Jak jsem již mnohokrát naznačil, mé pracovní povinnosti mne občas posílají do světa a baví mne srovnávat to, co vidím tam s tím, co vidím doma. I tentokrát mne některé věci překvapily, protože zase tak běžné nejsou. Lze Stockholm srovnávat s Prahou?
Letadlem z Prahy to do Stockholmu trvá necelé 2 hodiny. Můj kolega mne informoval o tom, že do centra se dostanu celkem dvěma způsoby. Buď z letiště taxíkem za 495 :- (takto švédové píšou sumy ve švédských korunách) nebo speciálním vlakem nazvaným Arlanda Expres (letiště ve Stockholmu nese název Arlanda). Ten vyjde na 220 :- a jede asi 20 minut. V rámci pohodlí jsem zvolil vlak, byl jsem v centru rychleji a ještě ušetřil.
Na první pohled jsou ve Švédsku ceny stejné jako v Česku (možná trochu nižší), také zde platí korunami, jenže jejich poměr je jiný – abyste měli jednu švédskou korunu, musíte zaplatit 2,60 české. Takže je tak všechno asi 2,6× dražší (co se týká jídla a služeb). Co mne překvapilo ze všeho nejvíce – ve Stockholmu teď přes den není skoro žádná doprava, rozumějte žádné zácpy. Ráno, v poledne i večer se auta pořád hýbají a není jich nějak moc. Auta jezdí se značkami, které mají tři písmena a trojčíslí, nevysledoval jsem žádnou identifikační jednotu tj. nejde poznat, odkud auto je. Systém mi přijde docela náhodný.
Po mém dotazu na vyprázdněnost silnic mi bylo řečeno, že je to situace celkem normální. Hodně se tu jezdí na kole. Možná s tím souvisí i fakt, že měsíc červenec a srpen je prázdninový a to doslova. Je totiž zcela běžné, že Švéd si bere dovolenou v červenci a to minimálně na 3 týdny, není výjimkou ani 5 týdnů v kuse. Zahraniční firma, která se tomu nepodřídí nemá na trhu práce moc šancí.
Z hlediska elektronického placení jsou švédové docela dost daleko. Nevím totiž, jak vypadají švédské papírové peníze. Vše se dá platit kartou – lístek na vlak, taxi, v restauraci, dokonce i občerstvovací automat ve firmě je na karty. Navíc vlastním firemní a v Česku celkem málo používanou kartu Amex a tady jsem nenarazil na žádný problém. Když jsem zkoumal u kolegů, tak i v trafice za noviny platí kartou…
Jistou zvláštností pro mne je i fakt, že v mnoha obchodech nemají žádné elektronické zabezpečení (typické rámy u vchodu či elektronické zásobníky s barvou na zboží). S lidmi zde se bez problémů domluvíte anglicky, nenarazil jsem na žádný problém. Ceny elektroniky jsou nižší než v Česku, výběr mi přišel podobný, i když se tu více prodávají značkovější věci (zapomeňte na Watson či podobné). Co se týče značek oblečení a jiného zboží, vše zde stojí stejně, obvykle není rozdíl mezi zbožím „značkovým“ a neznačkovým. A třeba McNuggets menu zde stojí 64:- což je více než u nás, na druhou stranu v poledne chodíme na oběd do kantýny a dáte za něj kolem 80 – 100:- takže je McD výrazně levnější…
Tolik tedy postřehy člověka, který je ve Švédsku poprvé a snaží se zjistit, jak si Švédové žijí. A tady je pak zajímavá tabulka, ze které je vidět, že průměrný švédský plat v soukromém sektoru je někde kolem 30 000 :- a také vím, že mají celkem drastické daně.
Ty dane nejsou zas tak strasne. Presne cislo neznam, ale danove zatizeni je ve Svedsku zhruba na stejne urovni jako v Cesku, pokud ne nizsi (a to pri vyrazne vyssich platech).
Stockholm jde s Prahou srovnavat v tom, ze tech par ulicek na Gamla Stanu vypada jak v Praze. Proste stredovek. Ovsem o 50 m dal je to 3. tisicileti (tedy, pokud se nevleze do podzemi, tam jsem si pripadal zas jak ve stredoveku - v porovnani s Prahou hrozna spina).
Jesli muzes, tak co nejdriv si zajdi do Skanzenu. Je to kombinace skanzenu a zoo nedaleko od historickeho centra, da se tam dojit pesky. Ze Stockholmu je to asi ta nejlepsi atrakce. Je to na cely den, ne-li vic, ale vyplati se to. No a pak muzeum lodi Vasa, taky hned v centru.
Naposledy jsem tam byl pred dvema a pul lety. Tenkrat to s kartami nebylo zas tak jednoduche, treba pohlednici mi v centru odmitli vydat, kdyz jsem chtel platit VISA Electronem (kvuli poplatkum za transakci, coz zas chapu).
