Hlavní navigace

O Karmicu, Evolution a jeho (ne)povedeném IMAPu

18. 11. 2009 13:43 (aktualizováno) brk

Tak jsem se o víkendu rozhodl, že si reinstaluji Visty, které mi někdy před rokem a půl vnutilo Lenovo k notebooku. Téměř je nepoužívám, nic v nich nemám nainstalované a tak mi nějak leželo v žaludku, že z oddílu o velikosti 24GB pro ně vyčleněných mám volných jen 1.5GB a zbytek zabírá čert ví co.

Zatím co probíhala instalace Vist, jsem se dal do výroby další bootovací flashky tentokrát s Ubuntu 9.10. Bylo jasné, že v něčem budu muset opravit Vistou rozbitý Grub a navíc jsem si chtěl oťukat nové Ubuntu. Xubuntu 9.10 používám už někdy od počátku října a docela spokojenost, ale chtěl jsem si osahat, nebo spíše vidět i Ubuntu.

Z výchozího vzhledu Ubuntu na notebooku jsem byl vyloženě nadšen. Mám rád hnědou barvu, takže již zde hodně bodů nahoru a vše dokreslil pravý horní roh plný informačních ikonek, které vypadají stejně. Už to není jen „hromada nesourodého hnoje“, kdy každá ikonka vypadá tak, jak se to programátorovi daného programu zrovna líbí, ale Canonical vše pěkně sjednotil. Jelikož jsem spíše GTK+ pozitivní a GNOME jsem v minulosti používal, nebylo to pro mne nijak těžké rozhodování a na zkoušku jsem ve svém Xubuntu doinstaloval metabalík ubuntu-desktop.

Jedno přehlášení v GDM a kýžený výsledek se dostavil. Že takto sladěné nebude vše mi bylo jasné a tak jsem se zkusil přizpůsobit Canonicalem zvolenému software. Místo Pidgina je nyní v kurzu Empathy. Docela mi vadilo, že je kvůli češtině tak široký, ale co už. Minimální šířka okna je daná šířkou menu a české výrazy jsou bohužel delší než anglické, ale nějak jsem to neřešil. Uzavřel jsem to s tím, že buď to budu provozovat s anglickým locales nebo nechám být. Na ploše s IM mi běží už pouze IRC klient X-chat a minimalistický přehrávač Audacious, takže při 1920×1200 to zas taková tragedie není.

Více mne rozladil pošťák Evolution ve spolupráci s IMAPem. Vše jsem nastavil docela ke spokojenosti, až kýbl (no do dobře, tedy koš, ale kýbl je lepší ;o) ) na smazané emaily. U IMAPu to je se smazanými emaily komplikovanější. V podstatě všichni jsou zvyklí, že od dob svého POP3 pošťáka, webového klienta, … mají kromě složek na emaily přijaté, odeslané, rozepsané ještě nějaký ten kýbl na emaily smazané. IMAP však s takto pojatým košem přímo nepočítá a emaily k vymazané značí pouze nějakým příznakem. V praxi je to asi nejlépe vidět na Microsoft Outlooku, kde jsou uživatelé docela dezorientovaní, proč mají přeškrtnuté emaily v „doručené poště“ a ne v koši. V zásadě není problém tyto takto označené emaily zároveň přesunout i do koše a většina klientů to tak dělá. Evolution však ne.

Evolution jde cestou virtuálního koše, kde zobrazuje emaily označené ke smazání. Pokud používáte jenom Evolution, není problém. Pokud však ke své schránce chcete přistoupit i přes web nebo z jiného klienta, je v tom docela slušný bordel, protože např. přes web nemáte v koši to, co jste v Evolution dali smazat a v Evolution máte pro změnu koše dva, protože má svůj virtuální a ještě načítá složku používanou jako koš, se kterou však pracuje jako s obyčejnou složkou.

Když se tak nad tím zamyslím, tak mi to připomíná ono pověstné „it's not a bug, it's a feature“ či vzdáleně Landovo „předpis je předpis, vůl zůstane volem, zákon je zákon a život jde kolem“. Já osobně nemožnost ovlivnit chování práce s košem považuji za dost nepříjemnou chybu a patrně nejen já, poněvadž bug 206061 – allow normal, non-vFolder Trash and Junk folder vznikl již 2.8.2001, ano před více než 8 lety, a když si spočtete výskyt řetězce „duplicate of this bug“, dostanete číslo 20. To se samozřejmě bavíme pouze o GNOME bugzille.

6.4.2009 umístil pan Milan Crha do bugzilly dva patche pro Evolution a Evolution Data Server. Patche jsou na GIT verzi, a aktuálně se mi s nimi povedlo v Gentoo přeložit Evolution Data Server 2.8.1 a Evolution 2.6.3. Vypadá, že až a na nějaké kosmetické detaily typu ikonka ve stromové struktuře, to funguje přesně jak jsem od počátku chtěl.

Milan Crha podle emailové adresy pracuje v RedHatu, takže je dost možné, že třeba RH nebo Fedora bude mít tento neduh v Evolution vyřešený. Já na to kašlu. V Gentoo mi vyhovuje Sylpheed a kvůli pěknému vzhledu Ubutnu 9.10 se nebudu zamotávat do patchování Evolution hned po té, co se mi povedlo oblafnout Sylpheed. Pokud vás v tomto Evolution taky štve, tudy vede cesta…

Sdílet