Název příspěvku asi hodně napovídá. V průběhu posledních pár měsíců a let se nám z OpenOffice.org vytvořily dva nezávislé projekty, jak přímý pokračovatel Apache OpenOffice, tak fork LibreOffice zaštítěný The Document Foundation. Oba dva si získaly (nebo získávají) významné sponzory a podporovatele. IBM patrně u prvého, Red Hat a další u druhého zmíněného projektu. Pro čtenáře Roota asi nic překvapivého a nového, stejně jako okolnosti tohoto rozštěpení.
Vcelku by mě zajímalo, jak se návštěvníci Roota k oběma projektům staví, resp. který z balíků používají. Osobně oba balíky dlouhodobě, chtělo by se říct používám, ale přesnější bude střídám :-) Po dlouhém období, kdy jsem jako kancelářský balík používal prakticky výhradně LO (s malými odskoky ke Google Docs a ještě menšími k MS Office u druhého PC), jsem nyní po doporučení přesedlal zpět na OO.
První věc, která mě nahlodávala, se před časem týkala chybného exportu do RTF, což pro mě (v daný okamžik) byl možná ne zásadní, ale rozhodně nepříjemný problém. V bugzille už byl tehdy problém nahlášený a následně za několik dní i vyřešený. Další potíž, se kterou jsem se setkával po celou dobu používání LO, byla drobná a zcela náhodná nestabilita. Nevím, jaká je Vaše zkušenost s OO, ale vyjma jednoho případu (na který si nyní vzpomínám) v už dost vzdálené minulosti, kdy byl tento balík na mém PC mírně nestabilní (byla tam tuším nějaká spojitost s verzí Javy), jsem ho vždy považoval takřka za skalně stabilní kus software.
Poslední dobou jsem si u LO čím dál častěji všímal náhodných zatuhnutí GUI (třeba i na několik desítek sekund), které řídce ústily v pády celé aplikace (ať už se jednalo o Writer nebo Calc). Zajímavé je, že se problém projevoval jak u LO starší verze (řady 3.4) pod Fedorou, tak u aktuální verze (3.6.3) provozované na PC s Windows. Pohled do bugzilly a vyhledání slova freeze napovídá, že se opět nejedná o něco neznámého. S OO 3.4.1, které jsem několik dní zpět nainstaloval na oba počítače, nepozoruji žádnou ze zmíněných potíží (u identických dokumentů). Pocitově je zde také lepší odezva GUI a možná i rychlost startu aplikací. Zajímavé také je, že OO dokáže korektně provést export do PDF i v situaci, kdy LO rozhodí formátování.
Celé mi to ústí v jediný závěr: neuškodilo by LO trochu více konzervatismu? Měl jsem možnost vidět přednášku Michaela Meekse (toho času jednoho z hlavních vývojářů LO) na LinuxDays a byl to strhující zážitek, málokdy zažiji člověka s takovou spoustou elánu na rozdávání. Pokud jste neviděli, zde je odkaz - čas od 2:02:30. Je to poměrně dlouhé, tu a tam člověk/já nestíhá, ale stojí to za to :-) LO je díky lidem jako on produkt se spoustou skvělých jemných vychytávek v nejrůznějších oblastech. Některé mi v OO chybí méně (elegantnější design), jiné mnohem více (export do OpenXML, s nímž se bohužel setkávám čím dál častěji). Věci, o nichž jsem mluvil výše, pak zbytečně kazí dojem.
Když vyjádřím smutek nad rozštěpením celého projektu, asi v tom nebudu ani sám, ani první, který to říká. Jsem zvědavý, jak se projekty do budoucna vyprofilují. Živé se nyní zdají oba dostatečně. Představa konzervativnějšího, ale stabilního a odladěného OO, stejně jako progresivního a inovativního LO, mi nejde proti srsti, jen si říkám, jestli by to společně – a vůbec pod jednou střechou – nešlo mnohem lépe. Takový Debian by o vývojových větvích mohl vyprávět :-) Byť uznávám, že je to trochu/dost ulítlá analogie :-)
Jak se na to díváte vy?
[poll id=„8“]
P.S. Omlouvám se za nezvládnuté moderování diskuze pod minulým příspěvkem. Děkuji všem za zajímavé reakce. Dlouho jsem si neuvědomil, že mám pod článkem zakázané komentáře (a vypnuté notifikace – dohromady špatná kombinace).
LO používám denně na dvou operačních systémech (Linux, OSX) a dvou linuxových distribucích (Arch, Ubuntu). Pokud si můžu vybrat, tak především pod archem jde o neskutečně příjemný zážitek - v ničem jiném nechodí kancelářský balík tak rychle (beru v úvahu i msoffice na win :-)). Problémy se stabilitou jsem nepozoroval v žádném z mnou používaných os, "interoperabilita" bez větších problémů a vzhledem k oněm jemným vychytávkám zatím jasná volba. Zkrátka OO mi nijak nechybí.