Švédsko je celkem pěkná země. Tedy v létě. Angličtina je zcela běžná v Norsku, Švédsku, Dánsku, Holandsku i severní Belgii. Je to způsobené silným britským kulturním vlivem, a faktem, že jde o jazyky dost podobné angličtině.
Stockholm je Praze dost podobný. Ale jestli chcete ještě větší podobnost, zkuste Luxembourg. Tam si pravidelně připadám, jako bych byl v Praze. A třeba francouzský venkov se dost podobná tomu českému.
[1] Překvapí i velký rozdíl v životní úrovni mezi Švédskem a ČR, i rychlost s jakou se Švédsku přibližujeme.
Já mám ze Švédska pocit, že se jedná o takové mírně zanedbané střední čechy. Domy jsou tam relativně ošklivé (ne architekturou, ale špinavé, šedé atd.) Výběr potravin je tam prakticky stejný jako u nás (což se nedá říci třeba o Irsku), akorát je trochu bohatší. Ceny potravin v jejich korunách jsou oproti našim cenám v našich korunách tak +/- 30%. Kupříkladu sýry jsou tam o trochu levnější, maso trochu dražší (jedí skoro to samé co my, akorát ryb mají trochu víc - ne o moc - a z drůběže se na prvním místě objevuje kachna a krůta, teprve pak kuře).
No zkrátka - čecha nepotká ve Švédsku žádný kulturní šok ani z hlediska stylu bydlení ani z hlediska jídla. Až se mi chce říci, že nepozná rozdíl.
Každopádně je tu jedna věc, co zarazí asi každého. V článku je to sice uvedeno, ale bez důrazu. Tou věcí jsou jízdní kola. Jsou všude a je jich moc. Před samoobsluhou běžně stojí desítky až stovky kol. Je to běžný dopravní prostředek, běžně potkáváte pány v obleku na kole, vzadu na nosiči mají kufřík nebo diplomatku. Stejně tak dámy v šatech, krátkých sukních apod. Ty mají na nosiči igelitku s botami :-) Já na to nebyl připraven a občas mi to přišlo až absurdně směšné, ale oni takhle žijí. A pokud jsem to dobře pochopil, většina kol je veřejných - prostě si zajdete do obchodu, pak si venku vezmete některé z kol a jedete domů. Druhý den na tom kole zase někam dojedete, tam ho necháte a odpoledne už tam nebude - vezmete si prostě jiné. Na druhou stranu podle toho ta kola vypadají, nečekejte žádná vytuněná díla, spíše bych je řadil do kategorie "ukrajina".
Muzu vas ubezpecit, ze az se bude platit za vjezd do Prahy 156 korun za den, tak bude Praha take naprosto bez problemu prujezdna. Ono to pred zavedenim congestion tax bylo uplne stejne jako tady. Z te dane nejsou zadne vyjimky, plati to kazdy at bydli ve meste nebo nekde jinde, coz je v Praze nemyslitelny stav.
Bylo to jeste horsi. Kolem kralovskeho sidla vedla po jedne strane precpana dalnice tam a po druhe zpatky.
Vyhoda je jezdit s cizi znackou, to se pak platit myto nemusi (nemaji komu poslat fakturu).
Jeden Sved mi vypravel, jak je to ale silene opatreni pro ty Svedy, kteri prijedou do Stockholmu autem a pokracuji dal trajektem do Finska (ty jezdi z centra). Ono je totiz to myto pry splatne do tydne. No a kdyz clovek nezaplati, protoze je v cizine, tak mu naskakuji penale, pripadne hrozi i dalsi postih.
absenci systemu v SPZkach potvrzuju
registracni autorita VV
1) nebere v uvahu datum, je schopna za 1 den protocit celou abecedu
2) jednomu dealerovi prideluji ruzna pismena vcelku nahodne, a adresa kupce v registracnim formulari neni (u dovozu pres dealera)
3) bezne prideluje i "pekna" cisla jako 666, 007...
4) nema vliv jestli je to osobni, autobus nebo nakladni
jedina zrejma pravidla u beznych aut jsou, ze SPZ
1) nikdy neobsahuje Q, V a I
2) nezacina na Z
3) ciselna cast neni 000
[4] Není pak lepší do práce jezdit autem? Je to pěkná projížďka po nočních dálnicích rychostí 200+ km v hodině. To klasické vstát v 5 - taxi - letiště - let -letiště - taxi - kancelář - hotel... je hrozná nuda.
[5] Neomítnuté domy jsou ve Francii pravda celkem běžné, kdežto u nás ne. Na druhé straně když jsou omítnuté (což je v řadě regionů běžnější alternativa), jsou našim podobnější, než ty německé. Věc popisovaná jako "německý nevkus" tam není vidět. Když vidíte francouzskou vesnici postavenou okolo silnice, s omítnutými domy, červenými střechami, mající kostel a hospodu, je to české vesnici dost podobné. Navíc i francouzi jsou nám v řadě věcí podobní. Jsou tak trochu prasata, trochu flákači, ale dá se to přežít - podobnost je zjevná.
