Hlavní navigace

Tady je Svaťasovo - den za dnem v IT

 • Vykrádáním k titulu

  Přiznám se, že až do dnešního dne jsem měl až skoro posvátnou úctu k všelikým státním vzdělávacím institucím. Zjistil jsem však, že ne vše je úplně férové, ba co víc, je to skoro jako organizovaný gang. Našel jsem totiž jednu bakalářskou práci s trochu prapodivným obsahem. Začnu tím, že udělám jednu podrobnou recenzi bakalářské práce. Na závěr doplním své konstatování.
  14. 5. 2009 16:02 (aktualizováno)
 • Simulátor baroka

  Občas si dovolím zveřejnit i nějaký ten zápisek přímo nesouvisející se zaměřením tohoto webu a učiním tak i dnes. V neděli 3.května jsem si nadělil původně malý zážitek, který však přerostl v takřka kolosální orgii. Vím, že je tady dost hudebních znalců, ale teď se uvidí, kolik z nich je „postižených“ jako já.
  8. 5. 2009 22:00
 • Nenávist po španělsku

  Několik dní pobývám ve Španělsku a mám tak z první ruky možnost pozorovat zajímavý jev – nenávist ke sportovnímu klubu. Pohybuju se v Madridu, který magicky ovládá Real Madrid a nepřítelem až za hrob je Barcelona. I když se fotbalu nijak zvlášť nevěnuji, Ligu mistrů nesleduji, občas nějaké mistrovství Evropy  či světa, přesto jsem zaznamenal celkem potupnou prohru Realu Madrid s Barcelonou…
  7. 5. 2009 22:10 (aktualizováno)
 • Je doba k vývojářům krutá?

  Poslední dobou se mi zdá, že se i vývojáři open source projektů dostávají do nekonečné smyčky vysvětlování zpoždění, které je tak charakteristické pro komerční firmy. Já to ale chci otočit. Opravdu jsme my uživatelé tak nedočkaví a vývojářům nevěříme? Jste komerční firma a vyrábíte třeba hry. Rozhodnete se, že vyrobíte a na trhu budete distribuovat vaši SupeHru. Vydáte tiskovou zprávu, že byl zahájen vývoj a pro ukojení zvědavosti zveřejníte několik snímků obrazovek. O SuperHře se bude mluvit…
 • Objevy z Jamenda

  Celkem pravidelně navštěvuji Jamendo a hledám to, co mne zaujme. A stalo se tak i dnes večer. Narazil jsem na Gasher G.14. Pokud hledáte něco striktně počítačového, nemusíte číst dále. K dispozici jsou tři alba. Pokud máte rádi Rammstein, zkuste hned to nazvané Wer hat gesagt. Obsahuje sice jen 3 tracky a jedná se vlastně o remixy jedné písně, ale je to velmi zdařilé.
  4. 3. 2010 13:41 (aktualizováno)
 • ...a Total Commander používáte?

  V posledních dvou týdnech se na uživatelském fóru redakčního systému Joomla! (a nejenom tam, Drupal fórum je na tom podobně) objevuje stále více uživatelů, kteří hledají pomoc po hacknutí. Přišlo mi divné, že je toho tak moc a skrz mnohé CMS. Když jsem začal nářky uživatelů pročítat, začal jsem si pomalu skládat i mozaiku skutečností, které mají jednotlivé případy společnou. Objevil se však jeden společný jmenovatel. U všech napadených.  K mému velkému překvapení je to Total Commander.  Je to je
  21. 4. 2009 15:09
 • Jak jsem prošel testem

  Nevděky jsem se stal testovacím „karlíkem“ jednoho mého neznámého kolegy. Začalo to tím, že ve firemním mailu skončila příloha, se kterou si adresát nevěděl rady. Prostě mu nešla otevřít, ať na ni klikal jak chtěl. Nejprve zvolil „seřvávací“ taktiku a vyžádal si onu přílohu ještě jednou. Přišla a opět vykazovala stejný problém. K druhému mailu dostal malý dovětek ve smyslu „ať se váš ajťák snaží, ne?“ a tak jsem byl adresátem osloven s přesnou specifikací problému.
  14. 4. 2009 15:59
 • Hudba pro první pracovní den týdne

  Tak si jen tak brouzdám po svém oblíbeném jamendo.com a čistě náhodou jsem narazil na takovou tématickou píseň, která se skvělé hodí k prvnímu pracovnímu dni nového týdne. Píseň se jmenuje Work Sux a jejím interpretem je německá skupina Loudog. Hledáte-li motivaci k tomu, proč pracovat, zkuste si ji poslechnout, případně přečíst její text. Pro mne má nepřekonatelné kouzlo…
  13. 4. 2009 22:55
 • Proč nechci, aby byl svobodný software všude

  I když titulek vypadá kontroverzně, nehledejte za tím nic zvláštního. V posledních několika dnech jsem dostal pár hlášení o tom, jak řádí škodlivý software. V konečném důsledku mne to přivedlo na téma tohoto příspěvku. Mí známí, kolegové a rodinní příslušníci mne už dlouhá léta vyhledávají a ptají se mne na to, jaký software používat. Obvykle je to kvůli tomu, že chtějí mít dobrý pocit z toho, že mají vše v pořádku a také kvůli tomu, aby ušetřili.
  8. 4. 2009 13:57
 • Když si vývojář obhajuje svůj názor

  Již před nějakou dobou jsem napsal článek, který popisoval to, co se mi nelíbí na nové verzi OpenOffice.org. Jsem velkým příznivcem svobodného software, ale mrzí mne, když tyto projekty vykazují známky skoro arogantního chování k uživateli. Ve zmiňovaném článku jsem popsal několik výhrad, jednou z nich byla i docela „hnusné“ chování Windows instalátoru OpenOffice.org. Protože jsem se o vývoj této (dle mého) chyby zajímal, docela mne zarazilo, co se kolem ní strhlo.
  7. 4. 2009 7:56 (aktualizováno)