Odpovídáte na názor ke článku Procento vs. procentní bod.
[207] Podstaná věc tam chybí. Připište k tomu prvímu odstavci: pokud se podíváme na dědečka, tak měl jablek 100, nyní jich má 120. Na otázku o kolik procent jablek má víc je odpověď o 20 procent. Takže má navíc jak o 10% víc, tak o 20% víc, podle toho, zda se bavíme o rozdílu procent ze všech jablek, nebo z dědečkových jablek. Musíme tedy pečlivě rozlišovat a v kontextu uvádět, co vlastně počítáme.
A k druhému odstavci: pokud se podíváme na dědečka, tak měl jablek 100, nyní jich má 120. Na otázku o kolik procent jablek má víc je odpověď o 20 procent. Takže má o 10 procentních bodů více a o 20 procent více. U procent stále ještě nevíme s jistotou o procenta z čeho jde, ale u procentních bodů už to víme spolehlivě.
A proto finančníci a ekonomové milují procentní body, nemusí moc pátrat po tom, jakou kulišárnu na ně druhá strana hraje. Když se dohodneme na navýšení provize o 5 procentních bodů, tak to prostě žádná strana neokecá stylem "ale my to mysleli jako 5 procent z... {provize|ceny}"
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 298×
Přečteno 89 773×
Přečteno 73 167×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×