„Kde to hnije, tam je kompost“ hlásá úvodní slogan serveru kompost.cz, ale v případě padavého internetu 4G prostřednictvím PCMCIA 4G combi karty od T-Mobile by hledání kompostu asi nebyla ta pravá cesta k nalezení zahnívajícího místa. V minulém blogpostu Internet 4G: Růžový šmejd? jsem se značným rozhořčením nastínil své patálie s tímto připojením. Z diskuse vzešly minimálně dva zajímavé postřehy, ale jeden jsem záměrně ignoroval, protože jsem s ním nesouhlasil a druhý vznikl na základě špatné interpretace chování karty.
Alfi mi napsal „pokud to ve vistách chodí, problém bych hledal spíš v ovladačích než hw“, ale toto se mi příliš nezdálo. Jeho reakce vznikla patrně na základě minule napsané pasáže" O víkendu jsem si řekl, že karta půjde zase na reklamaci, ale pro klid duše jsem nabootoval Visty, které mi Lenovo vnutilo k notebooku a které jsem ještě nezrušil. Karta jela bez problému. Když jsem pak nabootoval zpět Linux, karta jela dál dobře." V obou OS jelo 4G cca hodinu a půl a aby se nenudilo, „pingalo“ si jen tak do nixu. Toto jsem si vyložil tak, že se mi povedl nadlidský úkol umístit anténu tak, aby to prostě jelo a dál jsem to neřešil a koupil si novou anténu od společnosti společnosti SECTRON s.r.o. za zhruba šestinu ceny originální antény T-Mobile.
Druhý velmi zajímavý postřeh napsal Michal Kára a to „Zajimavy, u mne je taky stary NTB HP, novy Thinkpad. Nicmene ve Vistach to i na novem chodi bez problemu.“ Tady mne napadalo akorát nemálo vulgarismu na investici do nového notebooku, kde mi ani ten net pořádně nejede a víc jsem to neřešil.
Včera jsem strávil celé odpoledne na zahradě a net mi typicky padal do deseti minut, ale v drtivé většině případů to bylo do pěti a ani dvě minuty nebyly výjimkou. Když jsem se na zkoušku párkrát připojil přes Windows Vista, půlhodina žádný problém a nakonec jsem to vždy ukončoval já, protože se ve Vistě nějak necítím. Tentokrát se ale po provozu ve Vistě nekonala zázračná stabilita i v Linuxu, jak bylo nastíněno v minulém zápisku a začínal jsem se přiklánět k názoru, že za to asi fakt může ovladač karta. Po neustálém obnovování připojení jsem nakonec znechucen zakotvil u okna s TV a koukal na francouzskou komedii Návštěvníci. Když jsem se po necelých dvou hodinách a třech pivech dokoukal, zažil jsem milé překvapení, net pořád běžel. Bohužel ale pouze do chvíle, než jsem načetl jsem pár stránek ve Firefoxu. Tohle mne docela zaujalo, ale jelikož jsem si nebyl jist, zda-li jsem použil pouze Firefox, ukončil jsem celý X server, připojil se v příkazová řádce, začal trošku brouzdat v Linksu a na pozadí nechal stahovat Slax. Rychlost celou dobu stabilních 63kB/s, pokud jsem zrovna nenačítal stránku, což přesně odpovídá zakoupené půlmegabitové konektivitě. Problémy žádné a po 20 minutách, což byl druhý rekord dne v linuxu, jsem test sám přerušil a přesunul se domů.
Cestou jsem si uvědomil, že za ten rok jsem nezměnil pouze značku notebooku, ale hlavně také distribuci. Loňskou „zahradní sezónu“ jsem trávil na Xubuntu 7.4 a letošní na Ubuntu 8.04. První co mne napadlo bylo zkusit odříznout Firefox. Otevřel jsem si pomocí SSH tunel na server, kde mi běží Squid a nastavil ve Firefoxu proxy na tento tunel. Vše fungovalo cca deset minut a bác.
