Hlavní navigace

IM očima začátečníka

25. 3. 2009 7:32 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Stal jsem se přihlížejícím jedné diskuze, kdy si mezi sebou vyměňovali zkušenosti lidé, kteří používají IM klienty. Teď už jsem chytřejší a vím, v čem jsem v diskuzích s jinými asi dělal chybu.

Šlo o celkem modelovou situaci. Bavili se mezi sebou dva uživatelé masově rozšířeného operačního systému. Jeden byl začátečník (Z) a druhý pokročilý (P). Nicméně ani jeden nebyl schopen zvládat nějakou pokročilejší administraci, vše se omezilo na maximálně nějakou instalaci programu, ke kterému dostal daný člověk odkaz či jej instaloval z CD/DVD přikládanému k časopisům. A o to v důsledku zase tak nejde, hlavní je, že pokročilý uživatel byl v očích začátečníka za kinga a v podstatě názorová autorita.

Z: Slyšel jsem, že prý se dá v počítači používat program, který ti umožní být připojený na internet a vědět, že tví kamarádi jsou také připojeni a můžeš s nimi kecat nebo si můžete posílat soubory. Ale není to Skype, ten jsem měl předisnatlovaný na počítači.

P: Jo, tomu se říká ICQ. Funguje to přesně tak, jak popisuješ. Prostě si na jejich stránce vytvořiíš účet a dostaneš UIN. To je takové číslo, které pak můžeš zadat do toho programu, který máš nainstalovaný u sebe a pak už tě každý pod tím číslem na té síti najde. Celkem dost se to používá.

Z: Aha, asi to taky tak udělám a budu mít svůj účet. Můžeš mi říct, kde se zaregistrovat?

P: Hele, teď už ICQ nepoužívám. Někde jsem četl, že je to docela drsný program. Jsou tam nějaká pravidla (docela omezující) a hlavně když použiješ ICQ, máš tam hned plno reklam a tak. To se mi nelíbilo, ale s kamarádama jsme to vyřešili. Všichni jsme od ICQ přešli na QIP. Prostě jsme si vytvořili nové registrace a teď místo ICQ používáme QIP a na ICQ kašleme. On totiž je ten QIP hodně podobný ICQ, jen tam nejsou ty reklamy. Jinak to ale funguje úplně stejně jako ICQ.

Z: A tu registraci udělám jak?

P: To je jednoduché, prostě spustíš QIP a on se tě zeptá na tvůj účet, protože ho nemáš tak dáš volbu pro vytvoření účtu a už to jede. Od té doby, co nepoužíváme ICQ, tak je to úplně paráda. Vlastně to funguje skoro stejně.

A tady jsme u jádra pudla. Některým uživatelům je v podstatě jedno co používají a v případě silného impulsu jsou schopni se dohodnout na tom, že se hromadně přestěhují jinam. Byť v totmo případě vlastně vůbec nepochopili podstatu věci, oni jsou přece za vodou – ICQ nepoužívají. Když bych se pokusil jim vysvětlit, že vlastně ICQ používají a že jsou na tom vzhledem k závazným podmínkám provozu sítě vlastně hůře než předtím, nebudou mne brát vážně.

Skoro mi to připomíná ten vtip o pánovi, který šel po ulici a tleskal. Když se kolemjdoucí ptali, proč tleská, tvrdošíjně odpovídal, že plaší krokodýly. Když mu ostatní oponovali tím, že tady žádní krokodýli nejsou, on je trumfoval tím, že říkal, že je to díky tomu jeho tleskání, které je účinné.

Ze svého okolí znám několik lidí, kteří „taky ICQ nepoužívají“ a přesto ano, protože QIP a Miranda. Možná se budeme muset v našich radách více soustředit na jiné argumenty. Nejsem zastáncem fanatických přesvědčovatelů (ICQ ne, hybaj jinam), ale mrzí mne ta nevědomost, kdy si prostě uživatelé neuvědomují, že svůj problém v podstatě nevyřešili, ale z jiného pohledu spíše zhoršili a ten krok dělaliprávě proto, aby s ICQ skoncovali…

Sdílet