Hlavní navigace

Názor ke článku A za komunistů bylo líp! - Díl 2 od mm - LO: Kdybych nekde zastrachal ve svych kramech, jedno IQ-151...

  • 14. 11. 2007 9:53

    mm (neregistrovaný)

    LO:
    Kdybych nekde zastrachal ve svych kramech, jedno IQ-151 bych urcite objevil :-). Urcite by nebezelo, protoze obsah ruskych EPROM by byl po tech dlouhych letech, kdy nebylo pod proudem, dozajista pryc.
    PMD-85 - tech jsem mel doma nekolik - doslo k tomu tak, ze jsem je mel doma od znamych na opravu a nemel jsem na to tenkrat moc cas a pak uz se k nim nikdo nehlasil (proste koncem roku 89 uz to bylo "out") - takze bych je nekde urcite take nasel.
    SAPI-1 pamatuji presne tu sestavu, o ktere pisete - se 2 8" FDD, provedeni do RACKU. Pro graficky displej jsem tenkrat pro kohosi delal obsluhu - aby to mohl pouzivat ve vyssim programovacim jazyce - pouzivala se vetsinou nejaka buhvikde splasena a pocestena verze Turbo Pascalu, vydavana za jakysi "Mikro Pascal" - autorska prava se tehdy u nas opravdu neresila - a to ani na urovni vyrobcu hardwaru. SAPI-1 navrhl kompletne pan Smutny, ktery jiz dnes nezije - ten clovek si zaslouzi nasi vzpominku - takovych inzenyru by melo po svete chodit vice. Pamatuji si, jak jsem si nekdy v roce 1984 (??) rucne disassembloval kod Mikro Basicu a na nem se naucil, jak funguje takovy tehdejsi typicky interpreter.
    Mel jsem nekolik ZX-Specter a ZX - 81 - vetsinou dodnes funguji, k nim Interface-1 a Microdirvy. Microdrivy (ulozne zarizeni, ktere nahrazovalo diskety pomoci nekonecne magneticke smycky) byla tenkrat u nas docela rarita - mel je malokdo a ja se citil vedle lidi s pouhymi kazetaky jako kral :-)
    V jednom HiFi klubu jsem chodil obdivovat SinclairQL jednoho stastlivce, ktery si jej tenkrat pritahl z Anglie. Byl to pocitac s CPU Motorola 68008 (vpodstate 68000 se zuzenou sbernici), ktery mel v ROM tzv. Q-DOS, coz byl preemptivne multitaskovy OS.
    Atari ST a Amigy - to uz byla vyssi kategorie a nakonec se jedna A500 objevila i u me doma. Dodnes nechapu, ze tato platforma zanikla - byla genialni.
    PC - to tenkrat pro me bylo SAPI-86 v provedeni do Racku a pak take PP-06 - oboje cesky klon PC/XT. PP-06 byvaly osazeny uz dokonce i pevnymi disky Seagate MFM o kapacite 20MB. Mozna si vzpomenete, ze na techto discich byvala vyrobcem nalepena tabulka s vyctem vadnych sektoru, ktere vznikly pri vyrobe (!!).
    Prvnim PC/AT s CPU 80286 byl v mem pripade Schneider Tower AT s Hercules grafikou, propasovany ze zapadniho Nemecka. Na tom jsem si hodne vyhral s prekladaci od Borlandu a s jejich GDI(doufam, ze si tu zkrratku pamatuju spravne).
    Jinak jsem delal i na velkych strojich jako byly treba ruzne EC - tedy vychodni klony klony IBM 360/370 (v pripade EC 1010 jsem zazil i OS s davkovym zpracovanim) apod., sedel jsem i za terminalem SM-4 - klon tusim PDP-11 (OS RSX-11) a za stroji ADT4000 a vyse (to byl puvodne tusim cesky klon pocitace HP1000 ze 70. let) ADT byly pozoruhodne tim, ze jejich CPU nemela zasobnik a presto tam behal treba prekladac Pascalu - zasobnik se proste emuloval softwarove.
    Pote jsem se dostal (nekdy kolem 1990) k prvnimu Unixu a byl jsem ztracen - proste ten pocit, ze kdesi v dali je masina s mocnym operacnim systemem, ktera se mnou komunikuje pres terminal byl fascinujici (zajimave, ze u EC, ADT, SM jsem take sedel za terminaly a tak intenzivni pocit to nebyl). A tak jsem venoval mnoho casu a usili ten Unix kompletne pochopit. Kdyz jsem se pak setkal s Billovymi okynky na PC, pripadalo mne to jako hracka a ten pocit mam dodnes.
    No...myslim, ze co se tyce pocitacovych vzpominek, asi bychom se i my dva meli o cem bavit...