Pak jsem si uvědomil ještě jednu věc. Před pár měsíi se stala zdejší kabelovka další akvizicí UPC a od té doby co technickou stránku začali řídit „frajeři z Prahy“ kabelovka začala vykazovat enormní nespolehlivost, takže docela často musím ráno na cca půl hodinky nahazovat na notebooku maškarádu, abych si před odchodem do práce mohl z běžného desktopu v lokálni síti přečíst co kde nového. Ráno nebývá moc času, takže jsem tu půlhodinku online přes 4G považoval za velké štěstí, ale ono v tom bude něco víc, protože teď jsem stejným způsobem online již čtyři hodiny a vše v nejlepším pořádku i když jsem to 4G solidně „provětral“.
Odpoledne budu experimentovat dál, ale zajímalo by mne, jestli jste se s něčím takovým už někdo nesetkal? Na téhle stanici netím díky iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
. Může se díky tomu cestou ztratit nějaký z pohledu 4G zlý packet? Nevím co dál zkoušet. Skladba programů je na obou počítačích dot podobná, pouze jedno v distribučním podání Gentoo a podruhé Ubuntu. Na Gentoo mam Gajim a Licq, na notebooku Pidgin. To je asi jediný „výraznější“ rozdíl , ale že by zrovna toto způsobovalo problémy?
Někde to hnije a já zatím nevím kde. Co byste mi poradili, kde hrábnout prvně?
Eurotelí CDMA má podobný neduh odpojovat se ve chvíli, kdy do sítě přijde paket se zdrojovou IP adresou jinou, než jaká je nastavená na rozhraní modemu. Neduh se projevuje v situaci, kdy:
- jsou v PC dvě (či více) aktivní rozhraní (tj. vytočené CDMA + např. připojená síť LAN)
- operační systém je Windows (i když na Vistě jsem zatím moc těchhle situací neviděl)
- se vyskytne jakási nedefinovaná situace :-) (protože se mi to občas stává i na Linuxu)
Projevuje se to tak, že připojení jede, jede a najednou umře (sprostě se odpojí). Řešením je na rozhraní zapnout firewall a na výstupu filtrovat všechny pakety, které NEMAJÍ zdrovojou IP stejnou, jaká je nastavená na onom CDMA rozhraní.
tj. co pomůže:
iptables -t filter -A OUTPUT -o ppp0 ! -s -j DROP
(protože to vyfiltruje všechny pakety, které tam být nemají)
nebo
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
(protože všechny pakety na výstupu dostanou jako zdrojovou IP adresu CDMA rozhraní)
ve Windows pomáhá zapnout integrovaný windows firewall :-)
zkuste, jestli tohle náhodou není i Váš případ, tj. zkuste, jestli pravidlo iptables -t filter... udělá stejnou "práci" jako pravidlo s -t nat
[1]: Já, když jsem tohle zkoušel, tak mi to nefungovalo, protože "nat/POSTROUTING" se provádí až po "filter/OUTPUT" (a navíc "filter/OUTPUT" se neprovádí u routovaných packetů). Bohužel je "nat/POSTROUTING" poslední chain, co se provádí, takže za něj už žádné omezení dát nejde. Pomohlo mi:
-A FORWARD -m conntrack --ctstate INVALID -j REJECT --reject-with icmp-port-unreachable
--- na Linuxu to bez tohoto padá tehdy, když Linux NAT zapomene stav nějakého spojení (myslí si, že už bylo ukončeno) a klient za NATem si myslí, že to spojení stále žije. Pak Linuxový NAT přestane přepisovat zdrojovou adresu a bude ty packety routovat tak jak chodí. K odfiltrování takových packetů je potřeba ten test na cstate INVALID.
Ale pokud je tam něco, co generuje packety lokálně s jinou adresou (otázka je jak? že by se někdo snažil o multicasty či co?), tak by to s tím OUTPUT mohlo pomoct.
... jinak, ať si dotyčný pustí tcpdump a zkusí z toho určit, jaký zlý packet mu to spojení shodil.
No, mě jednou vypekli Windows, a to tak, že MS vydal nějakou opravu na ovladač síťovku realtec, ten měl jednu chybku, po ukončení práce Win kartu přepnul do jakéhosi stavu, ze kterého se karta dala pouze resetovat odpojení napájení a ve kterém, světe div se, nefungovala pod linuxem, asi za tři měsíce MS ovladač opravil..
