Odpovídáte na názor ke článku „Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka.
[66] Myslím že problém na WinXP se týkal Office 2000, ale možná mě klame paměť.
[67] Fakt je to chyba výrobce notebooku? Už tu byly třeba případy, kdy ovladače HW na Linuxu zapisovaly kam nemají, a stroj bricknuly. Samozřejmě by tam nemělo jít zapsat, ale ovladače na Linuxu jsou obecně katastrofa. Většinou jsou psané podle dokumentace, často bez zkoušení na HW na kterém nakonec běží, a bez ohledu na specifika daného HW.
ACPI je celkem složité, a implementace samozřejmě mají své chyby. Jenže zatím co MS certifikuje stroje i základní desky, u Linuxu jsou podobné snahy minimální.
[68] Subjektivní dojmy jsou subjektivní, víc k tomu asi netřeba říkat.
[69] Superpočítače jsem na rootu komentoval vícekrát. Jde o výpočetní clustery, kde každý node musí umět více-méně jen TCP/IP, správu procesů a paměti. To umí každý OS, a nemá smysl platit za tisíce licencí Windows na nody, když těch pár potřebných věcí umí i Linux, který je zdarma. MS dodáva Windows HPC Server, který staví na něčem úplně jiném. Když potřebuje superpočítač banka, tak koupí Windows HPC Server, dodavatel přiveze racky, a za pár desítek hodin mají funkční cluster, bez dalšího ladění. S Linuxem jde o měsíce experimentování, a výsledný systém potřebuje tým expertů, kteří se o něj starají. U některých aplikací to nevadí; v komerční sféře nejsou clustery tak velké, ale zase mají větší obchodní potenciál. Nakonec proto i Cray začal dělat superpočítače s Windows :)
Jinak Android je pro Samsung a spol prostě OS, který mohou zdarma nasadit do telefonů. Když odhlédneme od kontroverze okolo ukradení Javy a okolo porušování patentů, tak to výrobcům celkem funguje. Nicméně nějaká svoboda podle představ FSF je výrobcům ukradená. Ty telefony se dodávají zamknuté, zdrojáky často z výrobce nedostanete, bývají tam proprietární drivery, aplikace většinou nejsou open source atd. Svědčí to snad jen o tom, že pro výrobce je na GNU/GPL přitažlivé za nic neplatit.
[70] Proč všechno berete konfrontačně? Myslím že se s většinou diskutérů shodnu na technických věcech, protože tam jde o objektivní fakta. Rozdíly panují hlavně v jejich interpretaci, osobních preferencích apod.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 296×
Přečteno 89 773×
Přečteno 73 165×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×