Emulátory osmibitů už jsou dnes vcelku nezajímavé a existuje jich spousty, stačí si jen vybrat. Při sváteční návštěvě na World of Spectrum jsem objevil hned dva emulátory, které zaujmou svou velikostí.
Není to žádná novinka, už tam jsou ty emulátory asi 4 roky. Ten nejmenší má rovné 3 KB a emuluje ZX Spectrum 128K. Od stejného autora je tam emulátor ZX Spectrum 48K a ten má 4 KB. Samozřejmě k oběma je potřeba 16 resp. 32 KB ROM, ale jinak jsou emulátory funkční. Od jiného autora je v seznamu emulátorů další, který umí obě varianty spectra 48K/128K a má proměnlivou velikost v závislosti na funkcích, které nabízí a sice 4,3KB až 6,6KB velikosti.
Od obou projektů jsou k dispozici ke stažení zdrojové kódy. Pro ten nejmenší 3 kilový emulátor 128K jsem zdrojáky nenašel.
Jestli mi něco dokáže udělat radost, tak jsou to právě takovéhle programátorské perly.
Já sice nejsem zastánce minimální velikosti binárky, ale jinak musím souhlasit s lol. Dnes je programátor v 99% stejné řemeslo, jak paní montující u pásu. Spousta "programátorů" dokáže jen vizuálně vykreslit formulář a jeho největší know how je nabušit několik řádků do obsluhy události. Dnes se všichni předhánějí v tom, jak "jednoduché je programovat" a podle toho to vypadá. Opravdu zlaté časy, kdy programátor něco musel umět.
Mě už vůbec nepřekvapuje, když od profesionálního programátora uvidím multithreadový program, který mezi thready sdílí stovky globálních proměnných bez jakékoli synchronizace - to už je běžná věc, vždyť ono to zničí data jen zřídkakdy a spadne taky jen sem tam.
Mě už vůbec nepřekvapuje, když dlouholetý databázový programátor řeší na fóru syntaxi SQL příkazu a diví se tomu, že indexy mohou zrychlit databázi.
Už se nedivím tomu, že dlouholetý profesionální programátor nezná ani jednu metodu setřídění pole a hašovací tabulka je pro něj high tech super technologie, kterou nechápe.
chodím na bakalářské studium v IT oblasti a plně souhlasím s "lol", některé věci dohnala virtualizace do extrému. Dále když vydím u ostatních jakmile sednou k počítači a mají něco programovat prostě vypnou mozek a čekají co jim nápověda ve vývojovém prostředí M$ Studio nebo Sharp Develop "nabídne"... pak se nedivím že jako programátor se může živit i ten co má střední školu se zaměřením IT.
Řekl bych že dnes to není o tom, že někdo umí "programovat", ale spíš o efektivním objektovém přístupu a algoritmizaci. Výsledek se hodí řadovému programátorovi a ten to jen přepíše do daného jazyka...
[MM] Ale ono je to i o učení, dnešní literatuře a pod..
Dřív jsme se na škole jak algoritmizovat, jak to běhá v počítači a vystřídat (byť jen lehce) několik programovacích jazyků za semestr nikoho netrápilo, protože jsme znali principy, které platily všude.
Dnes se dočtete ne jak něco napsat, ale jak "to napsat v Javě", "jak to napsat v C#", nebo "jak se píše objektově", či "jak se používá úžasná knihovna K". Ale nikdy a nikde se nepíše, kde je co použít vhodné, a kde je lepší použít něco jiného. O každém jazyce, o každém jazyce, o každé metodě všetně OOP se všude píše, že je to skvělé, nejlepší, jediné, super, hyper, extra, ultra. A výsledkem je stav, kdy se nevhodné věci používají pro nevhodné cíle - protože jakákoli kritika čehokoliv je "nepochopení jazyka Java", nebo "nebopochopení jazyka C#", nebo "nepochopení jazyka X", nebo "nepochodení filozofie knihovny K", "nebo nepochopení technologie T". Výsledkem tohoto nekritického stavu je používání jazyků, technologií pouze podle fanatičnosti křiku jejich zastánců, případně podle marketinku, a výsledkem je, že registruji čím dál více projektů končící špatně.
A věta, která je schopná hodně nedzvednout emoce: Objektový přístup není jediný možný přístup a dokonce není ani vždy nejvhodnější (i když velmi velmi často ano).
