Je to více než rok, co jsem kývnul na nabídku Petra Krčmáře pokusit se vytvářet „nekonečný“ seriál článků pro začátečníky. Vytvořil jsem si kostru, kterou více či méně držím i po roce a ještě jsem nevyčerpal vše, co jsem si předsevzal. Na základě několika reakcí čtenářů se pokusím vysvětlit něco ze zákulisí.
Články vycházejí záměrně v neděli, kdy na serveru není velký provoz (v porovnání s ostatními dny). Cílem seriálu je velmi rozvláčně informovat o problémech a software, ke kterým se dostane člověk, který pomalu ani neví, co je to Linux, počítač či PageDown. Sám mám ve svém okolí několik předobrazů těch, kterým se snažím články adresovat. Formou virtuálních dotazů a odpovědí se pokusím podchytit nejčastější věci, které jsou mi vytýkány v komentářích pod články a přiblížit se tak vašim pobídkám, abych se zamyslel nad úrovní autorů.
Kolik má seriál dílů a jak budou jednotlivé díly vycházet?
Zní to trochu zvláštně, ale počet dílů není dán. Typicky se snažím otevřít nějaké téma, pojmou ho nejdříve co nejobecněji a přehledově a pak postupně procházet jednotlivé oddíly. Vezměme si například článek o multimédiích. Udělal jsem rychlý (a velmi okleštěný) přehled toho, co je k dispozici a v dalších dílech se zaměřím zvlášť na audio, poté na video a pak třeba na zbytek a stále narážím na ohlasy, že první článek je o ničem a v dalším pak chybí to a to. Ono je totiž docela problematické napsat něco v kostce, aby to mělo hlavu a patu.
Pro koho je seriál určen? Tyhle bláboly přece nemůže nikdo číst!
Tak tohle je asi největší nepochopení čtenářstva. Mám několik ohlasů od lidí, na které se snažím články směrovat. Těm forma vyhovuje a oceňují, že se v textu moc neztrácí. Ne tak ovšem protřelí linuxáci, kteří prostě mají pocit, že takové základní věci snad ani nikoho nemůžou zajímat a jak by to taky mohlo někoho zajímat, když v části o zpracování textu autor naprosto pominul vim a v části o souborových správcích vynechal MC. Navíc si dovolil vynechat Tex a vůbec se nezmiňuje o možnosti kompilace! Bez toho přece nejde žít.
Po přečtení se zastavte, napočítejte do tří a vžijte se do následující role. Je vám asi tak 55 let a rozhodl jste se, že byste se měl naučit pracovat s počítačem. Váš syn vám pořídil počítač z druhé ruky a přinesl ho domů. Řekl, že tam nejsou okna, ale že tam běží nějaká Mandriva.
Jste mladá maminka na mateřské a máte doma manželův počítač. On je tak trochu podivín, protože u toho furt leží. V práci pracujete jako účetní. Jenže manžel má doma počítač s jakýmsi podivným systémem. Vysvětlil vám, že Ubuntu není nadávka a vám nezbývá, než jeho volbu akceptovat, protože prostě doma jiný počítač není a vy potřebujete komunikovat s okolím, protože s půlročním miminem to prostě není možné (tedy je, ale ne na vaší intelektuální úrovni a včerejší pozdní příchod manžela s ním prostě nevyřešíte).
Zde vidíte dva naprosto konkrétní případy lidí, kteří s Linuxem pracují a nevědí o něm vůbec nic. Jsou relativně ztraceni, protože buď o počítači nevědí nic nebo pracují se systémem, ve kterém je spousta věcí jinak a ani ty aplikace se nejmenují tak, jak by měly. A právě pro ty lidi je tento seriál určen.
Lidé z této cílové skupiny nechtějí nic složitě nastavovat, chtějí počítač používat a pro začátek nasát jen to nejnutnější, ke složitějšímu se dostanou později. Navíc obvykle nechtějí (nebo neumějí) nic nového přiinstalovávat, mají od někoho nastavený počítač (rozuměj s nainstalovanou distribucí) s několika programy, které plní jejich přání při práci s nějakými úkoly typu napsat mail, přehrát MP3 a podívat se na stránky finančního úřadu nebo bulváru, zda už XY má to dítě. Neznamená to, že tito lidé nejsou plnohodnotnými uživateli počítačů s Linuxem. Jsou to lidé nezkušení, často tápající, ale ne hloupí. Oni časem dojdou do pokročilého stádia. Všichni diskutující by si měli uvědomit, že oni již mají toto začátečnické martyrium za sebou a že rčení „to je přece jasné“ je značně zavádějící.
