[3] ale on ten nedostatek byl přesným obrazem té děsivé manipulace s myšlením lidí. Neustále bylo ze všech stran omíláno, jak jsme na špici v technologiích, zdravotnictví, spotřebě toho a těžbě tamtoho. Až tomu všichni věřili a většinu lidí ani nenapadlo, že to není pravda a že se ve skutečnosti mají mizerně.
Dnešní mladí idealisté se rádi ohánějí tím, že oni by to dělali jinak a lépe (ach jo, kolikrát jsem už tohle slyšel), že to nebyl žádný socialismus, ale totalita, která popřela myšlenky, ze kterých vzešla a podobně. Jenže na tom nedostatku čehokoliv za socialismu je krásně vidět hlavní problém téhle zrůdné ideologie "všeho pro všechny": že zákony trhu nelze popřít a nutně musí dříve nebo později dojít ke krachu. A proto bylo třeba zakázat lidem vycestovat tam, kde by viděli, jak se lidé mají lidé lépe, zakázat jim o tom svobodně mluvit, číst a nejlépe i myslet. Takhle dopadly všechny socialistické země, jedině Čína se stala normální kapitalistickou zemí s tržní ekonomikou, dokonce mnohem agresivnější, než kterákoliv jiná západní země. Jen si zachovala totalitní praktiky a naprostou neúctu k jednotlivci, přírodě, základním lidským právům.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 175×
Přečteno 41 384×
Přečteno 35 913×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 767×