Hlavní navigace

Recenze - Platební karta a jak ji používat

12. 10. 2009 8:05 Svatopluk Vít

Jednou z vymožeností dnešní doby je možnost používat „plastikové“ peníze. Já samozřejmě nejsem výjimkou a platební karu používám prakticky denně, i když se mi všichni snaží házet klacky pod nohy.  Protože to dostoupilo hranic normální náhody, rozhodl jsem se vytvořit tuto recenzi. Pokud je vám ouzko, přečtěte si, kolik srandy lze s platební kartou zažít.

Na úvod řeknu – banka, druh karty a účet, se kterým je spojená, nejsou v tomto případě v podstatě důležité. Na vině není nikdo konkrétní, jedná se o souhrn docela normálních a běžných okolností. Zajímavé to ovšem začíná být, když se vše kumuluje na jednom místě.

Možná znáte ten pocit – otevřete peněženku a už na vás čučí – vaše platební karta. Píše se prosinec 2008 a jedete s rodinou autem. Náhle začne blikat kontrolka stavu paliva. Zajedete k nejbližší pumpě, načerpáte benzín a jdete zaplatit. Vytáhnete platební kartu, vše proběhne jak má, ale protože máte plné ruce věcí, které jste k tomu koupili, zasunete platební kartu, místo do peněženky, do igelitové tašky s věcmi, které ještě nesete. Protože máte drobné zpoždění, hodíte celou tašku na zadní sedadlo manželce a jedete dál.

Přijedete na místo určení a manželka prohlásí něco ve stylu, že je v autě nepořádek a že když už tedy stojíte vedle popelnice, že vše poklidí. Přece jenom jezdíte s malým dítětem, kterému občas něco odpadne od pusy a za nějakou delší dobu se to na zemi nasbírá. Libujete si, jak je v autě zase čisto. Když chcete zaplatit později toho dne, nemůžete najít svou platební kartu. Samozřejmě, protože zůstala v té igelitové tašce, která se válí na dně popelnice s ostatním nepořádkem, který byl tak pečlivě vyhozen z auta. Když se zeptáte, proč manželka tašku neprocházela, jestli tam něco není, dostane se vám odpovědi, že nezná blbce, který by platební kartu takto „uložil“. Takže kartu pro jistotu blokujete v bance a objednáte si dodání nové.

V duchu si pomyslíte, že to bude výhoda, protože karta v dubnu vyprší. Po mnoha zpožděních nakonec karta po skoro 14 dnech přijde (spadly tam vánoční svátky) a letmým pohledem zjistíte, že vše je tak trochu špatně, protože nová karta vyprší taktéž v dubnu, takže se nevyhnete další akcím s kartou.

V únoru jsem pak potřeboval nějakou hotovost. Přišel jsem k bankomatu, strčil kartu dovnitř a zadal částku, kterou chci vybrat. Bankomat zarachotil, peníze vyjely, karta už ovšem ne. Volám do banky, co s tím, byl mi doporučen jediný možný postup – zajděte si na pobočku banky, sepište s nimi žádost o vydání nové karty. Učinil jsem tak.

Na konci dubna mi přišla karta nová – platí do dubna, ale až 2011, která nahradí tu nově vydanou, platnou opět jen do dubna 2009. Neotálím a aktivuji si ji přes zákaznickou linku. Vím, že je tam prodlení, proto s ní platím za asi 60 hodin od aktivace – transakce s kartou není povolena. Zjišťuji co a jak. Mám k tomu ve svém internetovém bankovnictví speciální záložku s funkcemi, kde vidím, že karta je aktivovaná, přesto s ní není možné platit. Volám na zákaznickou linku, kde mi potvrdí to, co už vím. Karta se jeví jako aktivovaná, přesto s ní není možné platit ani vybírat z bankomatu. Doporučují mi zajít na pobočku a vyžádat si zaslání nové platební karty, tahle má zřejmě „hardwarový“ problém. Učinil jsem tak. Karta přišla nová, aktivace byla bez problémů.

Střih – je říjen 2009. Už celých 6 měsíců používám jednu platební kartu a vše funguje jak má. V neděli ráno mi na mobil přijde SMS v parafrázovaném znění : „Vaše karta byla z preventivních důvodů zablokována, kontaktujte své prodejní místo nebo zákaznickou linku.“

Po telefonátu na zákaznickou linku se dozvídám, že blokace byla provedena z preventivních důvodů, neboť se skrz ní někdo pokoušel provést neobvyklou transakci ze zahraničí. Odhalila to vnitřní kontrola banky. Karta má zablokované platby přes internet, zbývá tedy bankomat (ale kartu mám stále u sebe) nebo „žehlička“. Tak vám nevím, každopádně musím do banky a zažádat o vydání nové karty.

Taky chcete platební kartu? Shrňme si to – vlastní blbost způsobila ztrátu karty, pak ji sežral bankomat, pak přišla s aktivační chybou, pak ji někdo pravděpodobně zneužil. Co ještě se s ní nestalo?

P.S. : Platební karty jinak používám už více než 10 let, a tohle se mi děje jen poslední rok.

Sdílet