Otřepané fráze ve vztahu k software

23. 3. 2009 8:24 Svatopluk Vít

Poslední dobou pracuji více se začátečníky a trpělivě vysvětluji, jak to či ono používat a ovládat. Téměř neustále narážím na některé zakořeněné názory, které se snažím stavět do jiného světla s poukazem na to, že tak to kdysi bylo/nebylo a že dnes je to jinak. Pojďte si se mnou projít hitparádu nejznámějších klišé…

Následující číslování nemá žádnou souvislost s četností výskytu, beru ty výroky tak, jak mne napadají. Neberte to také jako nějaký průzkum mezi uživateli, spíše je to s čím se často setkávám a znám reakce lidí, když jim začnu oponovat nebo oni mě.

1. Linux je pro „magory“ (podivíny, ajťáky atd. doplňte dle vašeho uvážení), komu by se chtělo psát nějaké podivné příkazy do okna, které vypadá jak z filmů v osmdesátých letech?

Toto je celkem standardní odpověď trochu poučeného začátečníka na to, jestli chce kupovat licenci k Windows nebo mu bude stačit Linux. Obvykle probíráme způsoby využití počítače. Dostávám klasické odpovědi, že chce jen počítač na surfování po internetu, občas napsat mail nebo vytvořit nějaký dokument či tabulku. Taky chci občas připojit foťák, sáhnout z něj fotky a upravit červené oči. Ale na to se Linux nedá použít že? On tam nejede Photoshop…

Takže začnete vysvětlovat, poslední dobou se mi však osvědčil způsob názorné ukázky. Vrazíte do mechaniky LiveCD či DVD nějaké provařené a přívětivé distribuce (já s úspěchem ukazuji Mandrivu One či Ubuntu) a většina lidí vám nakonec řekne, že jim to asi vyhovuje a že ten Linux asi nebude tak špatný, jak si představovali. A že když se za to nemusí platit, že tomu dají šanci. Jiná je situace na poli firem, tam to tak jednoduché není a neplatí poučka o tom, že firma ušetří, když je Linux zadarmo. A i s tím se setkávám a také s tím prozřením, že nasazení něco stojí a že to vlastně zadarmo není.

2. OpenOffice.org nechci, má to špatné GUI a nic to neumí. V podstatě hračka pro děti.

Dávno jsem vyrostl z toho, abych lidem rozmlouval použití toho či onoho programu. Když se ovšem začnu pídit po tom, co konkrétně je na GUI špatně a dojdu k praktické ukázce (na svém pracovním notebooku mám Windows a v něm i MSO verze 2003 a OOo verze 3.0), zase se dostaneme k tomu, že rozdíly nejsou tak veliké. Vše pak končí konstatováním, že MSO má jaksi pěknější ikony. Takže ikony, nikolivěk GUI. Uznávám, že občas jsou nějaké výhrady k dialogovým oknům, ale je to spíše otázka zvyku. Celý problém tkví v tom, že dost lidí daný produkt zavrhne jen proto, protože jejich kamarád říkal, že…

Osobní zkušenost moc lidí nemá a vrozenou nevraživostí prostě nechtějí moc zkoušet něco nového, i když je to v podstatě stejné. Nejsnáze takto udoláte začátečníka, který vlastně žádnou větší zkušenost nemá a po čase zjistí, že na tom vlastně nic není – jde o postupy, nikoliv o software. A ukrást software je tak snadné a nebolí to, hrozba trestu nikoho neodradí, protože je to spíše v rovině teoretické – co by si vzali na jednom počítači nějakého Franty Nováka z Pyšel (podobnost se skutečnými osobami je náhodná). Ale když přijdu s tím, že MS Office na DVD nemám, jsem ten neschopný, protože kamarád ho má a to není žádný odborník. Co jsem tedy za odborníka já?

3. Windows nechci, furt jenom padají

S tímto se potkávám na každém kroku. Ano věřím tomu, že to tak někdo má, troufám si však tvrdit, že běžný uživatel, který si koupí notebook nebo desktop, ke kterému občas něco připojí, pravidelně aktualizuje a v systému se nehrabe, protože proč by to dělal, BSOD prostě neuvidí. Ano existují výjimky, drtivá většina nemá s padáním Windows žádné problémy. Pokud však máte tu smůlu, že máte špatně napsaný ovladač nějakého zařízení (lhostejno zda foťák, skener nebo tiskárnu), Windows padají. To se však dá poměrně snadno odhalit a v mnoha případech (samozřejmě ne vždy, ale není to nijak masová záležitost) i odstranit. Není to však pravidlo a je to takové podlé, když chcete dokazovat jak je nějaký systém hrozný. Obvyklý argument je ten, že kamarád to měl a měl BSOD každou chvíli…

4. Nechci MSO 2007, mají šeredné ovládání případně proč tak složitá nabídka na jednoduché úkony?

Tohle může říci člověk, který buď MSO 2007 nepoužíval nebo viděl jen chvíli. Pravdou je, ať si o tom můžeme myslet co chceme, že pokud začnete MSO 2007 pravidelně používat, je nové ovládání opravdu intuitivní a lépe propracované, než u předchozích verzí. Nic víc nebo nic míň bych za tím nehledal. Osobně znám člověka který byl opravdu velkým kritikem této verze a kdybych mu ji chtěl dnes vzít a dát starší, pošle mne víte kam. Jen ta doba, než se to naučíte je asi tak 10 pracovních dní. Není to hned a to je ten problém.

5. Až bude mít GIMP normální rozhraní, pak bych jej mohl začít používat

Co je to normální rozhraní? Ano je pravda , že GIMP vypadá trochu jinak než ostatní aplikace, ale to je dle mého velká výhoda.  Tato výmluva totiž často slouží lidem k tomu, aby ospravedlnili svou nelegální kopii Photoshopu. Existuje velké množství lidí, kteří samozřejmě Photoshop kradený nepoužívají. A rozhraní GIMPu se jim nelíbí. Ano, těm věřím a také vím, že existují jiné alternativy (levnější a klasičtějšího vzhledu). O těch však nemluvím.

6. IM = ICQ

Pro příliš mnoho lidí v České republice platí tato jednoduchá rovnice. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se poslední dobou neobjevovaly problémy s přípojením k této síti. Od svých známých  akolegů dostávám tyto dotazy celkem pravidelně. Když se pokusím vysvětlit, jak se věci mají a navrhnout přechod k jinému protokolu, obvykle dostanu odpověď ve stylu, že všichni tam jsou, tak proč to měnit. Můj argument o tom, proč používat něco, co nefunguje (právě v tu chvíli, když se mne ptají), vyznívá naprázdno. A to už neřeším ICQ licenci…

Tohle je takový drobný soupis toho, s čím se v poslední době setkávám. Nejsou v tom konkrétní sympatie ke konkrétnímu software či OS, jde to napříč.

Sdílet