čili, jste si jistý, že chyba není v ovladači z Windows, neaktualizoval se nějak, etc???
vim, ze tohle ti moc nepomuze, ale ja uplne v klidu ruzouvou 4g combo kartu provozuju uz asi rok. Klidne 24h nonstop.
Na ten firefox bych se podival, jestli nemas nainstalovany nejaky urychlovatko, ktery otevira vic pripojeni najednou. treba nejak moc.
Jinak ale teda me to pripojeni nepada ani kdyz si zrovna potrebuju neco stahnout pres torrent a ze ten dela tuny paralelnich spojeni...
pouzivam myslim nejaky cca rok stary zkompilovany drivery do 2.6.22 jmenem ipwireless_cs a vubec zadny triky s firewallem
S 4G jsem si uzil taky svoje, padani spojeni, pripadne jeho vubec nenabehnuti, shodou okolnosti taky na Lenovu -- T61. Navic ten zpropadeny zmetek jak na windows na stejnem stroji, tak na linuxu na jinem stroji chodil bezproblemove.
Dny a tydny googlovani prinesly zajimave info -- problem muze byt ve sdileni IRQ! Myslenka, podporena zjistenim, ze karta na windows a mem ubuntu obsazuje jine IRQ, vedla k reseni v podobe vypnuti nekterych pytlikovin v BIOSu, ktere T61 stejne nepouziva (seriovy/paralelni port => disabled apod.), diky cemuz se karta prehodila na jine IRQ (zaboha jsem ji tam nemohl dostat jinak) a vse od te doby jede 100% spolehlive a jak po masle (casto na karte travim i 10hod denne ...).
No, já se k internetu připojuji přes ten slavnej 4G Modem od T-Mobile. A problémů opravdu pár najdu. Přesto, že platím tarif s nejvyšší rychlostí a FUB (už jen to považuji za podraz - hlavně, že "neomezený vysokorychlostní internet") zdá se mi to stejně pořád nějaký pomalý. Pokud jenom surfuju, tak je to fajn, horší to je, jakmile začnu něco stahovat. A obvzlaště objemnější data. A nedej bože, aby mě napadlo spustit takových stahování několik na ráz. Potom, se není kolikrát možno ani připojit k jiným serverům, stránky se načítají neuplné, a nebo rovnou spadne celé spojení. Kapitolou samo o sobě bylo testovací připojení ve Windows.
Se sníženou rychlostí připojení jsem trochu počítal. Někde jsem četl, že to tak v Linuxu prostě je - prý cosi v jádře, nepamatuji se už přesně. Ale ten zbytek mě jaksi zarazil. Blbý, a nejhorší v tuto chvíli na tom je to, že nemám zatím moc na vybranou, ale za rok mi vyprší smlouva a kdo ví co v té době bude....
Takže stream media? Smůla. On-line hry? Smůla. Stahování dat? Ano, ale musí být člověk opatrný a nepřešvihnout FUBku, jinak ...Smůla. Surfování? No, ujde to.
Ja uz mam ten ruzovy srot doma skoro dva roky a nedockavo cakam na koniec viazanosti. Obcas funguje aj polku dna bez problemov, ale vo vecsine pripadov sa nanovo pripaja kazdu minutu. Uz som to raz vyreklamoval, preinstaloval operak, ovladace a skusal som aj viacej notebookov... still same sh*t...
Planujem este raz ist reklamovat. Ak sa to nezlepsi tak v septembri po skonceni viazanosti tu kartu pri splne mesiaca ritualne obetujem za vyzsie dobro d{-.-}b
shodou okolností jsem byl o víkendu celý den připojený přes 4g. sice v praze, ale uprostřed baráku, kde byl hodně mizerný signál (škoda, že ho na linuxu neumím rozumně měřit). občas se tomu vůbec nechtělo tahat data (=nejspíš vůbec žádný signál), ale spojení za cca 7 hodin spadlo jen jednou (jinak debian sarge, 2.6.18 a ipwireless_cs taky cca rok staré, připojení přímo - bez natu apod).
že by spojení shazovaly "podivné" pakety se mi moc nezdá, ale stát se to může. na to by asi stačilo zapnout debug v pppd (tam bude, kdo to spojení ukončil, možná i proč) a třeba i tcpdump (tam bude, který paket byl poslední před pádem..)
