Toto je klasická ukázka amatérismu. V celku se vždy jedná o ucelené dílo. Je to obdobné jako jiná díla: malé nebo velké stavby, umělecká díla, podnik, cokoliv, jsou tam účastníci (zadavatel, dodavatel, uživatel), ekonomická kritéria (zjednodušeně náklady/výnosy/provozní náklady aj.) a řada jiných vlivů. Stavbu si dovedeme představit všichni - nezačínáme nákupem materiálu, sehnáním dělníků atd. Kdysi, tuším že v PVT, byly vytvořeny směrnice pro tvorbu ASŘ - primárně pro ekonomické úlohy ale s přihlédnutím k automatizaci procesů - a ač nerad, jsem se s nimi musel postupně seznámit. Na svoji dobu to byl velice precizní materiál a neuplatnil se proto, že ti amatéři, co vytvářeli ASŘ, jim nerozuměli. Začínalo to zadáním, pak studie, úvodní projekt, oponentura úvodního projektu, rozčleněním na etapy, možnosti pokračování atd. A možná jste si všimli, že se vůbec nemluví o programování nebo programátorech. Programátor je vlastně zedník a je věcí realizátora aby si zajistil šikovné dělníky. A aby je řídil.
To není velikášství, i kdyby to vše dělal jeden člověk - a u větších věcí to ani není možné ani zdravé - tak v určitém rozsahu se musí vlastně všechno provést.
Zmiňované téma je tedy klasickou ukázkou chybného postupu od samotného začátku řešení této úlohy. Téma to je na knihu.
Takže možná vyhodit programátora, ale určitě hledat solidního dodavatele. Takže v počátku jde rozhodně o neschopného zadavatele - asi amatéra. A kdo ho zaměstnává? Atd.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 45 953×
Přečteno 40 891×
Přečteno 35 323×
Přečteno 25 742×
Přečteno 25 534×