Po minulém povídání o MacBooku Pro (díl 1 | díl 2) dnes navážu dalším jablečným produktem. Díky jednomu projektu se mi dostal do pracek iPad (bohužel jen) první generace a týden už si s ním hraji.
K moji hardwarové výbavě patří několik desktopů, několik laptopů, e-ink čtečka a smartphone, a tak jsem si dlouho kladl otázku, možná podobně jako řada z vás, k čemu je vlastně takový tablet dobrý, když to v podstatě není ani ryba ani rak. Dnes vám na ni, alespoň za sebe odpovím.Možná si vzpomínáte, že můj pohled na MacBook a Mac OS X byl celkem kritický. Dnes budu spíše chválit, ale není zdaleka všechno dokonalé a nějakému tomu kritickému slovíčku se určitě nevyhnu.
Co je objektem mého dnešního zájmu?
Apple iPad 32GB WiFi (802.11n), 3G + GPS
Model: A1337
Verze iOS: 4.3.5 (8L1)
Procesor: 1 GHz Apple A4
Grafika: PowerVR SGX 535 GPU
Bluetooth: 2.1 s EDR
Displej: 1024 × 738 IPS LCD s LED podsvícením (úhlopříčka 25 cm)
Baterie: 25 Wh (Li- Pol)
Rozměry: 243 × 190 × 13 mm
Váha: 730 g
Samotné balení je celkem chudé. V docela velké krabici najdete samotný iPad, stylovou Apple nabíječku s odpojitelným kabelem, který ma na jedné straně klasické USB (slouží pro připojení k počítači) a na druhé proprietární Apple konektor. Dále jsou k dispozici standardní evropská vidlice a také vidlice podle britské normy. Moje balení bylo zakoupeno v Norsku, takže české se může možná lehce lišit, ale podle toho co jsem četl asi spíš ne.
Ve své podstatě je to vše, co k zahájení provozu iPadu potřebujete, ale rozhodně bych přivítal hadřík na displej, který je prakticky nutností a hodilo by se i nějaké alespoň jednoduché pouzdro.
Hadřík naštěstí mám a záhy jsem zjistil, že jsem postižen leštící mánií, která se projeví vždy, když zhasne displej a jsou vidět ty šmouhy po prstech. Nicméně i když je displej velmi upatlaný, tak pokud svítí není to prakticky znát, a tedy nepůsobí to rušivě.
Co se týká nějakého obalu, zde musím být poprvé kritický. Nabídka je poměrně široká a nejen pouzder, ale i dalšího příslušenství, ale všechno je příšerně drahé. Apple se sice považuje za prémiovou značku, ale vzhledem k penetraci jejich zařízení poslední dobou začínají spíše připomínat masovku za prémiovou cenu. To je samozřejmě skvělé pro Apple, ale už horší pro zákazníka, takže nezbývá než doufat v pořádnou konkurenci v podání tabletů s Androidem. Já jsem tuto situaci zatím vyřešil bublinkovou obálkou vhodné velikosti.
Samotný iPad je fortelně udělaný. Jak je poslední dobou u Apple zvykem, tělo je provedeno z hliníku, zadní strana je pěkně zakulacená s velkým černým logem nakousnutého jablka. V horní části je černá plastová část, která zřejmě kryje antény pro WiFi, GSM a Bluetooth. Čelo je prakticky celé pokryto sklem. Je zřejmé, že není šance aby někde něco vrzalo a celé zařízení působí opravdu poctivě udělané. To si bohužel vybírá svou daň na váze. iPad je dost těžký (730 gramů je znát) a protože ho budete mít (alespoň ze začátku) v rukou pořád, představuje to slušnou posilovnu pro Vaše zápěstí a pro příznivce zpráv na TV N@VA bych dodal, že bych se obával i syndromu karpálního tunelu. Nicméně, jak mě upozornil kamarád, velký přiznivce jablečných produktů (zdravím Pavle), iPad se používá hlavně opřený o kolena.
