Poslední dobou pracuji více se začátečníky a trpělivě vysvětluji, jak to či ono používat a ovládat. Téměř neustále narážím na některé zakořeněné názory, které se snažím stavět do jiného světla s poukazem na to, že tak to kdysi bylo/nebylo a že dnes je to jinak. Pojďte si se mnou projít hitparádu nejznámějších klišé…
Následující číslování nemá žádnou souvislost s četností výskytu, beru ty výroky tak, jak mne napadají. Neberte to také jako nějaký průzkum mezi uživateli, spíše je to s čím se často setkávám a znám reakce lidí, když jim začnu oponovat nebo oni mě.
1. Linux je pro „magory“ (podivíny, ajťáky atd. doplňte dle vašeho uvážení), komu by se chtělo psát nějaké podivné příkazy do okna, které vypadá jak z filmů v osmdesátých letech?
Toto je celkem standardní odpověď trochu poučeného začátečníka na to, jestli chce kupovat licenci k Windows nebo mu bude stačit Linux. Obvykle probíráme způsoby využití počítače. Dostávám klasické odpovědi, že chce jen počítač na surfování po internetu, občas napsat mail nebo vytvořit nějaký dokument či tabulku. Taky chci občas připojit foťák, sáhnout z něj fotky a upravit červené oči. Ale na to se Linux nedá použít že? On tam nejede Photoshop…
Takže začnete vysvětlovat, poslední dobou se mi však osvědčil způsob názorné ukázky. Vrazíte do mechaniky LiveCD či DVD nějaké provařené a přívětivé distribuce (já s úspěchem ukazuji Mandrivu One či Ubuntu) a většina lidí vám nakonec řekne, že jim to asi vyhovuje a že ten Linux asi nebude tak špatný, jak si představovali. A že když se za to nemusí platit, že tomu dají šanci. Jiná je situace na poli firem, tam to tak jednoduché není a neplatí poučka o tom, že firma ušetří, když je Linux zadarmo. A i s tím se setkávám a také s tím prozřením, že nasazení něco stojí a že to vlastně zadarmo není.
2. OpenOffice.org nechci, má to špatné GUI a nic to neumí. V podstatě hračka pro děti.
Dávno jsem vyrostl z toho, abych lidem rozmlouval použití toho či onoho programu. Když se ovšem začnu pídit po tom, co konkrétně je na GUI špatně a dojdu k praktické ukázce (na svém pracovním notebooku mám Windows a v něm i MSO verze 2003 a OOo verze 3.0), zase se dostaneme k tomu, že rozdíly nejsou tak veliké. Vše pak končí konstatováním, že MSO má jaksi pěknější ikony. Takže ikony, nikolivěk GUI. Uznávám, že občas jsou nějaké výhrady k dialogovým oknům, ale je to spíše otázka zvyku. Celý problém tkví v tom, že dost lidí daný produkt zavrhne jen proto, protože jejich kamarád říkal, že…
Osobní zkušenost moc lidí nemá a vrozenou nevraživostí prostě nechtějí moc zkoušet něco nového, i když je to v podstatě stejné. Nejsnáze takto udoláte začátečníka, který vlastně žádnou větší zkušenost nemá a po čase zjistí, že na tom vlastně nic není – jde o postupy, nikoliv o software. A ukrást software je tak snadné a nebolí to, hrozba trestu nikoho neodradí, protože je to spíše v rovině teoretické – co by si vzali na jednom počítači nějakého Franty Nováka z Pyšel (podobnost se skutečnými osobami je náhodná). Ale když přijdu s tím, že MS Office na DVD nemám, jsem ten neschopný, protože kamarád ho má a to není žádný odborník. Co jsem tedy za odborníka já?
3. Windows nechci, furt jenom padají
S tímto se potkávám na každém kroku. Ano věřím tomu, že to tak někdo má, troufám si však tvrdit, že běžný uživatel, který si koupí notebook nebo desktop, ke kterému občas něco připojí, pravidelně aktualizuje a v systému se nehrabe, protože proč by to dělal, BSOD prostě neuvidí. Ano existují výjimky, drtivá většina nemá s padáním Windows žádné problémy. Pokud však máte tu smůlu, že máte špatně napsaný ovladač nějakého zařízení (lhostejno zda foťák, skener nebo tiskárnu), Windows padají. To se však dá poměrně snadno odhalit a v mnoha případech (samozřejmě ne vždy, ale není to nijak masová záležitost) i odstranit. Není to však pravidlo a je to takové podlé, když chcete dokazovat jak je nějaký systém hrozný. Obvyklý argument je ten, že kamarád to měl a měl BSOD každou chvíli…
