textu uvádí nepravda, že "nahradí Windows". Mělo by tam být napsáno, že dokáže nahradit Windows pro běžné úkoly ukázané na screenshotech, ale programy pro Windows nejsou kompatibilní s Linuxovými.
Uživatel by se měl dozvědět pravdu. Co si na tom pustí a co si nepustí. No a ať se rozhodne.
Na IT-propagandu doporučuji shlédnout apple.com
Ta stránka celkově vypadá tak trochu divně -- žádné grafické prvky až na screeny a dva nicneříkající obrázky v nadpisu (->zmínit, že tučňák je logo), všechny nadpisy centrované, text bílomodrý, pozadí uniformně šedivé...
Jak jste sám řekl, u BFU je vzhled na prvním místě a z vašich stránek přímo čiší to, že jsou vyvíjeny jedním člověkem, který je sice nadšený pro věc, ale klidně to může být student, pedofil nebo jiná podezřelá existence :-)Kromě vylepšení vzhledu bych si také napsal do ToDo listu lepší osvětlení toho, proč by měl na Linux vůbec někdo přecházet a kde ho získat. Jak také zmínili ostatní, obrázky působí velice složitým a přeplácaným dojmem.
Lidi Linux nechtějí a nezachrání to ani nejnovější Chalupova aktivita.
Jak je tady například dlouho Linux a jak dlouho iPhone?
Na začátku r. 2008 bylo ajfonistů 22% počtu linuxistů.
Na konci r. 2008 už je ajfonistů 52% počtu linuxistů.
Mekistů je cca 10x víc a windousáků je cca 100x víc než linuxistů.
Linux není budoucnost a lidi to cítí.
http://marketshare.hitslink.com/os-market-share.aspx?qprid=9
[8]
Mimochodem, přijde mi poněkud divné porovnávat OS, který se používá jen na jednom druhu zařízení s OS který má takové platfomní rozšíření jako Linux. Zvlášť když ten iPhone mohu mít zároveň s počítačem, nebo notebookem s Linuxem. Trochu to připomíná ty "stoprocentní" statistiky MS.
[11] noo... pravda je, že pokiaľ by som na to mal, tak si kúpim niečo s OS X... škoda len, že za to nakusnuté jablko (myslím logo) chcú 40% z celej sumy :(
v konečnom dôsledku by som aj tak na tom robil to čo robím na bežnom počítači... takže, ja to vidím tak, že linuxu chýba skôr precíznosť a možno pekná grafika (neskúšajte na mňa KDE 4) a potom už len taká maličkosť, marketing t.j. nájsť spôsob ako sa zviditeľniť a že to ide, nám ukazuje napríklad Novell
[11]
1) Přijde jde mi to divné, protože se zde srovnávají dvě různé kategorie, které spolu nesoupeří. Pokud bych chtěl srovnávat iPhone tak bych volil Simbian, Android a Windows mobile - tedy stejné se stejným (nebo alespoň s tím co se dá použít v dané kategorii). Uživatelé iPhone MOHOU být klidně z 25-50% (teoreticky] Linuxáři, což ovšem statistika už v potaz nebere a iPhone nemůžete nikdy nasadit v takové míře jako PC nebo Mac, což statistika nebere taky v potaz. To že uživatelé iphone se hodí jen pro určitou kategorii lidí, kdežto např. Linux, nebo Windows se hodí pro mnohem větší cílovou skupinu taky není bráno v potaz. To že iPhone operuje v kategorii zařízení kde nemá vážnější konkurenci tam taky není nijak zohledněno. Až bude iPhone OS srovnatelný co do platforem s ostatními (Win, MacOS, Linux, BSD, Unixy, atd..) pak to bude mít nějakou výpovědní hodnotu. Zatím je tento údaj sice zajmavý, ale nedají se z něho vyvozovat závěry o oblíbenosti/neoblíbenosti jiných os, včetně Linuxu - což znamená, že tvůj argument je jaksi o ničem.
Nehledě na to měl by jsi si přečíst to varování nad tou tabulkou.
2) Pokud v Linuxu není budoucnost, tak opravdu nechápu co je ti do aktivit pana Chalupy. Máš potřebu jen otravovat vzduch? Není to trochu ubohé?
Ja nevim o co tady porad jde?Dostatek informaci je na ceskych strankach distribuci,knizek je taky plno a v AJ jsou toho tuny.Proc ma nekdo porad potrebu priplavacat dalsi veci?
Proste a jednoduse.Kdyz chci neco pouzivat,tak se to naucim,alespon to potrebne.To vyzaduje projevit aktivitu a snahu si neco o tom najit.Kdyz nechci,tak se do toho nemontuje.Je to jednoduche jako facka a plati to jak o IT,tak treba o peceni chleba nebo spravovani auta.Nevim,proc s tim porad ma nekdo problemy :-/
Díky za názory, grafiku časem vylepším, tady je ukázka: http://www.kregion.cz/linux-do-pocitace/grafika2.png
[21] - aby som bol trošku konštruktívnejší:
1. bold (tučné písmo) sa má používať na zvýraznenie len časti textu, väčšina textu má byť normálnym písmom. Tag "strong" sa má používať len pre časti textu, na ktoré chcem upozorniť vyhľadávač, t.j. kľúčové slová.
