Hlavní navigace

Jak se dělá byznis

6. 6. 2011 19:08 (aktualizováno) Tomas Matějíček

Už během studií na vysoké škole jsem založil firmu a začal jsem, tak jako i několik mých dalších kamarádů, vydělávat vlastní peníze. Podnikat během studií bylo výhodné i kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění, které platil za mě (jakožto podnikajícího studenta) stát.

Někteří z mých kamarádů byli mnohem úspěšnější než já, někteří mnohem méně, ale ve výsledku jsme měli všichni to samé – nic. Veškeré vydělané peníze padly na běžné výdaje typu jídlo, bydlení, oblečení, cestování, auto, atd… Čas pokročil, všichni jsme si našli manželky nebo partnerky, a protože peníze z podníkání jsou, udělali jsme si děti, vzali půjčky a koupili domy. Vydělané peníze, přestože jich je teď víc, kompletně zpolyká rodina a hypotéka. Zdá se vám to v pořádku? Mě ne. A tady se dostávám k jádru problému.

Podnikání totiž nemá být zdrojem financí pro pokrytí běžných životních potřeb, tak jak jsem si dřív myslel. Když moje firma vydělá po zdanění částku X, ale 90% peněz se utopí ve splátkách rodinného domu nebo je sprominutím prožere moje rodina, zbyde na rozvoj firmy žalostně málo. Kdyby se situace obrátila a já 90% vydělaných peněz mohl reinvestovat zpět do podnikání, vydělám v příštím období ne X, ale už třeba 1.5× tolik, nebo 2× tolik. Kdybych si pak pro osobní potřebu vyplácel jen zbylých 10%, bude vyplácená částka růst a růst, spolu s tím jak poroste byznis.

Reinvestovat většinu vydělaných prostředků zpět mi nyní připadá naprosto samozřejmé a nutné. Na takový krok je ale teď pozdě, protože osobní výdaje jsou tak vysoké, že to už neumožňují. Snažím se tedy reinvestovat alespoň těch zbylých 10%, ale růst je pomalý.

Takže rada pro všechny začínající podnikatele: myslete na svou budoucnost, a reinvestujte co jde. Nežeňte se do ženění zbytečně brzo, nezadlužujte se kupováním domů a vozů, a protože opakování je matka moudrosti, reinvestujte.

Sdílet