4. Nechci MSO 2007, mají šeredné ovládání případně proč tak složitá nabídka na jednoduché úkony?
Tohle může říci člověk, který buď MSO 2007 nepoužíval nebo viděl jen chvíli. Pravdou je, ať si o tom můžeme myslet co chceme, že pokud začnete MSO 2007 pravidelně používat, je nové ovládání opravdu intuitivní a lépe propracované, než u předchozích verzí. Nic víc nebo nic míň bych za tím nehledal. Osobně znám člověka který byl opravdu velkým kritikem této verze a kdybych mu ji chtěl dnes vzít a dát starší, pošle mne víte kam. Jen ta doba, než se to naučíte je asi tak 10 pracovních dní. Není to hned a to je ten problém.
5. Až bude mít GIMP normální rozhraní, pak bych jej mohl začít používat
Co je to normální rozhraní? Ano je pravda , že GIMP vypadá trochu jinak než ostatní aplikace, ale to je dle mého velká výhoda. Tato výmluva totiž často slouží lidem k tomu, aby ospravedlnili svou nelegální kopii Photoshopu. Existuje velké množství lidí, kteří samozřejmě Photoshop kradený nepoužívají. A rozhraní GIMPu se jim nelíbí. Ano, těm věřím a také vím, že existují jiné alternativy (levnější a klasičtějšího vzhledu). O těch však nemluvím.
6. IM = ICQ
Pro příliš mnoho lidí v České republice platí tato jednoduchá rovnice. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se poslední dobou neobjevovaly problémy s přípojením k této síti. Od svých známých akolegů dostávám tyto dotazy celkem pravidelně. Když se pokusím vysvětlit, jak se věci mají a navrhnout přechod k jinému protokolu, obvykle dostanu odpověď ve stylu, že všichni tam jsou, tak proč to měnit. Můj argument o tom, proč používat něco, co nefunguje (právě v tu chvíli, když se mne ptají), vyznívá naprázdno. A to už neřeším ICQ licenci…
Tohle je takový drobný soupis toho, s čím se v poslední době setkávám. Nejsou v tom konkrétní sympatie ke konkrétnímu software či OS, jde to napříč.
K šiestemu bodu: moja reakcia je: ICQ? Však tam skoro nikto nie je... A štatisticky je to pravda. Navyše na webe nájdeš veľa vecí ako niekto niekeho presvedčil o prechode na iný protokol než ICQ. Ja som dal ultimátum a bolo to... a mám zároveň pokoj od spamu, reťazových ko*otín a nadmerne debilných užívateľov mi už liezli krkom.
To je to samé, jako když se snažím lidem vysvětlit, že používání qwerty klávesnice je mnohem výhodnější, než qwertz. Argumentace, že qwertz je správná česká klávesnice u mne neobstojí, protože jak dobře víme, tak qwertz je převzatá německá doplněná o naše znaky. Pro mne je daleko lepší zmáčknout pravý alt a 2 a mít zavynáč, než si pamatovat alt+64 nebo alt a v. Ale co se učí na školách? No a kde všude se dnes používají psací stroje? Na záměnu YZ se dá rychle zvyknout, ale !@#$%^&() na české qwertz to se mi učit nechce a pokaždé kvůli tomu přepínat do anglické?
No, já nevím, ale mám na počítači qwertz a anglické znaky mám přes pravý ALT dostupné také. Takže v tom to nebude. Spíš mi vadí, že s pravým Alt jsou některé tyto znaky na jiné klávese v grafickém prostředí (včetně emulátoru konzoly) a na skutečné konzole (kterou z tohoto důvodu prakticky nepoužívám, protože se nehodlám učit dvě matoucím způsobem podobná rozložení písmen).
[5] To je otázka zvyku. Já například na své české klávesnici znaky psané přes Pravý Alt mám přímo popsané na klávesách, takže ta situace je úplně stejná jako s popisem na klávesách 1-0. V tomto případě je to úplně jedno a na anglickou klávesnici nepřepínám, protože to vidím rovnou na klávese.
Pred cca 10.rokmi som dostal prve PC, samozrejme tam bolo nastavene qwertz. O nejakom rozlozeni klav. som vtedy vedel velke prd, takze kym som zistil ze existuje aj nejake qwerty tak som si tak zvykol na qwertz. Som asi jediny ITckar na svete co pouziva qwertz a a za ten cas mam naucene vsetky skratky palt+ô, palt+P, palt+?, palt+q, palt+v (palt=pravy alt). Aj by som sa rad prepol na angl.klav, ale fakt to nejde po tych rokoch.