Proč nejsou v článku odkazy na české stránky?
V textu se snažím co nejvíce odkazovat na jiné stránky (primárně samozřejmě na domovské stránky zmiňovaných projektů). Osvědčil se mi model, kdy si daný program najdu na wikipedii, kde je o něm něco napsáno a vcelku kostkovitě shrnuto. Na konci každého takového článku jsou samozřejmě i odkazy na domovskou stránku atd. Pak se podívám, co je k danému programu k dispozici v češtině. Pokud na wikipedii najdu text se třemi větami, ponechávám odkaz na anglickou verzi článku, která bývá obvykle hodně obsažná. Pokud má však daný program domovskou stránku v češtině, odkazuji na ni. Čeština je primární. Někdy ale prostě kvalitní zdroj informací v češtině prostě neexistuje. Odkazovat na konkurenční weby, kde vyšly recenze či popisy je z mého pohledu nevhodné. Pokud se totiž o daný program zajímáte, jistě zformulujete dotaz na vyhledávací server a ten vám vypíše spoustu relevatntních odkazů.
A proč nejsou u článků obrázky?
Musíte pochopit, že podstatnou část programů, které popisuji, na svém počítači nemám nainstalovány. Ani není mým cílem každý jednotlivý program zkoušet a podrobně popisovat. To prostě nejde zvládnout. Podobné je to i se snímky obrazovek daného programu. Není nic jednoduššího, než použít obrázek z domovké stránky, zvolil jsem však cestu odkazu na sekci s obrázky přímo na domovských stránkách projektů. Najdete tam toho více a je to jen jedn klik navíc.
Proč píšete vyložené nepravdy?
Vězte, že články opravdu nevzniknou za 5 minut a představa toho, že si takhle večer sednu k nějakým stránkám, něco píšu a prostě to tam „naflákám“ je zcestná. Na druhou stranu je asi jasné, že nějaké opravdu hluboké analýzy popisovaných produktů také neprovádím.
A z toho pramení to, že se do článků dostávají chyby. Chyby tam jsou, obvykle se najde někdo, kdo v diskuzi na chybu upozorní a uvede věci na pravou míru. Na druhou stranu musím říci, že chyby nikdy nebyly zásadního charakteru. Vždy se nakonec objevily korekce a já jsem si z nich vzal nějaké ponaučení. Říká se tomu zpětná vazba a je důležitá. nemám patent na rozum a moudrost všehomíra. Anonymita diskutéru pod článkem někdy způsobuje, že se objevují výlevy, nad kterými se zamýšlím. Zamýšlím se nad tím, zda na nich něco není, zda jsou myšleny vážně nebo jen provokují.
Takhle vidím mé působení na tomto seriálu já. Pokud chcete něco dodat, máte možnost v diskuzi.
Ještě mě napadlo, že by bylo pěkné někam na spodek textu dát do rámečku doporučené dotazy pro Google a tak začátečníky učit vyhledávat. Může se to zdát jako hovadina, ale hodně lidí (a to i mezi uživately o hodně zdatnějšími) má se správnou formulací dost problémy (jde hlavně o použití operátorů "nějaká fráze", -"to, co nechi", které mohou dost zlepšit relevantnost).
Myslím si, že články určitě užitečné jsou. Vzpomínám si, jak před rokem začaly vycházet a jak jsem je rád četl, protože jsem tou dobou v podstatě teprve zjišťoval, co to ten Linux je. Tehdy jsem za ně byl vděčný a i když už nečtu každý díl, tak si rozhodně dokážu představit, že jsou lidé, pro které je seriál důležitým zdrojem informací. Děkuji za něj.
ad mlada maminka na materske:
taky jednu takovou doma mam.. akorat ma vlastni notebook - akorat jsem linuxovy - takze dostala notebooka s ubuntu, rekl jsem ji kde je prohlizec kde posta kde hudebni prehravac a rekl jsem ji, at cokoliv co bude potreba hleda logicky tam kde by to asi mohlo byt (system, aplikace, mista...).
Po tydnu mela naskinovano, personalisovano, doinstalovano to co si sama vybrala, nasla si na siti dokonce domaci mediaserver kam si zacal ukladat svou hudbu, rythmbox ji jede na pozadi.. no proste jsem docela cumel.
