Podle mne cokoliv, co se dodává s core systému či do něj zasahuje, musí být licenční derivát. Co leze mimo, už to splňovat nemusí. Tedy závisí na razanci zásahu do systému. Tím se dostáváme k tématu čistoty návrhu samotného systému a jeho modulárnosti. A to už je jiná diskuze s též pořádným výbuchem.
Takže otázka pak má znít "Jak moc doplněk zasahuje do funkčnosti a může běžet i relativně samostatně?" Tím chci třeba naznačit, že třeba komponenta, která odklání komunikaci z MySQL do LDAP (výrazně zasahuje do běhu jádra), nebo skript do administrace, který mění způsob přihlašování (z hesel třeba na certifikáty) a distruje se s core, musí mít licenci stejnou jako core. Je to taky jeden z důvodů nadávek u Ubuntu, kde se kodeky instalují nakonec na vyžádání.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 175×
Přečteno 41 384×
Přečteno 35 913×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 767×