Kdyz uz jsme u tech zacatecniku, tak bych jim byt tebou radeji predstavoval distra odladena pro KDE - zjistil jsem, ze se jim to proste vic libi a pripomina Windows a vetsinou jsou s tim mnohem vice spokojeni. Doporucuji napr OpenSuse - instalace softwaru na 1 click, vyladene KDE a cely system.
Problém je, že autor půlku bodů vykládá jednostranně.
Ohledně OpenOffice, velmi těžce jsem s ním pohořel při pokusu udělat na něm knihu. Zjistil jsem, že hodně věcí tam nefunguje správně. Tak jsem byl nucen jí udělat ve Wordu. Zajímavé je, že při uložení jako doc s tím měl OO daleko menší problémy (použit OO na převod do PDF). Ale i tak byly rozdíly v interpretaci, například OO tvrdošíjně ignoroval parametry prázdných odstavců a dosazoval za ně parametry jiného existujícího odstavce, apod..
Ohledně IM=ICQ. V odpovědi od autora je zaujatost. IM sice nerovná se ICQ, ale pravdou je, že tam opravdu všichni Češi jsou. Na jiných IM jich je naprostá menšina. A jenom pro hezké oči linuxáků se nikdo nebude stěhovat na síť, kde je pusto a prázdno, tedy kromě pár militantních linuxových nadšenců většinou přešlých díky nenávisti k ICQ.
Ohledně MS2007, to ovládání je příšerné. To ovládání je skvělé pro začátečníka, co to nemá v ruce, ale nikoli pro velmi zkušeného uživatele. Ovládání je možná intuitivní, a určitě je ribbon skvělý, pokud k programu sednete jednou za dva měsíce a jinak nic. Jakmile jej začnete využívat pokročilejším způsobem, proklejete MS2007 do dvacátého kolena i s jeho tvůrci. Pročpak myslíte, že řada lidí používá třeba vim? S jeho neintuitivním negrafickým ovládáním? Protože pro výkonnou práci je třeba zcela jiné ovládání, než pro svátečního uživatele programu.
Ad GIMP. GIMP mě perfektně vyhovuje a nahradil jsem jím (legální) Photoshop. Většina lidí chce Photoshop, ne GIMP a Photoshop nezřídka mají legálně. Profesionální grafici dávají přednost Photoshopu, chcete říct, že ho mají nelegálně? Celý problém je v tom, že Photoshop je prostě nepsaný standard, všechny knihy píšou jak to či ono udělat ve Photoshopu. Tudíž je daleko snadnější do toho vplout. Druhá věc je, že sám ještě cca před rokem jsem používal GIMP jen občas, jinak bych na Windows také vzal Photoshop? Proč? Protože GIMP náhodně zakazoval ikonky, či řádky v menu, které člověk potřeboval použít, protože v GIMPu byla chyba. A zavřít GIMP a zase ho spustit jen proto, že GIMP se rozhodl zakázat nějakou akci, kterou při dalším spuštění zase umožnil bych asi dlouho nesnesl. Vůbec mám pocit, že GIMP na Windows je použitelnější opravdu teprve krátce. Ještě sice GIMP prudí s tím, že na obrázcích, které nejsou RGB zakazuje řadu filtrů i barev, i když by to nebylo vždy nutné. Já se ale vůbec nedivím profíkům, že chtějí Photoshop, já bych osobně do něj šel taky, Podle mě GIMP na Windows může být důstojným protihráčem Photoshopu tak maximálně poslední rok, déle ne. Dneš už je GIMP dost dobrý program.
Jestli ale něco opravdu dělá ostudu, tak je to Inkscape. Vezměte libovolný vektorový editor, třeba nic moc Corel, a po chvíli práce v něm zjistíte, že Vaše výkonnost je násobkem výkonnosti v Inkscape. Proč? Protože Inkscape má naprosto děsné ovládání.
> Ohledně OpenOffice, velmi těžce jsem s ním pohořel při pokusu udělat na něm knihu.
Základní chyba je v tom, že jste chtěl psát knihu v OpenOffice -- jakýkoli *Office program je už z názvu určen pro kancelářskou práci, ne pro psaní knih. Je možné, že MS Office pro to mají nějakou lepší výbavu, ale stejně se k tomu nehodí... Na (dobře vysázenou) knihu je potřeba mít profesionální nástroj jako Adobe InDesign nebo QuarkXpress (nebudu tu prudit s LaTeXem, který bych použil já).