[ sice je to trochu jiný hw i sw, ale jsem teď z jednoho stroje připojený i přes 4g modem, 2.6.16, modul ipw někde z netu. sice dost blízko u BTS a nepohybuje se, ale připojení drží už víc než měsíc :) ]
O víkendu jsem chlastal se švárou, tak jsem se ho poptal, jak mu funguje to 4G, které používá v Novém Jičíně na notebooku (HP Pavilion 6319 nebo tak nějak se systémem Vindows Vista) přes USB modem. Tvrdil, že víceméně OK, jednou nebo dvakrát za den musí prý restartovat buď modem nebo celý notebook, což je prý snesitelné. Bydlí asi 200 m od základnovky Máchova 433/63, Nový Jičín, takže signálu má plný kotel.
http://www.mapy.cz/?query=Loc:49%C2%B035'40.54%22N,18%C2%B001'01.68%22E
http://www.gsmweb.cz/foto.php?op=paegas&cid=41504&okres=NJ
Používám Internet 4G od Tmobile asi 14 dní a běží to bez problémů. Mám to realizovaný pomocí 4G modemu připojenému k prastarému notebooku s windows, který to routuje do AP. A ostatní počítače v bytě jedou pěkně na wifi. Výpadek jsem ještě nezažil. Modem je u okna, signál -72dB, S/N 3-6. Takže u mě maximální spokojenost.
Původně jsem chtěl ADSL internet, ale když O2 není měsíc schopný aktivovat zavedenou telefonní linku a ani se neobtěžuje nikoho informovat o stavu věci, tak jsem to vyřešil takhle.
Asi takhle: mam interni info z t-mobile a skutecnost je takova ze semici nakoupili ty ruzove modemy od nekud z Ciny. Jiz pri nakupu se diky cene vedelo ze jsou spatne jak po HW tak SW strance. Oni to hodili do sveta ze zacatku akce modemy nefungovali, osobne tipuji, na 70% notebooku s WXP. At jiz po HW strance, kdy tam ten modem diky sve konstrukci nesel uplne zastrcit. Tak po SW strance kdy se vse vicemene nainstalovalo ale v systemu to hlasilo nejakou chybu popr. vse se tvrailo vse OK ale stejne se clovek nepripojil, problemu bylo 100+1 (nahodne zasekavani NB, pomale pripojeni atd). Postupne se behem roku odlazovaly ovladace se uspesnost sw nefungujicich modemu snizila. Presto postup firmy t-mobile byl dost zarazejici: 1)proda sluzbu + modem za 1Kc, neco funguje neco ne 2)co nefunguje deleguje na externi firmu tam se neco rozchodi 3)co opet nefunguje musi byt vymeneno, nejlepe za externi USB modem 4)extreni USB modem uz stoje vice nez 1Kc napr 2000 bez DPH 5)zakaznik ma smlouvu ke ktere se upsal tudiz je nucen koupit drahy modem protoze jinak plati za nefungujici sluzbu. Welcome in real world
S touto kartou som sa stretol 2x:
1) na chate pri Brne, dedina Bobrová kde sme mali tuto kartu ako jediny zdroj internetu a teda bolo to utrpenie. Neviem ci bol zly signal alebo co ale download speed 12kbs ale pripojenie bolo stale a nepadalo (skusal som viac serverov)
2) instaloval som jeden notebook s hlistou a nasledne som tam chcel potahat updaty atd. Lenze vtedy som nemal dostupny internet tak som chcel pouzit tento "4G" internet (Žilina, Slovensko). Lenze na notebooku nebolo PCMCIA takze som siel do obchodu a kupil dock. Nefungovalo. Nasledne som frcal do T-Debilu a tam mi povedali ze mi ho nemozu vymenit, musel by som spravit novu zmluvu a znova sa zaviazat. Samozrejme, nejake penale tam bolo tiez.
Cize na par rokov ju nechcem vidiet :)
Autor pracuje ve společnosti spravující počítačové sítě a používá Gentoo. Má rád otevřená řešení, pořádek v systému a sklenici vychlazeného piva.
Přečteno 28 872×
Přečteno 16 469×
Přečteno 13 332×
Přečteno 12 677×
Přečteno 10 635×