2. text nemá byť celý centrovaný, dosť nezvyklý je aj ten dvojstĺpcový layout, navyše je riešený pomocou tabuľky, čo dnes nepovažuje za ideál. Ja to síce občas tiež robím (nie u každej stránky očakávam záujem nevidiacich), tu je však rozloženie textu do stĺpcov celkom zbytočné. Obyčajné odstavce, trebárs s obmedzením šírky v %, by určite pôsobili menej násilne.
3. Ten editor Amaya generuje dosť nekvalitný kód (plno zbytočných informácií typu "normal",rovnako by sa to zobrazilo aj bez nich). Treba sa pozrieť po lepšom editore. Nemám celkom aktuálny prehľad, ale editor v Mozzile/SeaMonkey bol lepší, dokonca to lepšie zvládal aj Open Office.
4. Nikdy nevkladať do stránky zbytočné obmedzenia - stránka sa má prispôsobiť akejkoľvek šírke okna, čiže v zásade nič nezadávať v pixeloch (pokiaľ nie je nevyhnutný opak :-). Zadať šírku 1024 px pre "body", to som ešte ani nevidel. Na širšom monitore to vyzerá tak, že celý centrovaný layout stránky je posunutý k ľavému okraju.
5. Väčšina návštevníkov nájde stránku cez vyhľadávač a pritiahnem ich jedinou vecou - dostatkom zaujímavého textu obsahujúceho rôzne špecializované termíny a frázy, ktoré nie sú na webe až tak hojné. A udržím si ich len dostatkom zaujímavých informácií. Taký výrobca softvéru alebo hardvéru si návštevnosť stránok nezabezpečuje tým, že hovorí "náš produkt je naj", zabezpečuje si ju poskytovaním dokumentácie produktov, poradenskými službami, poznatkovými bázami a p. Amatér musí tiež niečoposkytnúť.
6. Pokiaľ je mojim cieľom propagácia, musím presviedčať argumentmi. Je pekné, ak napíšem, že OOo umožňuje "zpracování dokumentů Microsoft Word i Excel ( .docx, .xlsx )", ale patrilo by sa to trošku rozobrať a zdôvodniť, prečo tomá stačiť. BTW, podpora .docx je v OOo veľmi zlá - napr.obsah všetkých texboxov mi OOo vyspal na začiatok dokumentu (v prekryve).
7. Osvedčila sa mi otvorenosť. Tá by práve pre OSS komunitu mala byť štandardom. Ľudia na moje stránky chodia, pretože otvorene píšem aj o chybách koncepcií a systémov, ktoré propagujem, nie preto, že chyby zamlčujem.
[21]
Doplním jen názor kolegy treebearda
1) V textu se dosti často vyskytuji narážky na Windows. Já bych to tam nedával. Vypadá to potom jako by jediný účel této stránky byl přesvědčit čtenáře, že má za každou cenu smazat Widle na něž je zvyklí a natáhnout tam Linux. To nepůsobí zrovna dobrým dojmem, nehledě na to není to určitě primární cíl, ne?
Pokud bych zmínil jiný OS, tak sporadicky a v nejnutnějších situacích, a vyhl bych se (obvzláště) kritickým nebo sarkastickým porovnáním.
2) Nezlobte se na mě, ale ta jedovatě zelená barva je opravdu děsná a navíc fádní. Zkuste použít (např.) pastelové barvy a na jednotlivá tlačítka třeba i ikonky. jinak vzor na svislém pruhu tvořený odstíny jeho barvy je skvělý nápad - abych furt neremcal ;-)
3) Zkuste si nejprve sesumírovat text jednotlivých kapitol. Nepište zas až tak heslovitě, není to test na VUT, ale text jehož cílem je zaujmout čtenáře pro určitou myšlenku. A navíc čtenáři který nemusí být (předpokládejte radši, že není) vzdělaný v IT nebo technice. Zkuste k němu (bude to znít blbě, ale...) normálně mluvit.
Např. :
Snad každý člověk na světě, který si pořídí počítač, si na něm chce poslechnout svou oblíbenou hudbu, zhlédnout video, prohlížet obrázky, nebo surfovat po internetu. prostě pracovat s tzv. multimedii. Linuxové distribuce jsou již ve svém základu tvořeny pečlivým výběrem software, který to nejen umožní, ale navíc i zpříjemní a zjednoduší.
Na přehrávání hudebních souboru můžete použít např. velmi oblíbený Amarok (měl, by to být rovnou odkaz na domovskou stránku, nebo podroběnější popis programu), který ...atd.
Nějak tak bych si to představoval...
4) Pokud předpokládáte, že čtenář se moc neorientuje v počítačích, pak by bylo dobré někdy ze začátku vysvětlit nejzákladnější pojmy (co je OS, Distribuce, atd...).
5)Rozdělte si celý dokument do několika kapitol. Např.
1. Co je Linux?
2. Co Vám může nabídnout? (sem by měli patřit internet, multimedia,...)
3. Jaké má nevýhody?
4. Kde získáte více informací?
5. Kde získáte Linux?
6) Přidávám se k apelu v bodu 7, předešlého příspěvku - mluví mi přímo z duše.
Přečteno 28 781×
Přečteno 19 584×
Přečteno 16 965×
Přečteno 15 228×
Přečteno 15 026×