Hlavní navigace

Čeština? Jdi mi k šípku!

13. 5. 2008 8:22 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Máme tady jeden takový ošklivý, nepěknou věc (ústy klasika – Cimrmana). Protože se motám kolem OpenOffice.org, odebírám samozřejmě i mailovou konferenci. Objevil se tam dotaz na pravděpodobnou chybu a musím se přiznat, že odpověď mne překvapila. Pak jsem se nad tím zamyslel a chtěl bych vědět, jak se k tomu stavíte vy, profíci.

Začnu citací dotazu :

Zdravím,
mám tento problém: nemohu otevírat přílohy pošty z Thunderbirdu, pokud mají v názvu českou diakritiku (např. objednávka.ods) a pokud e program Open Office již spuštěn.
Musím nejdříve pozavírat všechna okna s OO a znovu jej nastartovat římo z přílohy, což nesmírně zdržuje.
Pokud příloha nemá ve svém názvu diakritiku, je vše OK. Tato situace je jak na Linuxu (Debian lenny), tak na WXP.
Existuje na to řešení? Díky 

Ano, to je legitimní dotaz. Překvapila mne však odpověď :

Řešení nepochybně existuje: nepoužívat názvy adresářů a souborů s diakritikou a trvale v tomto smyslu léčit široké okolí (ona mrkwosoftí nemoc má velmi hluboké kořeny).

Jinak se podívejte na http://www.mandrivalinux.cz/opraveny-openoffice-2–4–0–10-pro-mdv-2008–0–1

– tam se píše cosi o nějakém bugu 2.4 v tomto smyslu a jistě si dohledáte víc… Ale jak píšu výše, řešení (tedy řešení příčiny, nikoliv následku) je prostě ta nabodeníčka V SYSTÉMU nepoužívat.

Další vývoj můžete sledovat zde.

Trochu mne zaráží, že v dnešní době opravdu někdo operuje tímto argumentem. Ve chvíli, kdy rozšiřujeme počítače do všech koutů a máme na mysli to, že počítače slouží člověku ne člověk počítači, mi přijde tento argument jako postavený na hlavu.

Může mi tedy někdo dát nějaké argumenty proč ano nebo naopak proč ne pro používání diakritiky v názvech souborů? Opravdu to je takový velký problém? Chtěl bych v tom mít jasno a zároveň si utvořit názor na to, jak to prezentovat koncovým uživatelům.

Z další diskuze jsem pochopil, že je to jedno ze zažitých klišé. Pojďme psát „cesky“ v diskuzích a na internetu, pojďme ignorovat zažitá pravidla. Nás programátory to jen a pouze obtěžuje. Jak se k tomu stavíte vy?

Jak s češtinou v názvech souborů?

Sdílet