Firmware, běží v úplně jiném procesoru, který má úplné jinou instrukční sadu a úplně jiné kódy instrukcí, a je fyzicky v tom periferním zařízení.
Dnes i myš se realizuje tak, že v ní bydlí malý osmibitový procesor s vlastní malou RAM a malou ROM, možná flash ? Pokud to zrovna není BT-myš, tak je ten procesor třeba také 32-bitový :-)
I disky, ty rotační určitě, mají vlastní procesor, RAM i paměť programu, snad flash, tento počítač běží úplně mimo hlavní paměť i procesor a je na desce, která je pevně součástí toho disku a s grafikou to bude zrovna tak, ... tam těch procesorů bude několik z toho některé mají třeba i několik-stovek-jáder.
Tak že Firmware neběží na tom Celeronu, nebo Core i5, Atomu, nebo co to máš na hlavní desce. O tom je celý tento článek.
Úplně si to neplete, protože na grafické kartě je GPU, který se řídí vlastním firmwarem (je to malý jednoúčelový počítač). Grafická karta má i kus paměti, který rozšiřuje BIOS (mapuje se do adresního prostoru CPU počítače) a umožňuje například zobrazování textových zpráv nebo grafického loga při startu systému, případně změnu režimů (aby se mohlo zobrazit menu zavaděče Grub).
Současné periférie už nejsou hardware, který něco dělá, ale jsou buď nastavitelné (při startu je potřeba do nich zapsat informace, aby dobře fungovaly) nebo dokonce programovatelné (periférii řídí např. ARM čip s vlastní RAM a obsahuje kvůli tomu firmware).
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 79 370×
Přečteno 79 205×
Přečteno 58 238×
Přečteno 54 764×
Přečteno 48 743×