Při čelním pohledu, když je iPad postavený na výšku, se ve spodní části nachází jen tlačítko pro přechod na hlavní obrazovku (Home). Pokud již na ní jste, přepne vás jeho stlačení na vyhledávací obrazovku. Dvě rychlá stlačení pak zobrazí ve spodní části pruh se spuštěnými / uspanými aplikacemi. Pokud jich je moc, dá se v tomto pruhu skrolovat doprava. Pokud zaskrolujete doleva dostanete se do nabídky kde je tlačítko pro zamknutí rotace plochy, posuvník regulace podsvícení displeje a hlavně tlačítka ovládání audio přehrávače (software iPod), regulace hlasitosti a tlačítko pro spuštění iPod aplikace. Na levém boku je jen slot pro microSIM kartu, na pravém pak (v horní části) dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a nad ním posuvník pro vypnutí zvuku, nebo zamknutí rotace plochy (podle konfigurace v Nastavení). Spodní strana obsahuje jen proprietární Apple konektor a stereo reproduktor (iPad má bohužel pouze jeden, to považuji za velký nedostatek!). Nakonec, na horní hraně najdete standarní 3,5 mm sluchátkový konektor (vlevo) a vedle mikrofon. Pravá strana obsahuje vypínací tlačitko (při delším podržení), které vypíná i displej. Displej se opětovně zapíná buď tímto tlačítkem nebo Home tlačítkem na spodní straně displeje. Po zapnutí se objeví odemykací obrazovka, která v horní části obsahuje obligátní hodiny a datum, v horní liště pak (vlevo) signalizaci připojení k sítím (GSM, WiFi, VPN) a vpravo stav baterie, případně ikonu Bluetooth, pokud je aktivní. Dole je posuvník pro odemknutí a tlačítko pro spuštění obrázkové prezentace, takže vám iPad může sloužit jako velmi kvalitní fotoráměcek – to je velmi šikovné. Uprostřed se zobrazují upozornění například od IM klientů apod.
Displej je opravdu kvalitní, podání barev je pěkně syté, takže třeba prohlížení fotek je opravdu zážitek (rastr je 132 ppi!). Stejné je to i s filmy. To má opět bohužel nevýhodu, displej je lesklý a na slunci na něm nevidíte absolutně nic. Ale stejně jsou postiženy všechny v současnosti vyráběné tablety, a to všech značek, takže to iPad neznevýhodňuje.
U MacBooku mě překvapil slabý dosah WiFi, které neprošlo „záchodovým testem“. Tedy u mě doma na WC už se nechytal (na rozdíl od ThinkPadu a mojí N900). Naopak iPad prošel bez ztráty hvězdičky, takže čtení nových zpráv v RSS čtečce po ránu nic nebrání ;-)
K iPadu se nedodává žádný manuál, ale to nepokládám za nedostatek. Manuály stejně nikdy nečtu a iPad je skutěčmě jednoduché zařízení, tak proč plýtvat papírem. Pokud však přeci jen toužíte po vzdělání je k dispozici velmi pěkně zpracovaný on-line manuál, který je dokonce v češtině (odkaz na něj najdete v Safari), stekně jako celý iOS. Takže jdeme na první zapnutí.
iPad se dodává nabitý, po vybalení z krabice se tedy nemusíte zdržovat. První co musíte udělat je připojit iPad k počítači s iTunes, jinak se nehnete dál. Zde vidím největší problém všech i-zařízení. Program iTunes není pro Linux a navíc je pak zařízení vázáno na tento jediný počítač s iTunes (vím, že to lze obejít, ale je to nepříjemnost). S tím souvisí i nemožnost použít USB Mass Storage, což u mě Apple výrobky prakticky diskvalifikuje, protože takové omezení je pro mě nepřijatelné. Do iPadu tak dostanete jen ty soubory, které jsou podporovány nainstalovanými aplikacemi, nic jiného. Částěcně to lze obejít placenou aplikací Memory Stick, ale opět, není to ani zdaleka ideální.
Pokud chcete do iPadu něco nahrát, děje se tak přetažením v iTunes na dané připojené zařízení a data jsou pak rozhozena do jednotlivých aplikací podle toho, co jsou zač. Toto bohužel funguje pouze pro předinstalované Apple aplikace, pokud chcete dostat data do aplikací třetích stran, musíte v iTunes kliknout na danou aplikaci, a pak se objeví dialog pro přidání souborů. Všechny aplikce pracují v Sandboxu, takže si nemohou data sdílet, což je opravdu hloupé. Pokud např. máte více video přehrávačů a chcete jeden film přehrávat v obou, musíte daný soubor do iPadu nahrát dvakrát. Nejvíc mi to vadí u knih. Mám nainstalované čtečky Apple iBooks a Stanza a rád bych knihovnu sdílel oběma, což bohužel nejde.
Pojďme tedy připojit iPad k MacBooku. Aplikace iTunes se po připojení spustí automaticky, musíte si projít pár registračními kroky a je hotovo. iTunes zkontroluje aktualizace iOS a případně vám nabídne bezbolestný upgrade. Vše funguje skvěle a bez problémů. Je čas nastavit si co se má synchronizovat do iPadu, což mohou být obrázky, hudba, filmy a knihy. Pochopitelně jen podporované formáty, což je u audia / videa opravdu bída – rozhodně zapomeňte na OGG, FLAC, nebo XviD / DivX atd. Tyto formáty lze přehrávat aplikacemi třetích stran, ale nelze je pak takto snadno synchronizovat.