[11]
Nechapu, jak Vas vubec mohlo napadnout psat knihu v *kancelarskem* baliku. To jdete sam proti sobe a jakekoliv stenani absolutne neni na miste. Stejne tak nechapu stiznosti lidi, ze se jim ta semestralka/bakalarka/diplomka spatne pise a kazdou chvili sem jim to rozsype. Kdyby pouzivali LaTeX ...
#"A jenom pro hezké oči linuxáků se nikdo nebude stěhovat na síť, kde je pusto a prázdno, tedy kromě pár militantních linuxových nadšenců většinou přešlých díky nenávisti k ICQ."
Tohle myslite vazne? Podivejte se nekdy na pocty uzivatelu v jednotlivych IM sitich (ac u Jabberu tezko zjistitelny) a brzo Vam dojde, jakou blbost jste rekl. Prave ICQ je jednou z nejmin rozsirenych IM siti na svete a dovolim si rict, ze i v evrope. A pocitam, ze tou pustou siti jste myslel Jabber a pokud si takhle predstavujete "pusto a prazdno", mozna by to chtelo se sebou neco udelat.
[15] Na každom systéme, na ktorom som pracoval a bola tam SK/CS klávesnica išli použiť špeciálne znaky cez pravý alt bez ohladu na rozlozenie Z/Y a navyše si myslím že jeho používanie závisí od zvyku a potrieb daného užívateľa.
Ad GIMP: Používam Photoshop od verzie 5 a v podstate som si na usporiadanie GUI zvykol. No po prechode na linux som bol nútený použiť GIMP. Chvíľu trvalo kým som všetko našiel no nakoniec sa človek prispôsobí. No keď som po dlhšej dobe použil Photoshop a potom sa znovu dostal ku GIMPu prišiel som na pár vecí, ktoré sú proti logickému používaniu programu (rozpisovať ich ale nechcem, lebo to by bolo vhodnejšie asi do nejakého samostanéo článku alebo samostatnej diskusie). Takže aj napriek tomu že GIMP v hojnej miere používam, myslím že ovládanie nie len silou zvyku, ale aj o tej logike a predsa má pár chýb (tie sa síce v niektorých prípadoch môžu hodiť, no pri bežnom používaní sú skôr prekážkou)
[18] protoze OOo ci MSO jsou *kancelarske* baliky ... urcene k psani textu, nejakych formularu atpod. ... ale rozhodne ne na psani rozsahlych praci jako je diplomka ... ono se pak taci podivat na to, jak potom ty diplomky vypadaji, je nekdy smutne, ze clovek s Bc./Mgr./Ing. neumi napsat dokument, ktery vypada k svetu a je prehledny.
Navic pouzitim LaTeXu si hodne usetri jak cas tak praci.
[19] Ono u tolo "logickeho" pouzivani programu dost zalezi, podle jake "logiky" clovek postupuje. Napriklad mne se zda GIMP logictejsi nez Photoshop, se kterym jsem nucen cas od casu delat v praci. Je pravda, ze ho pouzivam minimalne - jedine, co potrebuju, je ulozit urcite vrstvy ci jejich casti, pripadne vrstvy vyrastrovat.
Dal uz pracuju v Gimpu, protoze mi nejen vice vyhovuje (a to i pod Windows, i s jejich zcela ubohym spravcem oken a neexistujicimi virtualnimy plochami), ale je i mnohem sviznejsi a spotrebovava mene pameti. A take mnohem rychleji startuje.
[26] Strukturovani dokumentu, vytvareni obsahu (vazne mi v OOo nebo MSO vytvorite krasne prehledny a formatovany obsah pomoci jednoho prikazu - \tableofcontents ?), vytvareni ruznych paticek, velice snadne nastaveni zahlavi a zapati podle aktualni kapitoly apod. Hlavne clovek nemusi resit, jestli nekde nezapomnel neco zformatovat, proste pise, pise a pise, formatovani se dela samo a pak jenom doladi po zkouknuti v .dvi => daleko min prace a casu
[26] TeX je obecne lepsi, protoze pri psani se nemusite zabyvat vzhledem dokumentu. Pposte pisete a vzhled zacnete resit az po kompilaci texoveho zdrojaku. Navic to umi naprosto dokonale matiku. Napr. chci napsat vzorec: integral od 0 do nekonecna z 1/sin(x): $\int_0^\inf 1\over {sin(x)}$. Je to mnohem rychlejsi nez neco vyklikavat. Navic tex umi pres makra treba udelat automaticke cislovani vzorecku atd..