Zahrajte si ZX Spectrum hru z roku 2006 - http://ronja.twibright.com/jswx.php
[5] pred dvema lety bych s vami nesouhlasil, proste bych tvrdil, ze to prece v praxi neni mozne, ale zkusenosti poslednich dvou let me presvedcily, ze i nekteri lide, co se vydavaji za "profiky v databazich" ci "Javovsti specialiste" jsou dost nezkuseni, hlavne nekteri Javisti se horko tezko naucili prave tu Javu a to jeste na zakladni urovni (podminky, cykly, zaklady OOP). Mozna slovo nezkuseny neni to prave, spis se v minulosti neco naucili a mysli, ze s tim vyziji do duchodu.
Jeden muj kolega (teda kolega to je jeste tak 1,5 hodiny, potom uz pouze byvaly kolega :-) napriklad nedokazal prelozit ani Javovsky program z prikazove radky, proste na vsechno mel "tlacitka v Eclipse" (ktere taky ovladal pouze v zakladni perspektive) a to mu vystacilo - ovsem pouze do te doby, nez se zmenil projekt, ktery uz se musel delat odlisnym zpusobem. A podle me zakladni veci jako hesovaci pole, koncept rozhrani, spravne a do hloubky pochopena Javovska dedicnost atd. - to uz slo uplne mimo.
O databazich navrzenych tak, ze misto ciselnych primarnich klicu jsou varchary (ve kterych je opet ulozeno pouze cislo doplnene zleva nulami :-), datumy jsou psane take jako varchary, neexistuji indexy ci cizi klice, bych se taky mohl rozepsat - a to se jedna o komercni aplikace!
<p>Už si připadám jak staroch, co jsem viděl, a to jsem programátorem více méně omylem. Vnitropodnikový cluster, kterým se vyvažovala neznalost jakéhokoliv rychlejšího vyhledávání, databázové clustery, které byly zbytečné poté, co se odstranil kartézský součin z několika SELECTů. Teď v poslední době php aplikaci, která si přepisuje data v databázi, kdy programátoři ani nezamýšlejí nad možným souběhem. Co mě dostane je hláška "mi tam chybu ale nemáme" a po té občas následuje "no, ale u nás se to takhle dělá", a bohužel zřídka sebekritické "Ježíšmarjá, jsem to blbec". Tak jsem zvědavý, s čím přijde ten rok 2008. Mějte se lidi.</p>
<pre>
SELECT 'PF ' || replace(to_char(x,'00') || to_char(y,'00'),' ','')
FROM generate_series(10,30) g1(x), generate_series(1,10) g2(y)
WHERE x = 20 and y = 8;
</pre>
Ono trh s Javisty bude asi docela deformovaný. Kolega teď dělá hlavně rozsáhlé webové aplikace v PHP. Viděl jsem kousky jeho kódu ať už v PHP či třeba v céčku, jak byl ještě na škole a je vidět že programování má celkem v krví. I tak mne ale překvapilo, když ho oslovil nějaký lovec hlav, prý je to v Praze běžné, nemohu posoudit, a nabídl mu necelých 40k nástupní plat, když u nich nastoupí jako Java programátor. I když u pohovoru na rovinu přiznal, že byl odchycen spíše omylem, poněvadž Javu viděl letmo před pár lety ve škole nějaké dva semestry, tu práci dostal. Má tříměsíční zkušební dobu, kdy se musí tak nějak rozumně rozkoukat, aby zůstal, ale o to už se nebojím
Nedavno, kdyz jsem delal na casti jednoho projektu (pro jednoho mobilniho operatora), tak soudruzi podle zadani vyclenili pro beh 2-procesorovy stroj z 2GB pameti :-)<br>Jake bylo jejich prekvapeni, kdyz jsem jim predal 50Kb linuxovou binarku (samozrejmne vystripovanou a linkovanou proti dynamickym knihovnam), ktera delala to co pozadovali (a vlastne i neco navic).<br>A nakonec jsem byl jeste 'pokaran', ze jsem fail-over pojal jako specialni formu load-balancingu (a tudiz jim ten load-balancing nemohli prodat znovu pozdeji :-(<br>A stacil k tomu mignight commander jako editor C a prikaz 'make' .......
Přečteno 28 250×
Přečteno 19 279×
Přečteno 16 872×
Přečteno 14 997×
Přečteno 14 911×