Mozna neni zrovna stastne mit v ankete slovo preferujete. Lepsi by bylo spise pouzivate. Z rady dister OO totiz kratce po znamem rozkolu a forknuti projektu jednoduse zmizelo a nastoupilo LO (treba Debian a asi i Ubuntu. Clovek tak tedy zrovna nepreferuje, ale spise pouziva, co ma.
používam LO ako jediný balík. Prečo? Možno zvyk či súhlas s forknutím. Odkedy používam LO, k OO som sa nevrátil. Celkovo s LO nemám problémy a beriem to za logické pokračovanie OO.
OO som už veľmi dávno neskúsil a akosi ma nič k tomu nevedie. Píšem knihy, robím s dlhými textami a som spokojný s ktorýmkoľvek z týchto dvoch balíkov. Práve od LO ale čakám, že urobí pár krokov, ktoré by sa celkom hodili. Napríklad nutnosť inštalovať C++ balíčky na 64bit windows len preto, aby som tam vôbec LO nainštaloval, je pekne na "zadok"
Na OpenOffice mě, když začala jeho éra, zaráželo to OOo - OpenOffice.org. Samozřejmě jsem si časem zvykl i na to - přestal jsem se na ten ocásek zaměřovat, jestli sem to kdy přehnaně dělal. (PS: myslím, že slovo "preferujete" v anketě je tam schválně, a vyjadřuje postoj autora příspěvku, který vědomě/podvědomě přenáší do ankety: má to (snad) vyvolat takovou tu mírně soutěživou/konfrontační náladu).
U Libre se mi líbí to Libre jako slovo - dobře to zní.
to [1]: O těch vím, ale projevovalo se to jak u 3.4, tak 3.6.
to [3, 6]: To s "preferujete" mě vlastně vůbec nenapadlo, možná by "používáte" vážně sedělo líp :-) Asi to byl opravdu podvědomý proces. No, doufám, že moje podvědomí "zamýšlelo" spíš soutěživou než konfrontační náladu :-D
to [4]: S důvody pro forknutí taky souhlasím, v té době to bylo hodně vyhrocené a asi to bylo i nejlepší řešení. Škoda, že oba projekty zůstaly oddělené i po přesunu OO pod křídla Apache foundation.
Většinou mám LO, někde v kanclu zůstává ještě OOo. On vcelku při mém způsobu používání není důvod intenzivně aktualizovat a měnit. Hlavní problém OOo je, že díky uzavření/forku/předání trochu zaspal. LO do sebe natáhl pár hezkých novinek i když ty hlavní chyby zůstávají u obou neopraveny. LO má trochu větší problém s načtením větších a/nebo složitějších souborů, ale není to nic co by se nedalo rozdýchat.
to [11]: Popisek k té verzi je celkem zajímavý:
This is a transitional package, replacing the OpenOffice.org packaging with the LibreOffice packaging.
It can be safely removed after an upgrade.
... škoda, taky bych opět vyzkoušel, ale sám si to portovat nebudu ... jinak na desktopu mám OOo ze stable (Debian), na notebooku LO z backports, každý má své chyby a když se mi něco nezdá, tak si dokument raději prohlédnu na obou, někdy člověk objeví zajímavé rozdíly v zobrazování. Ale ani u jednoho z nich nemohu říci, že je v globálu lepší.
Officoidní aplikace se snažím používat co nejméně, protože současné jsou velice nekvalitní (většina z nich neumí spoustu věcí, které uměl stařičký Klasik na DOS). A poté, co Klasik přestal být použitelný (přestala podpora nových tiskáren) jsem už prakticky vše řešil na (La)TeXu a office používám jen výjimečně, spíš na zobrazení, přeštení nějakého materiálu od někoho jiného.
Mimochodem, IBM se "předvedla" na stránce s komixem reklamou, která ho zakrývá část a nejde nijak odstranit, produkty sponzorované takovouto firmou opravdu nebrat!
Jestli používáte Linux, pak jste prakticky vždy používal LibreOffice. LibreOffice vzniknul na základě předchozího forku GO-OO vedeného Novellem, přičemž byla to právě varianta GO-OO, kterou všechny Linuxové distrubuce nabízely a instalovaly v balíčku s názvem OpenOffice. OpeOnffice od SUN nepoužíval mimo Windows platformy téměř nikdo.
Nejvýznamnějším contributorem LibreOffice jakožto nástupce GO-OO je i nadale Novell/SUSE, nikoli RedHat.
to [14]: LaTex, ach jo, to je moje každoroční předsevzetí :-) No, v jejich plnění budu asi docela klasický případ, takže diplomku píšu zase v OO.
to [15]: O vztahu Go-OO a LO vím, ale přesto si dovolím mírně nesouhlasit. Jakkoliv je LO faktickým pokračovatelem, tak to není zcela totéž (vím, že to netvrdíte). Ostatně i zmíněný Meeks v tom videu říká, že v LO proběhlo masivní čištění (nepotřebného) kódu, změny tak nebudou nepodstatné. Mám tu ještě jeden PC s Fedorou 14 a OpenOffice 3.3 (tedy Go-OO) a vše tam šlape.