Spolupráce iPadu s iTunes funguje geniálně a musím uznat, že toto Apple opravu umí. Prakticky vše z iPadu se Vám zálohuje do iTunes, a to včetně nainstalovaných / zakoupených aplikací. Třešničkou na dortu je aktualizace iPad aplikací přímo v iTunes, a ty se při příštím připojení iPadu už aktualizované do něj přenesou. Rovněž lze všechna data na iPadu zašifrovat.
Vše je připraveno, tak se pojďme podívat, jaké aplikace jsme s iPadem dostali. Jsou to:
Safari (prohlížeč webu) – velmi jednoduchý, ale postačuje. Umí záložky a prohlížení více stránek mezi kterými lze snadno přepínat. Jak asi tušíte, podpora Flashe se nekoná, což třeba nevadí u Flashových videí se kterými si díky YouTube aplikací poradí a Flash reklamy ať vezme čert (co na to odpůrci AdBlocku?), ale tolik oblíbené Flashové hry si nezahrajete. To mě zvlášť rmoutí protože jsem začal hrát Sid Meier's CivWorld na Facebooku. Pokud používáte Safari i na desktopu, pak je samozřejmostí synchronizace záložek.
Mail – moc povedená aplikace. iPad si poradí s klasickým POP3 a IMAPem, ale ani Exchange mu nedělá problém. Nastavení je celkem snadné a pro některé známé freemaily jako např. Gmail je připraven Wizard. Pokud chcete synchronizovat i kontakty, kalendář a poznámky z Gmailu pak konfigurujte Gmail účet přes Exchange protokol (Google Sync). Velmi mě potěšila podpora více Exchange účtů, na rozdíl od moji Nokia N900, která umí jen jeden, takže nyní mohu synchronizovat pracovní Exchange i osobní Gmail se všemi kontakty, kalendáři atd. Škoda jen, že nejsou podporovány štítky a označení důležitých emalů hvězdičkou. Jinak lze opět synchronizovat s Mail aplikací na Mac OS X. Jediný problém na který jsem zatím narazil byla PDF příloha z pracovního emailu, která nešla stáhnout. A ještě malý tip. Pokud používáte Gmail přes Google Sync (Exchange protokol), tak email nelze smazat, ale jen archivovat (ale lze email přesunout do složky smazaná pošta). Pokud toto chování chcete změnit, lze to v nastavení účtu.
Calendar – opět jednoduchá aplikace, která přesně dělá co má. Pokud synchronizujete kalendáře z více zdrojů, jsou tyto události odlišeny barevně. Synchronizace s kalendářem na Macu je samozřejmostí.
Contacts – obdobně jako Calendar, velmi jednoduchá, designově povedená aplikace. Bohužel neumí „vlastní“ položky, které umožňuje Gmail, takže vám může nadělat v kontaktech pěknou neplechu, pokud budete upravovat Gmail kontakt s custom položkami na iPadu. O synchronizaci s desktopem se už ani nezmiňuji, ta je jasná.
Notes – velmi strohá aplikace na poznámky. Pokud nejste nároční, tak vám bude stačit, jinak se poohlédnete jinde.
Photos / Obrázky – čistě k prohlížení obrázků. Nechybí funkce prezentace, odeslání emailem, nebo tisku. Spolupracuje se stejnou aplikací na Mac OS X, kdy umí převzít i informace jako místo pořízení obrázku, které zobrazí na mapě, rozdělení do alb a nalezení fotek s otagovanými lidmi (tváře). Moc víc z toho nevyrazíte. Nicméně, pokud Maca nemáte, asi vás tato aplikace svojí funkcionalitou neosloví.
iPod – pěkný a jednoduchý přehrávač. Kdo máte tředa iPod, tak vás asi ničím nepřekvapí. Umí podcasty a audio knihy. Pokud chcete třeba ekvalizér, tak je přítomen, ale zakopaný v aplikaci Nastavení, což je trochu nešikovné. Pokud máte svoji sbírku třeba v OGG a FLAC jako já, budete muset konvertovat do AAC nebo MP3, nebo se poohlédnout jinde, toto Apple neumí – černý bod Steve.
iTunes – aplikace na nákup hudby, případně audio knih a podcastů. Víc asi není moc co dodat, zvlášť když u nás máte s nákupem smůlu, pokud tedy nevlastníte zahraniční platební kartu.