Jedine co me prekvapilo bylo, kdyz se me zeptala, proc windowsy taky nemuzou mit veci tam kde by je clovek logicky chtel mit - (ve smyslu system > nastaveni > rozliseni obrazovky a ne nejak start > nastaveni > ovladaci panely....) a dorazila to tim, kdyz rekla - proc vlastne linux je tak malo rozsireny, kdyz proste je vse tam kde to ma byt a hlavne to dela to co ma... Na to jsem nedokazal odpovedet.
stejne nevim jestli ma opravdu smysl opakovat tisicekrat zopakovane veci :) (viz miliardy knih a webů o linuxu). Přece když někdo "má zájem", tak si ty informace najde - je jich všude tři prdele..
Pokrok bych viděl jedině v tom, kdybys vymyslel nějakou injekci, kterou když člověku píchneš, tak bude umět pracovat v linuxu :-)
Nemyslím to nijak zle (nechci kritizovat).. zajímalo by mě, jestli za 10 let budou stále vycházet knihy s titulem "začínáme s linuxem" ... Má to smysl?? Má to snad vzbudit v člověku zájem? nebo ho to naočkovat aka. instant linux knowledge for idiots? nebo co.. nechápu to moc..
Hmm, priznavam, ze me nikdy nedoslo, ze zrovna vy tady plodite ten serial pro zacatecniky. Blog je dobry, casto i zajimavy. Jestli tohle ma byt zadost o feedback, tak me se ten serial pro zacatecniky moc nelibi. Nektere dily byly vyslovene odflaknute, to jsem si take patricne stezoval v diskusi. Jak je jiz napsano vyse, takovy serial je nosenim drivi do lesa. Kdo chce, najde, kdo nechce, stejne mu nejaky serial na rootu nepomuze. Navic mi neni jasna ani ta cilova skupina. Pokud je to serial pro pocitacove analfabety, ocekaval bych dukladnejsi popis jednoho nebo dvou programu pro konkretni ulohu. Jestli je to shrnuti dostupneho software pro jednotlive ulohy na Linuxu, pak mi neni jasne, komu a k cemu to muze poslouzit. Kdyby to snad mel byt pokus o analyzu (nejvyznamnejsich) dostupnych programu a jejich schopnosti, musel by clanek vypadat jinak. Takze nevim, ale snad to opravdu nekomu pomaha.
Jasně že tyhle seriály mají smysl. A že by jich byly na WEBu tisíce (nebo tři prdele)? Kdo má zájem tak si informace samozřejmě najde, ale kde? Když pominu tenhle seriál na Rootu, tak snad jen na LinuxEXPRESU. Mluvím o "ucelenějších" obecných informacích pro "žačátečníka" v češtině. Když jsem se začal před pár lety zajímat o Linux tak mi ze začátku informace tohoto typu hodně pomohly. V práci s PC jsem nebyl analfabet, ale o Linuxu jsem věděl houby. Takže jako cílovou skupinu bych viděl i lidi, kteří dělají ve Windows a rádi by se dozvěděli něco o Linuxu - a těch je tady hodně.
Píšu o tom, co nepoužívám - problém.
Nejsou obrázky? Znamená to, že se na na GUI té aplikace "nedá koukat"? - problém
V článkách o hrách jsou zase obrázky. Tyto obrázky zaujmou rodiče, které mají tak šestileté děti. Dokud nezjistí, že na stránce www.freehry.cz najdou možná i lepší hry :-).
Já jenom, že to jsou takové ty články, které nanaštvou ani nepotěší. BFU zkoukne, přečte pár prvních vět a jde jinam...
Chce to víc práce. Dejte se do týmu s lidmi, co Vám to odzkouší a nadělají obrázky. Zlepšete texty. Proč by seriál nemohl mít víc autorů?
LinuxEXPRES připravil nový web pro začínající: http://pruvodce-linuxem.cz
Svaťa to dělá dobře, poctivě a zodpovědně. Každý článek má své čtenáře. Mně některé díly taky nesedly, ale to je pak už rozdíl názorů - je dobře, že se ty "tři p*dele" stále násobí.. ;-)
Mno, tohle vlastni obhajovani slabouckych clanecku je trosku tristni, ukaz me zacatecnika - o kterych tvrdis, ze jsou ty clanky zemereny - kterymu pomuze tvuj povetsinou strohej vycet par aplikaci bez screenu a s anglickyma linkama ... sorry, ale dost o tom pochybuju, ze se taci najdou, tak neplkej
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 175×
Přečteno 41 384×
Přečteno 35 910×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 767×