Hromada prikladu co tex zvladne je tady: http://www.ctan.org/pub/tex-archive/info/examples/Math/ (.ltx jsou zdrojaky, .pdf vystupy). Tex v matice umi i takove veci jako \underbrace a \overbrace, tj. neco, co se normalne nepotka.
[26] plus samozřejme vzorce, a to prakticky jakékoli: matematické, chemické atd. S OO ani s MSO se to nedá srovnat. Po krátkém zaučení už se dají mastit i dosti složité vzorce jen tak z hlavy (třeba přes půl strany, zarovnané pod sebou pěkně na rovnítko, automaticky přemisťované na další stránky - neujedou pryč od svého odstavce atd.), automaticky očíslované, pohodička (zkušenost = cca 500 stran A4 fontem 11).
Nechápu, proč tady srovnáváte (La)TeX s word procesory. To je jako srovnávat grep v konzoli s CTRL+F dialogem v textovém editoru. Obojí má svůj smysl, ale většina normálních lidí se na učení grepu může vykašlat, protože námaha vynaložená k jeho naučení prostě z jejich pohledu neodpovídá zisku.
MS Word ani OO.org Writer nejsou sázecí systémy, LaTeX není WYSIWIG word procesor. Dejte normálnímu uživateli textový editor a příručku k LaTeXu, a on vám ji omlátí o hlavu, protože na takové blbosti nemá čas. Potřebuje napsat text, jednoduše ho zformátovat s co nejmenší námahou a pokud možno hned vidět, jak to bude vypadat. LaTeX je prima v akademickém prostředí a na hraní se vzorečky, ale od té doby, co jsem v něm napsal diplomku a začal se živit prací, jsem neměl důvod ho použít. A ostatně i na tu diplomku jsem ho použil jen proto, že jsem musel, Word by na to stačil bohatě taky...
Ad IM=ICQ: Až bude příště zase někdo tvrdit, že na ICQ jsou všichni a na jiném protokolu nikdo, okamžitě odpověz "A ty ses už všech kamarádů ptal, jestli používají protokol XYZ?" Když jsem přecházel z ICQ na Jabber, tak mě počet známých, kteří měli vedle ICQ i Jabber, dost překvapil. A pár dalších Jabber začalo používat, protože o něm už nějakou dobu přemýšleli, ale zatím neznali nikoho na Jabberu.
S WYSIWIG editory na textové dokumenty obecně moc nekamarádím, nicméně občas na kratší práce, kde nemá cenu začínat s LaTeXem, využívám OpenOffice. Musím říct, že od začátku urazil velký kus cesty, jako náhrada excelu je podle mě plně použitelný (i když jsem nezkoušel nic pokročilejšího), nicméně co mě u writeru dohání k šílenství je práce s číslovanými seznamy a dolaďování polohy prvků (aby nadpis nebyl na posledním řádku stránky a pod.). Mám pocit, že editor dělá úplně přesně to, co nechci. Samozřejmě záleží na zvyku, ale hrozně moc bych tam ocenil něco jako ruční editaci, do kterého seznamu položka patří, popřípadě inkrement/dekrement. Nicméně s ohledem na cenu, kvalitní export do PDF a podobně je to podle mě pro hodně lidí dobrá volba.
To, že linux je pro geeky... no, před 14ti dny jsem přešel na Ubuntu 8.10 a musím říct, že základ fungoval naprosto bez problémů. Když jsem ale začal řešit doinstalovávání programů, konfiguraci myši a další věci, až nezdravě často jsem narazil na manuály zahrnující příkazovou řádku, která mě osobně sice vůbec nevadí, nicméně pro běžného uživatele opravdu není. Linux urazil kus cesty, ale pro amerického BFÚ na desktop bez chytrého kamaráda podle mě pořád ještě úplně není.