Ohledně Novellu, to budete mít určitě pravdu, Red Hat je tam jen jako příklad, na který jsem si vzpomněl jako na první.
V LO Calc 3.5.4 je chyba: pokud otevřu xls soubor vytvořený v Excelu 2003 a buňka obsahuje komentář, tak text komentáře má stejnou barvu jako jeho pozadí. Barvu pozadí lze sice změnit, ale bohužel jen pro každý komentář zvlášť. A soubory xlsx z nových verzí Excelu se chovají jinak: tam se zase zobrazí všechny komentáře již při otevření souboru. Protože jsem nucen pracovat střídavě na Ubuntu a Windows, je tohle bohužel pro mě fatální chyba, kvůli které musím LO zavrhnout.
Používal jsem bez problémů balík LO, ale začal zamrzat ve spojitosti s Cinnamonem a v posledních verzích také značně rozhazoval formát souborů ukládaných ve formátu DOC nebo XLS (při ukládání do DOCX nebo XLSX to ale bylo v pořádku). Tím přetekla poslední kapka a přešel jsem na Apache Open Office a jsem plně spokojen.
Čudujem sa, keď niekto rozoberá, že či Open alebo Libre. Keď sa to roztrieštilo, tak som si pomyslel, že no super, teraz tu je Open a Libre a čo si vybrať? Prišlo prvé poriadne Libre, ktoré malo všetko čo Open a ešte navyše ďalšie vymoženosti a čo je hlavné, lokalizácia bola zároveň s vydaním hlavného balíka. Do dnes sa Openu nepodarilo Libre dobehnúť a stále zaostáva, takže nie je o čom. Som rád, že sa roztrieštili, pretože konečne sa z toho stal kvalitný kancelársky balík. Dokonca aj makrá z Excelu mi už v Libre fungujú. Tiež existuje aj portable verzia. Niekedy je roztrieštenie dobrá vec. Dúfam, že Libre bude pokračovať aj naďalej týmto tempom a osud Openu mi je už ukradnutý, tak nikdy za veľa nestál (ani pred roztrieštením). Používal som ho, viem o čom hovorím.
[21] jop, kdysi jsem LO zkousel, na tretim ods souboru sem skoncil - v polovine pripadu ale nahodne padal na obnove kontingencni tabulky. Kdyz pak sleduju dotazy na chyby v Lo na webu openoffice.cz tak fakt nemam chut LO zkouset. Jiste, ma rychly vyvoj, ale zatim prilis mnoho chyb. Doufam ze se casem trochu uklidni.
Nutno ovsem rict ze soucasne schopnosti obou baliku mi plne vyhovuji, neprahnu po vylepsenich a nejsem ochoten vymenit nove vylepseni za nove chyby.
Taky poslední dobou mám pocit, že jim nová vydání nějak bugovatí. Zrovna jsem objevil jeden nepříjemný bug v nové LO 3.6.3 (pro Windows) - po zkopírování zdrojového kódu z Eclipse, se změní nastavení stránkových okrajů a text se nevloží kde je kurzor, ale na konec dokumentu. Zdrojové kódy vkládám to textu poměrně často, takže hodně nepříjemné.
Od nějaké LO 3.5 také přestala indexovat obsah ODF souborů pro Windows Search. To kdysi chodilo.
Snad ještě větší problém než rozštěpení projektu je, že Oracle odvolal svoje programátory. Ti udělali ještě za dob SUNu většinu práce. Někteří z nich byli veteráni snad ještě z dob StarOffice. Mám obavu, že dobrovolníci které láká Michael Meeks, a vcelku se mu to i daří, stejně to nenahradí full time developery. Taky platil asi několik full time testerů, pochybuji že teď LO nebo OOo něco takového má :(
Ja som objavil jednu chybu v LO. Po stlačení Ctrl+D sa skopíruje horná bunka do nastavenej. Hneď na to, keď sa stlačí F2 pre editáciu, tak sa text vymaže. Ak sa kurzorom odíde pred editáciou z bunky a potom sa vráti, tak je všetko v poriadku. Táto chyba vraj bola opravená, ale mne to robí doteraz a to pravidelne aktualizujem. Používam Portable verziu. Vie mi niekto poradiť čo s tým?
Student učitelství ICT na PedF UK se zájmem o open source, Python, Scratch, HTML5, výuku programování a mnoha dalších – ne IT – věcí, jako je hudba (Pink Floyd), literatura (G. Orwell) nebo film (S. Kubrick).
Přečteno 15 780×
Přečteno 14 853×
Přečteno 14 594×
Přečteno 12 912×
Přečteno 7 967×