[6] Jízdní kola jsou popluární i v některých částech Německa a Holandska. Třeba Mnichov jezdí na kolech snad celý. Půjčovny kol jsem ale častěji viděl v turistických centech v Holandsku. No a cyklisté jezdící přiteplotách pod nulou jsou zase typičtí pro Stockholm.
[9] Ona je otázka, proč by SPZ měla vypovídat cokoliv o majiteli vozu (třeba bydliště). Každý polda přece se svým PDA v případě potřeby okamžitě zjistí všechny potřebné údaje.
Hmm, uz rok ve Svedsku ziju a pracuji. Zdaneni je podle oblasti. Drasticke neni, pocitejte tak 30-40% samozrejme je progresivni. Jestli tam byl autor v cervenci tak se neni cemu divit, ze tam nebyla ani noha. Leto je tu 'posvatne' a mesicni dovolena v kuse z 90% v cervenci je standart.
Jidlo je relativne levne, co neni levne je pivo a vecerni popijeni. 50,- SEK za Staropramen je naprosto bezna cena. Nejak mi v reportazi chybi zmineni cistoty prostredi - ovzdusi. Prahou je v tomto ohledu zasmogovana metropole jako jakekoli stredoevropske mesto, Stockholm je jak jaro na Sumave, smogovych . Kola volne 'pujcovaci' nejsou, jak tu nekdo uvadi, skoro kazdy ma zamek, ale je pravda ze se s tim nikdo moc nepare. Elektronika levnejsi neni.
S blondynama se da i pokecat, obvykle vam reknou ze v Praze byli a dobre se tam nakupuje, obvykle lepsi anglictinou nez jakou disponujete vy. Nektere anglany to sebere tak ze zustavaji.
Vice na www.thelocal.se (bulvar preskocte)
[13] Pokud vám zdanění (bez ohledu na zemi) nepřijde drastické, tak počítejte se mnou. U nás za vás zaměstnavatel odvede sociální a zdravotní pojištění ve výši 35% mzdy. To je samozřejmě forma daně, protože jde o peníze sražené z ceny vaší práce. K tomu vy ze té (o uvedenou částku ponížené) mzdy zaplatíte dalších 8% sociální pojištění, a 4.5% zdravotního. Ze mzdy odvedete daň z příjmu ve výši 15%. Když si jdete cokoliv koupit do obchodu, zaplatíte 19% daň z přidané hodnoty. A když si koupíte něco opravdu žádoucího, jako třeba alkohol (zábava) nebo benzín (svoboda), zapatíte navíc vysokou spotřební daň. Buďme upřímní, v Evropě vám po zdanění zbyde ze mzdy kapesné; zbytek se recykluje ve státním rozpočtu.
Stockholm je samozřejmě daleko čistší, než Praha. Jedním z důvodů je fakt, že hustota populace je Švédsku ve 7x nižší než v ČR, a 10% Švédského území tvoří plocha jezer. Stockholmem protéká spousta neznečištěné vody z hor (to město je prakticky komplet na vodě), moře je také relativně čisté. V Praze bych opravdu nezkoušel na nábřeží chytat ryby, a pak je jíst (ve Stockholmu to není výjimečné).
[12] Nic proti jízdě na kole, ale cyklisté na silnici nepatří. Vždycky sevelmi obávám, že mi ten hmyz spadne pod kola, a poškodí auto. Navíc rádi jezdí neosvětlení, občas opilí, naprosto nerespektují přednost v jízdě...
k tej zavisti ste dospel ako ? Ale v podstate mate pravdu kazdemu podla zasluh ,len netusim co to ma spolocne s tym ze sa tu tvarite ako chrobak Truhlik (brouk Pytlik ) http://cs.wikipedia.org/wiki/Brouk_Pytlík
Nějaké základní info o této zemi, když už se zde o ní vede diskuze:
Rozloha 449 964 km2 (54. na světě) z toho 8,67 % vody
Počet obyvatel 9 060 430 (84. na světě, únor 2006)
Hustota zalidnění 20 / km2 (155. na světě)
Nejvyšší bod Kebnekaise (2 111 m n. m.)
Státní zřízení Konstituční monarchie
Král Carl XVI. Gustaf
Já bych přidal zajímavost ke Stockholmu. Je tady neuvěřitelné množství muzeí. Na 3/4 milionu obyvatel je tu přes 70 muzeí. Jedno z největších je Národní muzeum s obrovskou sbírkou obrazů a uměleckých předmětů od světových umělců. Vedle národního muzea je tu bezpočet malých expozicí, ale také Muzeum moderního umění a krásný Skanzen.
Interesting article as for me. It would be great to read a bit more about that topic.
Jordan 6
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 175×
Přečteno 41 384×
Přečteno 35 913×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 767×