Hlavní navigace

Přehrávání navazujících tracků na CD v linuxu

2. 7. 2010 9:58 (aktualizováno) Jan Kulhánek

Tentokrát to bude krátké – před několika dny jsem dostal od kamaráda CD s Čajkovským a znovu jsem narazil na mezery (krátké pauzy) mezi stopami, které by na sebe měly navazovat. Tohle nás nepotká určitě jen u „klasiky“, ale tady je to jako pěst na oko, takže mi to stálo za chvilku pátrání.

V GNOME mi nepomohl ani Rhythmbox, ani Totem a už vůbec ne VLC. Poslední Amarok mi v Ubuntu nechtěl fungovat a KDE jsem kvůli tomu instalovat nechtěl.

Co ale fungovalo bez problémů – a to dokonce s defaultním nastavením po instalaci – je multimediální přehrávač Banshee. Vlastně jsem ten program zkoušel asi před rokem a moc mě nezaujal, teď jsem ho docela ocenil a to nejen za schopnost korektně přehrávat CD s navazujícími tracky.

Mimochodem, zaujal mě význam názvu přehrávače, na wiki se píšeBanshee je duše mrtvé víly nebo zavražděné nevinné dívky. Zpravidla se zjevuje jako krásná dívka s očima bez panenek a dlouhými, obvykle bílými vlasy. Oděna bývá do bílé či šedé a stejnou barvu má i její pleť. Někdy se objevuje i v podobě vrány.[1] Pověst o banshee pravděpodobně souvisí s antickými sirénami, které volaly svým zpěvem zbloudilé námořníky, a mýtem o Meluzíně, což byla víla, zjevující se vlastníku hradu Lusignan před jeho smrtí. V českém prostředí bývá ztotožňována moranou (morou), nazývá se též smrtonoška. Svým vzhledem a souvislostí se šlechtickými rody je blízká též bílé paní.

Sdílet