Odpovídáte na názor ke článku Procento vs. procentní bod.
Vidím, že debata pokračuje, emoce se stupňují, moc hezké. Někdo tu dokonce pokládá procenta za jednotky a tím pádem se z nich snaží odvozovat další jednotky. IMO je tohle celé jen ukázkou krize vzdělávacího systému. Lidé, kteří dostatečně neporozuměli zlomkům (jejichž jsou procenta zvláštním případem), se časem dostali do pozice, kdy sami budují terminologii.
Pak to nemůže lépe dopadnout.
Za daných (špatných) okolností nelze po běžném uživateli procent požadovat, aby udržoval v hlavě několik různých základů, ke kterým se tyto zlomky vztahují, natož aby správně aplikoval stejný vztah mezi už zlomkem/procentem vyjádřenými veličinami.
Z mého pohledu:
Procento – normalizovaný a obvykle zaokrouhlovaný zlomek, který chrání člověka před potřebou představivosti... je to stupnice, něco jako ta známková, kde si člověk může v hlavě zafixovat, které hodnoty jsou ještě OK, a které už ne.
Procentní bod – procento, které vzniklo rozdílem procent. Hezky to zní a eliminuje to
vznik paradoxů, který je sám o sobě důsledkem špatné představivosti a špatného používání zlomků.
Tedy obojí jsou to věci, které člověku pomáhají se vyhnout čemukoli, co by se nedej bože blížilo představivosti nebo snad matematice.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 771×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×