Maps – moc pěkné mapy, včetně vyhledávání trasy. Spolupracuje s integrovanou GPS. Nezjišťoval jsem to, ale podle vzhledu a mapových podkladů počítám, že to běží na Google Maps.
Videos – tento přehrávač videa asi příliš nevyužijete a zainvestujete do něčeho jako je BUZZ Player, nebo podobný přehrávač. Nabídka podporovaných kodeků a kontejnerů je totiž velmi malá, řekl bych dokonce nepoužitelná, ale hlavně neumí titulky! Bohužel jsem neobjevil jediný program s touto funkcionalitou, který by byl zdarma, prostě musíte zacvakat. To je moje další velká výtka k iPadu. Platíte opravdu za každou kravinu, kterou máte jinde zdarma (třeba na Androidu, ať nechodíme daleko). Aplikace často nelze předem vyzkoušet, abyste věděli, zda za to stojí. Možná si řeknete, že ty programy zase tolik nestojí, ale opak je pravdou. Aplikace pro iPad jsou často dražší než pro iPhone a brzy zjistíte, že jste utratili majlant, protože platíte opravdu skoro na každém kroku a za vše.
YouTube – toto je odpověď Apple na chybějící Flash. V podstatě je to GUI pro YouTube. Umí přehrávat, přidávat do oblíbených, přispívat do diskuzí, přidávat videa do skupin (bohužel neumí skupiny vytvářet) atd. Pozitivní je, že iPad zvládá Flash videa i v HD.
App Store – jediné místo, odkud lze získat aplikace, ať už placené (většinou), nebo zdarma, ale ty bývají omezené a/nebo nacpané reklamou (pochopitelně můžete zaplatit za její odstranění). Pokud iPad Jailbreaknete, tak jsou i další možnosti, ale když jsem viděl návod pro svou verzi iOSu, tak jsem se o to ani nepokoušel. Aplikace řeší i upgrade všech programů, škoda jen, že to nejde automaticky.
iBooks – tuto aplikaci Vám App Store nabídne při jeho prvním spuštění a je to určitě jeden z důvodů, proč iPad případně pořídit. Jak už název napovídá, je to čtečka elektronických knih a je graficky opravdu povedená. Např. ePuby v ní vypadají naprosto úžasně, ale hlavně, toto je první mobilní zařízení, kde není čtení PDF utrpením – velké plus. Jinak čtečka sama o sobě namá mnoho voleb (drží se Apple hesla – jednoduchost a funkčnost), ale moc toho vlastně není potřeba. Jediné, co mi chybí je možnost upravovat informace o knihách, což by se hodilo hlavně u PDF. Ty si totiž čtečka bere přímo z PDF a sami asi víte, že tyto meta informace často chybí, nebo jsou tam nesmysly. Naštěstí to jde napravit aspoň v iTunes. Pochopitelně lze přes iBooks knihy i nakupovat (v nabídce jsou i nějaké zdarma) a najdete tam knihy i v naší mateřtině. Nicméně pokud chcete silnější nástroj na eBooky, tak doporučuji čtečku Stanza. Ta, aspoň dle mého názoru, vypadá o něco hůře než iBooks, ale funkčně je dále. Také disponuje vlastním obchodem. Bohužel, podobně jako ostatní aplikace třetích stran do ni musíte nahrávat knihy manuálně, nejde je sdílet z iTunes.
Nastavení – centralizované místo konfigurací samotného iPadu i všech nainstalovaných aplikací. Pěkné, přehledné, intuitivní. Bohužel to skrývá i nevýhody, např. zmiňovaný ekvalizér u iPod aplikace.
Jak tedy prostředí iPadu vypadá a jak se to používá? Vše je podřízeno absolutní jednoduchosti a ovladatelnosti a nutno podotknout, že úspěšně – Apple, palec nahoru.
Prostředí tvoří tři plochy, kam se umisťují ikony nainstalovaných aplikací. Čtvrtá plocha je vyhledávací. V horní části je úzká lišta s hodinami a indikátory stavu sítě, baterie atd., s kterou jsme se seznámili už na odemykací obrazovce. Dole najdete typický macovský Dock, tedy aspoň vzhledově, protože je prakticky nekonfigurovatelný a můžete na něj umístit pouze šest ikon aplikací. Ikony lze přesouvat jak mezi sebou, tak mezi plochami. Stačí na ikoně podržet prst a dostanete se do editačního modu, kde můžete tažením ikony přesouvat. U každé ikony se také objeví tlačítko pro její odstranění – respektive odstranění celé aplikace. Ta nadále zůstává mezi zakoupenými v App Store, takže není problém ji kdykoliv znovu nainstalovat. Osobně bych uvítal u některých Free aplikací možnost odstranit je i ze seznamu nainstalovaných v App Store.
