V předchozím blog postu jsem radil začínajícím podnikatelům, aby se vyvarovali používání podnikatelských peněz pro osobní účely, jako je nakupování aut a domů, a plození potomstva. Naopak je nezbytně nutné drtivou většinu peněz z podnikání vracet zpět do podnikání, což umožní rychlejší růst a v důsledku víc peněz pro osobní spotřebu.
Dnes se podíváme na byznys model, který je možné realizovat i bez vlastních finančních prostředků, a výrazně na něm profitovat, ovšem nikoli bez rizika. Nazval jsem ho podnikání přes páku. Princip je vcelku jednoduchý, spočívá v nakupování už existujících výdělečných projektů za peníze půjčené na úrok od třetí strany.
Krok 1: ocenění a volba projektu. Na internetu i mimo něj je možné nakoupit již hotové a profitující pojekty za řádově 12ti až 24-násobek měsíčního čistého zisku (např. na flippa.com). Proč by někdo profitující projekt za dvouletý zisk prodával? Jednoduše třeba proto, že potřebuje peníze hned, a ne až za 2 roky. Samozřejmě je nutné zvážit důvěryhodnost prodejce, důvěryhodnost statistik ohledně projektem generovaného zisku, a v neposlední řadě faktor „čím je zisk generován“. Projekt s několika tisíci stávajícími uživateli, generující příjem pomocí měsíčního předplatného, které se strhává stávajícím uživatelům automaticky z kreditní karty, poskytne jistě vyšší míru jistoty budoucích stabilních zisků než projekt výhradně závislý na prodeji reklamy, která se ukazuje na webu surferům přicházejícím z nestabilního zdroje jako jsou vyhledáváče.
Krok 2: páka. Jakkoli se může 24-násobek měsíčního zisku zdát jako obrovské číslo, není nutné mít počáteční kapitál vůbec žádný. Kupříkladu uvažujme projekt se stabilním měsíčním příjmem 10 000 peněžních jednotek (řekněme korun, ale totéž platí pro euro, atd). Nakoupit takový projekt za 240 000,– Kč se nemusí jevit jako ideální volba, ovšem uvažujme, že jsme schopni si oněch 240 tisíc půjčit, řekněme na 15% úrok (RPSN), na 5 let. Takovouhle půjčku vám dají snad všude. Měsíční splátka takového úvěru bude 5 710,– Kč, tedy cirka polovina toho co projekt vydělá.
Krok 3: už jen zisk, sociální jistoty, a dovolená v jugoslávii :) Splátky půjčky, za kterou jsme nakoupili projekt, činí 5 710,– Kč měsíčně, zisk z projektu je 10 000 Kč měsíčně. Po odečtení tedy každý měsíc uzavíráme s bilancí čistého zisku 10 000 – 5 710 = 4 290,– Kč. Podstatné je zdůraznit, že jsou tyto peněžní prostředky k dispozici již od prvního měsíce, a to aniž bychom museli vynaložit jedinou korunu z vlastního kapitálu (který samozřejmě ani nemáme).
Volba nakupovaného projektu je samozřejmě stěžejní. Pokud přestane vydělávat dost peněz dřív, než je splacená půjčka, bude problém. Proto je ideální jednak volit pokud možno projekty se stabilním a neotřesitelným příjmem (např. ve formě již popsaných uživatelů subscriberů), a druhak potom výše popsaný postup několikrát zopakovat a rozložit tak riziko na projektů několik.
je tam jeste jedna dulezita podminka. Udrzet ten koupeny projekt ziskovy. Pokud clovek nema s podnikanim zkusenosti, muze to rychle vzit za sve.
@Robert: Kdysi davno se dalo z pronajmu zaplatit celou hypoteku, dnes uz to nevychazi a je potreba doplacet. Je potreba mit rezervy, kdyz je byt 3 mesice prazdny, tak se financne neslozit.
Ono teoria znie pekne, ale zo skusenosti a pozorovania silne pochybujem, ze staci kupit zabehnuty projekt, nestarat sa o neho a cakat ze bude prinasat zisky.
Zotrvacnostou urcite bude nejaky zisk prinasat, ale ak okolo neho nebudu ludia, ktori su zapaleni pre vec, tak taky projekt rychlo skonci....
Oukej, pujcis si 240.000, ale ve finale zaplatis 342.600 (5710*5*12), takze az temer za 3 roky budes na nule. K tomu bych jeste rad rekl, ze dluzit penize na delce zivota moc neprida :-)
Idea lehce ziskanych penez je temer vzdy FAIL.
Pujcovat si na to, to uz je FAIL^2.
Tak toto sa mi zda byt uplna hovadina:
- Preco by to niekto predaval ked to zaraba? Jedine ze by za predaj utrzil viac ako dokaze na tom projekte zarobit
- Treba sa o to starat -> dalej do toho investovat. Takze vrazas do toho vlastny cas a aj cast tych penazi ktore mas na tom "akoze" zarabat. Takze ti zostane v reale tak 2.000 jednotiek co je uz otazne ci nie je lahsie zarobit aj inac.
Lahke peniaze. Jasne, na internet sa vsetci len tak trhaju aby ti umoznili zarobit peniaze.
[11] [12] s forexem mam sve zkusenosti, stalo me to asi 200 000 :)
Jsou investice ktere jsou FAIL, a jsou investice ktere jsou GRAIL. Holy Grail samozrejme neexistuje, ale je bezpocet moznosti co se da delat a snadny prachy se vali temer vsude, je to jenom o schopnostech, a o tom co je clovek ochotny riskovat a jestli ma obcas trochu kliku :)
[15] Tak toto myslim hovori za vsetko "snadny prachy se vali temer vsude".
- Pozicka z banky na riskantny obchod je jasna cesta k problemom
- Ziadne prachy nie su "snadny" pretoze potom by prachy nemali hodnotu
Ty si proste iba napichany gambler - vela zdaru. Poznam aj takych ktorym sa darilo (ale viac ktorym sa nezadarilo) len sa treba naucit jedno velke umenie - kedy skoncit.
Tomáš je autorem několika více či méně známých projektů jak z oblasti operačních systémů, tak internetu. V současnosti samozvaný expert na Linux, Bash, PHP a MySQL.
Přečteno 25 539×
Přečteno 23 846×
Přečteno 19 406×
Přečteno 18 170×
Přečteno 12 805×