Do firmy k nám dorazil zajímavý dopis. Když jej vezmete do ruky, máte pocit, že se jedná o fakturu. Když začnete dokument podrobněji studovat, zjistíte, že to faktura není a je to na něm i napsáno. Jenže je v tom kus sociálního inženýrství. Třeba se spletete a vyjde vás to celkem draho. Takže pozor, pokud máte horlivé účetní ve finanční účtárně. Jedna chyba a stojí vás to skoro 5 000 dolarů.
Konkrétněji. Do firmy přišla nabídka – nenabídka. Zkrátka dokument, který se na první pohled tváří, že je to faktura k uhrazení. Přímo v adrese bylo zmíněno oddělení „Accounts Payable“ což lze chápat jako účetní oddělení. Zásilka se tváří jako odeslaná z Ameriky od americké firmy.
Uvnitř dopisu najdete dokument zformátovaný jako faktura. Dokument obsahuje hlavičku se jménem firmy, datum vystavení a kontaktní údaje. Dále tam narazíte na údaje o firmě, které byly zrovna v našem případě hodně zkomolené. Hold diakritika v názvu ulice je mrcha a tak znaky pro jistotu vynecháme.
Následuje i podrobný popis toho, co máte zaplatit a navíc patřičně zdůrazněné informace o tom, kam máte zaplatit a také hodně zvýrazněnou částku, kterou máte zaplatit. Zapomněl jsem se zmínit o tom, že v naší firmě totiž funguje systém procesů, který zajišťuje zpracování příchozích dokladů. Klíčovým parametrem pro platbu je číslo objednávky. To samozřejmě na dokumentu nechybí, ale je kompletně smyšlené. V této chvíli má tento dokument v naší firmě stop, protože bez objednávky nelze fakturu proplatit.
Vzhledem k tomu, jak věrohodně dokument vypadá, dokážu si představit, že se horlivý účetní může najít a zmiňovaných skoro 5 000 USD zaplatí. Možná si říkáte, že je to nemožné, ale věřím tomu ( i když dle aktuálního kurz je 5 000 USD skoro 85 000 Kč). A v tomto případě mi přijde, že na to firma čeká. Nasvědčuje tomu fakt, že jako adresát je na faktuře-nefaktuře uveden finanční ředitel naší společnosti, bohužel je to člověk, který má na starosti celý středoevropský region a tak by bylo velmi neobvyklé, že by jménem naší pobočky objednával nějaké služby (na faktuře je uveden Worldwide IT research report). Adresa příjemce má vzbudit dojem toho, že to někdo skutečně objednal.
Dokument má vzbudit dojem „pravosti“. Jak vlastně vypadá?
Asi nejlepší je však to, že celý dokument jako faktura jen vypadá, nikde nenajdete slůvko Invoice čil Bill nebo tak nějak. A dokonce ja tam i výslovně uvedeno toto :
„This is not a bill. This is solicitation. You are under no obligation to pay the amount stated above unless you accept this offer.“
Když si to nepřečtete a zaplatíte, má se za to, že nabídku akceptujete a tudíž je vše Ok a v případném soudním projednávání o navrácení peněz asi moc šancí mít nebudete. A zjevně o tohle firmě přesně jde.
Nedokážu posoudit, zda je to firma nastrčená či jen se dokument za dokument z této firmy vydává. Prostudoval jsem si jejich stránky, adresu zadal do Googlu a do map. Našel jsem ji, street view tam je, ale okolí moc nesedí na obrázky na webu. Ostatně i tam mají jinou kontaktní adresu. Nechce se mi s tím ztrácet čas a hledat skutečnou pravdu, když bije do očí to, že z nás chce někdo vytáhnout peníze a to pomocí zjevného podfuku, který vlastně ani podfukem není, neb na dokumentu je jasně napsáno co a jak.
Závěr z celé věci – hlídejte si účtárnu a případně jim o této záležitosti řekněte. Ať si na to dávají pozor. Může se stát, že přijdou i jiné „faktury“ od jiných firem.
Tohle je dost obecný princip. Na webu se člověk chytí ještě snáze.
Známou firmou je ve střední Evropě pan Viliam Adamča (http://www.financninerad.cz/downloads-portal/adamca) a jeho desítky super webů jako basne-portal.sk, kde se člověk registruje a tím uzavírá (zřejmě ovšem nevymahatelnou a neplatnou) smlouvu na 60 Euro.
Hm, tohle je tedy dost sviňárna. Ovšem tipl bych, že případná oběť by u případného soudu mohla mít obstojné šance, že soudní při vyhraje. Nejsem sice právník, ale myslím, že v našem právním řádu je takové jednání trestné. Myslím, že by nemělo být obtížné prokázat, že se ze strany firmy, která takové "nefaktury" posílá jedná o pokus uvést někoho v omyl (a to se zjevně jedná).
Nějak mi není jasné, jak by to účetní mohla zaplatit. To, že chce číslo objednávky a tu ověřuje, není ani tak dobrá praxe firem, jako víceméně nutnost z hlediska české legislativy. Ono hodit do účetnictví fakturu bez protiúčtu, který představuje objednávka, není jen tak. Spíš bych věřil že na to skočí nějaký "takypodnikatel", který si účetnictví dělá sám a má v tom neuvěřitelný bordel. Ovšem toho by naopak měla zarazit ta částka. V našich luzích a hájích toho tedy moc nechytí.
A co se nezákonnosti týká, tak až tak snadné to nebude. V USA je poměrně běžné, že cenová nabídka má stejnou formu jako faktura nebo nákupní objednávka. Co je neoddiskutovatelné je ale informace pro provedení platby, ta na nabídce opravdu nemá co dělat.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 445×
Přečteno 41 468×
Přečteno 35 975×
Přečteno 26 004×
Přečteno 25 814×