Docela mě překvapilo, jak jsou aplikace pro iPad velké. Pokud si myslíte, že 32 GB je dost, tak bych vás rád vyvedl z omylu. Všechny aplikace které mám nainstalovány už zabírají třetinu tohoto prostoru.
Spuštěné programy se neukončují samy, pouze je můžete odsunout do pozadí, a pak mezi nimi přepínat. Pokud dochází systémové prostředky tak iPad zabíjí aplikace sám. Pokud chcete, můžete je ukončit sami. Když v pruhu se spuštěnými aplikacemi podržíte prst na některé z nich, objeví se u každé ikony tlačítko pro její ukončení. Přivítal bych, kdyby existovalo nějaké tlačítko kill all.
U řady funkcí je vidět, že programátoři v Apple opravdu přemýšlejí u vývoje mozkem. Jako příklad bych uvedl například toto: odemykací obrazovku jde zajistit heslem, ale zadávat heslo pokaždé když se displej vypne je poměrně otravné, takže lze nastavit prodlevu, po jaké době se zamkne. Řeknete si možná drobnost, ale právě na takových drobnostech a detailech je založen každý kvalitní produkt.
Celé prostředí působí velmi svižně a různé animace jsou pravdu efektní, zkrátka vypadá to velmi dobře a pocit z práce s iPadem je velmi dobrý. Také stabilita je skvělá, zatím jsem nenarazil na jediný problém nebo pád.
Velmi mě zajímalo, jak se na iPadu bude psát. On-Screen klávesnice je poměrně rozměrná (v pozici na šířku možná až moc), takže s přesností příliš problémy nejsou. Nicméně se mi při psaní až příliš často stává, že místo mezerníku mačkám klávesu “M”. Asi by bylo vhodnější, kdyby byla klávesnice posunuta o něco výš. Také pokud iPad držíte v rukou, abyste mohli psát oběma palci, tak váha iPadu činí určité potíže. Dobré je tedy mít iPad položený, nebo jej opírat o jednu ruku a psát druhou. Poslední problém, který mám je při psaní háčků a čárek. To probíhá tak, že napíšete požadované písmeno, a pak stisknete symbol háčku, nebo čárky. Nějak více logické by mi to připadalo naopak, nejdříve diakritické znaménko, potom písmeno. Možná je to jen o zvyku, protože takto to mám na N900 a stejné je to i při psaní na normální klávesnici.
iPad má integrovaný slovník pro opravování pravopisu. Ten se umí učit tak, že mu navržený špatný tvar zamítnete. Bohužel vás to bude štvát tak brzy, že celou slavnou kontrolu raději vypnete.
Pokud zvažujete použití iPadu ve firmě, tak kromě zmíněné dobré podpory Exchange zvládá iPad výborě i IPsec VPN (integrovaného klienta má přímo od Cisca) a skvělá funkce jsou konfigurační profily, které můžete vytvořit pomocí jednoduchého programu (běží na Mac OS X a Windows, Linux bohužel opět nic) a tyto profily pak distribuovat klientům emailem, přes nějakou webovou stránku, nebo cetralizovaně přes WiFi.
Blížíme se závěru, tak je asi dobré říct si, k čemu může být takový tablet dobrý. Rozhodně nenahradí počítač, smartphone, ani čtečku, ale je jejich skvělým doplňkěm.
Počítač nemůže nahradit už pro ten komfort práce. Sice se k iPadu dá pořídit bluetooth klávesnice, ale to se nedá srovnávat. Navíc pro iPad neexistují plnotučné aplikace pro “opravdovou” práci. Nicméně iPad udělá skvělou službu v “terénu” a umožní vám mít svoje data, emaily, kalendář, kontakty atd. vždy k dispozici a v mnohem použitelnější formě než na smartphonu. Je také skvělý pro “zabíjení” času. Některé hry jsou vynikající, procházení webu je velmi pohodlné a svižné. Vyřešíte si přes něj poštu, zkouknete filmy, prohlédnete videa, pustíte si muziku (ale raději přes sluchátka, repráček je spíše z nouze ctnost). iPad je neustále připraven, není třeba ho bootovat a jeho výdrž na baterii je velmi, opravdu velmi dobrá. Pokud s ním pracujete skoro neustále, vydrží cca 7 – 9 hodin, pokud vám leží v obýváku a občas si ho vezmete do ruky, tak i několik dní. S výdrží na baterii jsem opravdu spokojen. Pokud příjdete utahaní z práce a jen potřebujete nějakou informaci, nebo chcete jen tak brouzdat z gauče po webu, tak si iPad rychle zamilujete a počítač nebudete ani pouštět.