Před lety jsem se rozhodoval zda windows a MS office či něco jiného. A tak jsem uprostřed toho uvažování poslal obchodnímu partnerovi dokument sice v MS doc, ale starší verze a partner to neotevřel (možná, že byl BFU, ale rozhodoval) a málem jsem přišel o důležitou zakázku. Od té doby používám poslední verzi MS win + office. To nic nemění na tom, že mne MS pěkně štve. Hlavně kvůli chybám (např. v excelu 2007 je místo, kde v tabulce se vzorcem pro celý sloupec odkazující se do jiné tabulky se při setřídění podle jednoho sloupce v ostatních rozhází řádky a jde-li o peníze, je to k ...) Jinými slovy, pro mne je to o výsledku a o efektivitě. Zcela pragmaticky hodnotím, jak dlouho trvá, než se to člověk naučí používat (rozpočteno na to, kolikrát to použije), jak dlouho trvá vlastní práce, jak velká rizika (to je zcela klíčové) hrozí kvůli kompatibilitě (pokud bude zaměstnanec řešit nějaký "hloupý" problém s kompatibilitou, tak jsou to ztráty, které přebijou rozdíl v nákupní ceně hodně rychle. Já ho platím za to, aby dodával obsah :-). Osobně se naučím téměř kterékoliv ovládání celkem rychle a je mi to celkem jedno.
Co se týče psaní knih v office, tak podle mě je kniha o obsahu a autor by ji měl psát v tom, co ho nejméně zatěžuje a přesázet by to měl "profík" v profi programu.
Před časem jsem vyzkoušel OOo a myslím, že práce s nimi opravdu naprosté většině lidí stačí. PROBLÉM je ale zase ta kompatibilita. Trošku složitěji formátované dokumenty z Wordu mají při otevření v OOo hodně vad na kráse.
Poslední dny jsem si ze zájmu vyzkoušel Ubuntu a nyní právě jedu na liveCD Fedory. První dojem skvělý, ale pak jsem (v Ubuntu) zjistil, že bych musel vyhodit scaner (Umax) a s DV kamerou (Sony) to bude minimálně na výzkum.
Tohle vidím jako klíčové (pro desktopy - na serverech jsem neviděl problém nikdy) a moc moc držím palce aby Linux byl už konečně opravdu rovnoceným soupeřem MS.
[20] - napísať diplomovku či vedecký článok, ktorý "vypadá k světu" je vo Worde jednoduché. Napísal som v ňom už podstatne dlhšie a zložitejšie formátované texty ako je diplomovka. Určite si nemyslím, že stostránkový text členený na kapitoly viacerých úrovní s obsahom a poznámkami pod čiarou či záhlavím stránky, presahuje schopnosti kancelárskeho balíka. Skôr si myslím, že presahuje schopnosti LaTeXu - ten je skôr určený na prepísanie už hotového textu, priebežné menenie textu v ňom (podľa mojich chabých skúseností) býva zložitejšie ako v vo Worde či Writeri. A keď píšem dlhý text, tak ho mením neustále - človeka niečo napadne, tak sa vráti dopredu, niečo zmení, niečo presunie, niečo zvýrazní iným formátovaním.
Ak je podľa vás kancelársky balík určený len na celkom jednoduché úlohy, načo sa vývojári OO snažia tam dať toľko funkcií?
[28] "TeX je obecne lepsi, protoze pri psani se nemusite zabyvat vzhledem dokumentu. Pposte pisete a vzhled zacnete resit az po kompilaci texoveho zdrojaku." - toto je práve nezmysel. Keď píšem zložitý text, tak sa v ňom dokážem orientovať len vďaka tomu, že si ho priebežne formátujem, v čistom texte by som sa strácal.
[39] To je ale prakticky jedina vyhoda oproti texu. Pri praci s office (libovolnymi) obvykle strasne dlouho bojuju s tim aby vsechny odstavce/obrazky/cislovani meli stejne formatovani. S tim, ze nakonec zjistim, ze neco je temer nemozne nebo komplikovane, pritom se obvykle jedna o nejakou "blbost", kterou ani nepotrebuju.
Diplomku jsem sam napsal v texu a imho mi to usetrilo spoustu nervu a casu (puvodne jsem zacal v oo2.x). Hafo diplomek/disertaci jsem si precetl nebo minimalne prolistoval. Musim konstatovat, ze je strasne poznat rozdil mezi diplomkou v texu a office. Vysledek je, ze TEXova verze je VZDY citelnejsi a lip formatovana nez office verze! (nazor a osobni zkusenost, nekdo ma mozna jinou)
Kdyz pisu neco v TEXu, tak resim vzhled soucasne s tim co pisu text. Ja bych to prirovnal k vyvoji webovych stranek. Ja osobne neznam zadneho profesionala, ktery by pouzival frontpage.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 445×
Přečteno 41 468×
Přečteno 35 975×
Přečteno 26 004×
Přečteno 25 814×