Hlavní navigace

Jak jsem spadl na zem

4. 3. 2010 13:31 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Jsou prázdniny. Každý asi trávíme nějaký čas u vody, někdo si dovoluje. Já trávím svou dovolenou v malém městečku nedaleko Chrudimi. Není to tedy žádná samota. Mám s sebou i počítač a asi si nedokážu představit, že bych neměl přístup na internet. Doma je to jednoduché, tam mám připojení přes kabelovou televizi. A jak jsem zjistil, moc rychle jsem zapomněl…

Počítač tady má moje žena a po večerech na něm účtuje. Je zde totiž na letním bytě, takže tady tráví docela dost času. Jenže co s internetem? Nakonec se to vyřešilo tak, že jsem si vypůjčili CDMA modem a připojujeme se přes něj. S připojením celkem není problém, jenže ta rychlost. A právě v době prázdnin se s tím možná setká i více lidí, protože se dostanou do podobné situace jako já.
Provádím docela normální činnosti. Čtu si zpravodajské servery, stránky oblíbených projektů a tak. Zjištění první – provozovat Skype hovory po CDMA se moc nedaří. Zjištění druhé – stránky jsou dnes prolezlé flash animacemi, obrázky apod. Což může být docela problém. Jistě, doma po kabelu mám pěti megabit a podobné věci neřeším. Zkuste si však představit, že úvodní stránka zpravodajského serveru naskočí kompletní až po 2 minutách! A to jsem tvrdě spadnul na zem. Asi jsem si odvyknul. Byť i jen prostá aktualizace Windows nebo antivirového programu se táhne jak týden před výplatou. Moje Mandriva na tom není také o moc lépe. Za normálních okolností nikdo většinou neřeší update v řádu desítek MB.
Myslel jsem si, že jsem trpělivý. Zjistil jsem, že to až taková pravda není. Některé návyky musím změnit. Otevřít si např. pět stránek v pěti panelech ve Firefoxu se rovná vraždě. Na dovolené děláte spoustu fotek a chcete je odeslat rodině. Obvykle je zmenším na 640×480 a posílám mailem. S tímto připojením mi to nejde (tedy dostatečně rychle – přetáhnu limit pro odpověď neboli time out). Alespoň částečně jsem to vyřešil pomocí doplňku AllPeers pro Firefox. Ten funguje spolehlivě a nakonec se fotky dostaly na místo určení.
Nejhorší je, že vím, že jsou lidé, kteří prostě nemají jinou možnost, jak se k internetu dostat. Jistě, je to alespoň něco, ale nikdy bych neřekl, že tak rychle zapomeneme a že doby, kdy jsme honili každý kilobajtík v HTML jsou pryč.Vím, že jsem se s tím setkal už při připojování mého PDA pomocí Wi-Fi, ale připisoval jsem to tomu zařízení.
Z celé této zkušenosti si beru ponaučení – pokusit se vytvářet stránky tak, aby byly přátelské i k pomalému internetovému připojení. Mít menu ve flashi je sice fajn a efektní, ovšem než se načte.
Nakonec přidám ještě jednu malou perličku. V tomto malém městečku je i prodejna elektra a narazíte v ní i na výpočetní techniku. Nechcete si pořídit externí modem 28800?

Sdílet