Smartphone nemůže nahradit, protože neumí telefonovat a tahat všude opravdu velký iPad místo mobilu který strčíte do kapsy není příliš ideální. Tato dvě zařízení mají mnoho společného (hlavně iPad a iPhone), ale ve skutečnosti jsou to dva zcela odlišné světy.
E-inkovou čtečku nemůže nahradit, protože není pro čtení knih ideální. Tedy nechápejte to špatně, na iPadu se čte skutečně dobře a přispívá k tomu hlavně vizuální stránka softwarových čteček iBooks a Stanza, ale iPad je skutečně dost těžký a svítící displej nemůže konkurovat e-papíru. Během cestování tramvají, vlakem, letadlem atd. asi sáhnete spíš po E-inku, pokud budete sedět doma, možná dáte přednost iPadu. Do doby než budou cenově přístupné a běžně dostupné barevné E-inky má iPad výhodu v barvě. U beletrie dáte přednost E-inku, u knih s obrázky spíše iPadu. Pokud budete chtít číst večer v posteli s iPadem nebudete potřebovat světlo. Moc pěkně vypadá na iPadu koncept interaktivních knih, například video kniha Michal Huvara – Afrikou na dohled (ePub a PDF dostupné zdarma na eReading.cz). Oproti e-inku je silnou zbraní iPadu prohlížení PDF. Pokud máte v PDF technickou literaturu, manuály, obrázky, schémata atd. je iPad dobrá volba. Jak vidíte, obě zařízení udělají svůj díl práce, každé zvládá lépe něco jiného.
Komu tedy iPad doporučit?
Jste uživatelem jablečného počítače? Nemůžete mít lepší volbu. Integrace iPadu s Mac OS X a jeho aplikacemi je skutečně bezkonkurenční. iTunes je na Macu jako doma, takže asi nebudete mít takové problémy s omezeními, které přináší chybějící USB Mass Storage a opravdů velká proprietárnost a uzavřenost systémů a zařízení od Apple.
Jste uživatelem Windows? Máte tedy dost na výběr. Ale pokud překousnete iTunes a to, že aplikace integrované v iPadu se s vaším desktopovým prostředím moc bavit nebudou, pak vám může iPad udělat skvělou službu. Nicméně doporučuji osahat si nějakého Androida, třeba tolik nyní propíraný Samsung Galaxy Tab 10.1 a teprve pak se rzhodnout co pro vás bude to pravé ořechové.
Jste uživatelem Linuxu? Pak na iPad zapomeňte. Hlvní překážkou je samozřejmě iTunes, který pro Linux není. Asi bude možné počítat s částečnou funkčností pod Wine, ale se synchronizací budou zřejmě problémy. iPad je zkrátka příliš “uzavřený”, a to je jeho hlavní nevýhoda. Poohlédněte se po něčem s Androidem, když nám teď HP bohužel pohřbil zařízení s WebOSem teddy i HP TouchPad.
Takže jsou tablet zařízení nebo možná rovnou iPad pro vás? Já jsem dříve o nějakém tabletu uvažoval, až trošku slezou ceny a vyladí se Android 3.x nebo WebOS, ale nebyl jsem si jistý, jestli mi to k něčemu bude. Dnes vím, že pokud si tablet koupíte, velmi rychle se u vás doma zabydlí a zapadne do rosiny, jako oblíbený domácí mazlíček.
Co řici na závěr? Milý Steve, udělej iTunes pro Linux, dodej USB Mass Storage a nemá to chybu. Pokud by byl iPad za polovinu ceny, tak lidi Applu urvou ruce.
Nakonec seznam aplikací, které používám:
Bismarck Lite for iPad – hra – klasické lodě na čtverečkovaném papíře. Lze hrát proti počítači (zdarma) i kamarádovi, tedy vlastně nepříteli ;-) (ale za korunky).
BUZZ Player HD – přehrávač videa, umí titulky a přehraje skoro cokliv. Zvládá HD, iPad už bohužel hůře (placená).
Cisco AnyConnect – klient pro Cisco SSL VPN. iOS zařízení mají obecně velmi dobrou podporu VPN (zdarma).
Citrix Receiver for iPad – připojení na Citrix servery (zdarma).
ČT24 pro iPad – aplikace pro sledování ČT24, jak textové zprávy, tak video (zdarma).
Death Rally – hra – kdysi DOSová klasika. Dnes v novém 3D kabátku. Dobře se hraje na iPhone, na iPadu je to díky jeho váze obtížnější. Přiznávám, že zatím mi to moc nejde (placená).
