Je neděle, kolem poledne a já se dívám na domovskou stránku redakčního systému Joomla a zjišťuji, že stránky byly upraveny. Ne však týmem, který se o Joomlu stará, ale nějakým záškodníkem. Byl to však hack nebo crack?
Jen na úvod, jedná se o klasický scénář, někdo se pokusil upravit původní obsah stránek. Ano povedlo se mu to a děje se to dnes a denně. To co mne však zajímá. Jak o tom referovat? Byl to hacker nebo cracker? Všude se objevují zprávy, „Joomla.org stránky byly hacknuty.“ Jenže podle mne to není správně.
Podíval jsem se na definici těchto dvou pojmů. Hacker je dnes člověk, který se pomocí různých technik vloupává do systému. Cracker to dělá také. Hacker však nakoukne, nekrade data a obvykle se pokusí ozvat majiteli stránek a informovat ho o problému. Nešíří viry, neprovádí kriminální činnost. Naproti tomu cracker se snaží vybrakovat přístupové kódy, pozměnit obsah, prezentovat svou osobu a využít průniku ve svůj prospěch tj. průnik dobře zpeněžit.
Protože byl útok proveden tak, že byl změněn obsah, lze říci, že to byli crackeři. Jenže patrně nedošlo k nějaké krádeží či vloupání se do databáze. V podstatě napadali jen nějaký kód a podstrčili svůj vlastní. Tím vlastně jen na sebe upozornili. Takže praví crackeři to také nebyli. Nevíte jak tyto lidi nazvat? Podle mne je to jen parta mladých lidí, kteří se snaží něco provést a stát se slavnými. Trošku mne přechází mráz po zádech z toho, jak žhavá diskuze se na oficiálním fóru Joomly rozhořela poté, co moderátoři diskuze začali striktně odstraňovat jakékoliv odkazy na crackerské stránky. Jedná se o texty, screenshoty atd. Ihned poté byli některými diskutéry napadeni a označeni za cenzory.
Já si myslím, že jednají správně, protože jakákoliv reklama této skupiny je nežádoucí, protože to je přesně to, co chtějí – aby o nich bylo slyšet a aby byli vidět. Je totiž vidět, že o cenzuru se nejedná, jen je ze všech příspěvků odstraňován odkaz na www stránky skupiny, jinak zůstává příspěvek v nezměněné podobě. Proto mi přirovnání s Čínou nepřijde zrovna trefné…
Pokud chcete vývoj sledovat sami, můžete zde.
pripomenul bych, ze v souvislosti s webem se obvykle o crackovani nemluvi - to spis v souvislosti s programy. stejne tak nejde rict, ze to hackeri delaji "read-only" to take neni vubec pravda. takze: negeneralizoval bych :)
zajimavy, stary dokument:
http://catb.org/~esr/faqs/hacker-howto.html
"... je to jen parta mladých lidí, kteří se snaží něco provést a stát se slavnými."
No, někdo se učí a zkouší, jiný jen opisuje a kouká přes rameno. Takže záleží hlavně na tom, jakým způsobem byl crack (změnu obsahu lze kvalifikovat jako "internetový vandalismus", což je právě ten kriminální aspekt, který dělá z hackera crackera) proveden - pokud byl k průniku použit nástroj/návod nevyžadující zvláštní znalosti a osobní zkušenosti, jedná se povětšinou o "scripting kiddies".
Nie sú to hackers ani crackers v pravom slova zmysle. Skôr by som povedal, že ide o script kiddies, pretože pre útok bol IMHO zneužitý známy exploit.
http://en.wikipedia.org/wiki/Script_kiddie
Na joomla takto "padlo" viac poztálov, napríklad http://itportal.sk/ - tu konkrétne išlo o dielo nejakých tureckých deciek.
jezis o cem se tu bavite? asi tezko vsechny zaskatulkujete a psat clanecek o hacku joomly a po par vetach prejit na polemiku kdo je hacker a kdo cracker? tohle bych cekal od it neznaleho cloveka co si jen honi triko protoze si precetl kdesi na webu par pochybnych definic.tzn. informacni prinos clanku==null
[8] Problém je v tom, že článek není o hacku Joomly (tomu se věnuji jinde - http://svatas.blog.root.cz/0708/mame-maslo-na-hlave-ale-jen-trochu). I na oficiálním fóru se rozhořela diskuze o tom, zda jsou to hackeři nebo crackeři. Spíše mi šlo o to zjistit, kdomá pravdu. Jak je vidět nikdo... Pravda je někde venku.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 156×
Přečteno 41 382×
Přečteno 35 909×
Přečteno 25 964×
Přečteno 25 765×