Hlavní navigace

Internet 4G: Kde to hnije, tam je ...?

29. 6. 2008 12:38 (aktualizováno) brk

„Kde to hnije, tam je kompost“ hlásá úvodní slogan serveru kompost.cz, ale v případě padavého internetu 4G prostřednictvím PCMCIA 4G combi karty od T-Mobile by hledání kompostu asi nebyla ta pravá cesta k nalezení zahnívajícího místa. V minulém blogpostu Internet 4G: Růžový šmejd? jsem se značným rozhořčením nastínil své patálie s tímto připojením. Z diskuse vzešly minimálně dva zajímavé postřehy, ale jeden jsem záměrně ignoroval, protože jsem s ním nesouhlasil a druhý vznikl na základě špatné interpretace chování karty.

Alfi mi napsal „pokud to ve vistách chodí, problém bych hledal spíš v ovladačích než hw“, ale toto se mi příliš nezdálo. Jeho reakce vznikla patrně na základě minule napsané pasáže" O víkendu jsem si řekl, že karta půjde zase na reklamaci, ale pro klid duše jsem nabootoval Visty, které mi Lenovo vnutilo k notebooku a které jsem ještě nezrušil. Karta jela bez problému. Když jsem pak nabootoval zpět Linux, karta jela dál dobře." V obou OS jelo 4G cca hodinu a půl a aby se nenudilo, „pingalo“ si jen tak do nixu. Toto jsem si vyložil tak, že se mi povedl nadlidský úkol umístit anténu tak, aby to prostě jelo a dál jsem to neřešil a koupil si novou anténu od společnosti společnosti SECTRON s.r.o. za zhruba šestinu ceny originální antény T-Mobile.

Druhý velmi zajímavý postřeh napsal Michal Kára a to „Zajimavy, u mne je taky stary NTB HP, novy Thinkpad. Nicmene ve Vistach to i na novem chodi bez problemu.“ Tady mne napadalo akorát nemálo vulgarismu na investici do nového notebooku, kde mi ani ten net pořádně nejede a víc jsem to neřešil.

Včera jsem strávil celé odpoledne na zahradě a net mi typicky padal do deseti minut, ale v drtivé většině případů to bylo do pěti a ani dvě minuty nebyly výjimkou. Když jsem se na zkoušku párkrát připojil přes Windows Vista, půlhodina žádný problém a nakonec jsem to vždy ukončoval já, protože se ve Vistě nějak necítím. Tentokrát se ale po provozu ve Vistě nekonala zázračná stabilita i v Linuxu, jak bylo nastíněno v minulém zápisku a začínal jsem se přiklánět k názoru, že za to asi fakt může ovladač karta. Po neustálém obnovování připojení jsem nakonec znechucen zakotvil u okna s TV a koukal na francouzskou komedii Návštěvníci. Když jsem se po necelých dvou hodinách a třech pivech dokoukal, zažil jsem milé překvapení, net pořád běžel. Bohužel ale pouze do chvíle, než jsem načetl jsem pár stránek ve Firefoxu. Tohle mne docela zaujalo, ale jelikož jsem si nebyl jist, zda-li jsem použil pouze Firefox, ukončil jsem celý X server, připojil se v příkazová řádce, začal trošku brouzdat v Linksu a na pozadí nechal stahovat Slax. Rychlost celou dobu stabilních 63kB/s, pokud jsem zrovna nenačítal stránku, což přesně odpovídá zakoupené půlmegabitové konektivitě. Problémy žádné a po 20 minutách, což byl druhý rekord dne v linuxu, jsem test sám přerušil a přesunul se domů.

Cestou jsem si uvědomil, že za ten rok jsem nezměnil pouze značku notebooku, ale hlavně také distribuci. Loňskou „zahradní sezónu“ jsem trávil na Xubuntu 7.4 a letošní na Ubuntu 8.04. První co mne napadlo bylo zkusit odříznout Firefox. Otevřel jsem si pomocí SSH tunel na server, kde mi běží Squid a nastavil ve Firefoxu proxy na tento tunel. Vše fungovalo cca deset minut a bác.

Pak jsem si uvědomil ještě jednu věc. Před pár měsíi se stala zdejší kabelovka další akvizicí UPC a od té doby co technickou stránku začali řídit „frajeři z Prahy“ kabelovka začala vykazovat enormní nespolehlivost, takže docela často musím ráno na cca půl hodinky nahazovat na notebooku maškarádu, abych si před odchodem do práce mohl z běžného desktopu v lokálni síti přečíst co kde nového. Ráno nebývá moc času, takže jsem tu půlhodinku online přes 4G považoval za velké štěstí, ale ono v tom bude něco víc, protože teď jsem stejným způsobem online již čtyři hodiny a vše v nejlepším pořádku i když jsem to 4G solidně „provětral“.

Odpoledne budu experimentovat dál, ale zajímalo by mne, jestli jste se s něčím takovým už někdo nesetkal? Na téhle stanici netím díky iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE. Může se díky tomu cestou ztratit nějaký z pohledu 4G zlý packet? Nevím co dál zkoušet. Skladba programů je na obou počítačích dot podobná, pouze jedno v distribučním podání Gentoo a podruhé Ubuntu. Na Gentoo mam Gajim a Licq, na notebooku Pidgin. To je asi jediný „výraznější“ rozdíl , ale že by zrovna toto způsobovalo problémy?

Někde to hnije a já zatím nevím kde. Co byste mi poradili, kde hrábnout prvně?

Sdílet