Documents Free – jednoduchá Office aplikace, která umí spolupracovat s Google Docs (zdarma – zobrazuje reklamu, pokročilé funkce za penízky).
Dropbox – výborná utilita pro sdílení obsahu mezi více počítači – více na http://www.dropbox.com (zdarma).
English-Czech dictionary – Anglicko / Český, Česko / Anglický slovník. Aplikace původně určená pro iPhone (zdarma).
Feeddler RSS Reader for iPad – vynikající RSS čtečka, opravdu skvělá aplikace. Umí spolupracovat s Google Readerem (zdarma – zobrazuje reklamu, rozšířené funkce za příplatek).
Google Earth – asi není třeba představovat. Na iPadu funguje velmi pěkně (zdarma).
Google Search – aplikace od Google pro hledání na webu, ale také rozcestník k dalším Google aplikacím a službám. Umí upozorňovat na emaily na vašem Gmail účtu atd. Velmi šikovný prográmek (zdarma).
Checkers 10×10 – hra – klasická Dáma. Hraje vcelku slušně, bohužel některá pravidla jsou trochu divná, např. skákání dozadu i bez dámy. Lze hrát proti počítači i proti kamarádovi (zdarma – zobrazuje reklamu).
IM+ – povedený kecálek s podporou všech rozšířených protokolů, včetně integrace Twitteru (zdarma – zobrazuje reklamu, Pro verze za peníze).
Junos Pulse – klient pro Juniper SSL VPN (zdarma).
Legion Stratego Game – hra – podle legendární deskové hry Stratego (nebo českého klonu Maršál a Špión chcete-li). Bohužel lze hrát jen proti počítači (placená).
media:connect for DLNA and UPnP media streaming – jednduchá aplikace pro přístup k multimediálním souborům na vzdálených úložištích. Můžete k tomu přiinstalovat i přehrávač FlexPlayer ze stejné stáje, ale není to nutné a třeba BUZZ Player je lepší (zdarma).
MiniKeePass – Secure Password Manager – KeePass klient pro iPad. Aplikace určená pro iPad, ale nevadí. Velmi potěší podpora jak KDB formátu KeePassu 1.x (ale také třeba linuxového KeePassX), tak KDBX z KeePassu 2.x. Geniální je, že umí pracovat s databázemi hesel uloženými v Dropboxu (zdarma).
MONOPOLY HERE & NOW: The World Edition for iPad – hra – desková klasika v moc pěkném provedení. Mám Palm Pré verzi na svoji N900, takže jsem byl zvědavý jak to bude vypadat na velkém displeji. Zatím to byla nejdražší aplikace pro iPad co jsem koupil, ale nelituji, stojí to za to. Hrát mohou až čtyři hráči (placená).
Stanza – už zmiňovaná čtečka eBooků (zdarma).
Translator Free ~ translate with voice – šikovný překladač postavený nad Google Translate (ostatně jako dnes většina podobných aplikací). Bohužel musíte být on-line (zdarma).
Skype for iPad – název mluví za vše. Bohužel iPad první generace nemá kamerku, takže nejdou videohovory (zdarma).
Twitter – Twitter klient přímo od Twitter Inc (zdarma).
Wolfenstein 3D Classic Lite – hra – naprostá herní klasika, v původní grafice. Na iPadu to vypadá moc pěkně, ale dle mého názoru se to na dotykové obrazovce špatně hraje, ale asi je to o zvyku a tréningu (zdarma).
Worms 2: Armageddon – hra – nasilničtí červi se nevyhnuli ani iPadu, takže válka může pokračovat. Trochu krkolomné ovládání, hlavně u lana vám potečou nervy, ale je to stále skvělá zábava (placená).
Wyse PocketCloud RDP / VNC – pěkná Remote Desktop aplikace, moc užitečné (zdarma).
Lide rvou Stevovi ruce i tak... jeste tri mesice po vydani nebyl u nas vubec k dostani a sepisovaly se na nej poradniky (!!!) jako na barevne televize za komunistu.
V NY sice poradniky nebyly, zato tam meli frontu, kterou by zahambila i ty nase drivejsi komunisticke na banany ;-) http://www.youtube.com/watch?v=YHOoTbBXpo8
[2] Ano, je to tak. Apple dokáže prodávat masově za ceny prémiového zboží (což jsem ostatně psal). To jim přináší neuvěřitelné zisky a ostatní na to jen nevěřícně koukají a chystají se zbavovat svých PC divizí (viz. HP a Lenovo). Nicméně pro Apple to má také určitá úskalí. Nicméně by to chtělo pořádnou konkurenci, jinak na tom bude bit hlavně zákazník.
"...rád bych knihovnu sdílel objemi, což bohužel nejde..."
http://www.proofreading.cz/dva-oba-sklonovani
[2] Smarjapanonanebesich, lidi jsou schopni stat tri dny v 10 km fronte, aby si koupili iPad!
[corwin78] Ta pekne zakulacena zadni strana iPadu ma tu vyhodu, ze se neda na nic tvrdeho a rovneho polozit tak, aby se iPad nekolibal. Cili nevim, co je na tom pekneho, kdyz se kvuli tomu na tom neda psat a nezesilet. U noveho iPadu udelali zadek tusim plochy, protoze jim doslo, ze jsou na trhu asi jedini s tak dementnim designem.
Precetkl jsem asi pulku a upevnil se v nazoru, ze jsem udelal dobre, kdyz jsem koupil Esus.
Od doby, co jsem si koupil telefon s Androidem a velkým displayem, tak mi silně chybí nějaký tablet. Velmi rychle jsem si zvykl na jeho operativnost, ale nějak to nemá to domácí pohodlí. Dostal se mi do ruky iPad dvojka a líbí se mi hodně. Cena sice není nízká, ale na druhou stranu odpovídá cca ceně telefonu který používám a vím, že kdybych koupil nějaký noname za polovic, tak budu asi značně rozčarován z toho, že i na tom "blbém telefonu" mi to chodí líp. Největší problém vidím právě ve zde zmiňovaném iTunes a stylu jabka. Nechce se mi to háčkovat a ani platit za každou kravinu, jak je u Apple zvykem. Aktuálně lehce koukám na zahraniční eshopy, zda-li se mi někde nepoštěstí koupit čerstvě odpískané HPčko za pár dolarů.
BTW, oprav to, prosím. ;o) "... kdyby byla klávesnice posunuta o něco víš"
Predinstalovany Video prehravac titulky samozrejme podporuje, ale musia byt ulozene priamo v m4v subore. Ja pouzivam Handbrake na kodovanie videi pre iTunes/iOS, handbrake vie embednut externe titulky (klasicke .srt) do vysledneho suboru. Nemal som s titulkami zatial ziadny problem.
[15] nuz hej, pravda. reagoval som len na poznamku ze Video nevie titulky. Ked mate avi/mkv tak potom je Video samozrejme uplne nanic. Vyhodou m4v (mozno skor teoretickou) by mohla byt vyssia vydrz baterie, ked ios zariadenie vie vyuzit hw na dekodovanie, ale netestoval som to.
Nerozumiem spôsobu myslenia "testujem iPad, ale kúpim si lacnejší plagiát". Je to ako otestovať BMW, slintať nad ním, a potom si kúpiť Hundai, pretože okopíroval prednú masku z BMW. Podotýkam, že za skoro rovnakú cenu.
Naozaj si autor myslí, že Android alebo WebOS tablet sa vyrovná iPadu? Obidva tie systémy sú zatiaľ chyméry, ktoré nikto nemal v ruke.
- Android je potenciálne nebezpečný z hľadiska vírov kôli málo kontrolovaným aplikáciám v app store.
- Nikto nič nevie o výdrži baterky na Androide.
- Vývojové vetvy Androidu (tablet, telefón + nadstavby od výrobcov) sa s veľkou pravdepodobnosťou rozídu do takej miery, že to zase skĺzne do absolútne konzumného systému výhodného pre výrobcov HW: "chcete novú verziu Androidu? Kúpte si nový HW!"
..a desiatky ďalších drobností, kôli ktorým je hodnota výrobkov Apple úplne inde, ako "spotrebný materiál" od všetkých ostatných výrobcov.
[19] Myslím, že hlavní nevýhodou iPadu, potažmo všeho od Apple je absolutní uzavřenost těchto produktů, což je na konci zdůrazněno. iPad může být sebelepší, ale pokud ho nepřipojím ke svému laptopu s Kubuntu, tak si ho může Jobs strčit do špic. Navíc on ten iOS zase není žádný zázrak (např. tragický multitasking) a Apple aplikace na něm jsou opravdu až příliš jednoduché, ořezané, což naštěstí řeší produkty třetích stran, ale tam zase chybí lepší podpora ze strany iTunes.
Osobně považuji iPad za dobrý produkt, pro uživatele Mac OS X dokonce za vynikající produkt, ale pro ostatní může být jiná alternativa lepší, pro některé dokonce musí být, ale to zase jen opakuji to, co už jsem v blogu napsal.
Co se týká WebOSu to je systém který jsem si měl možnost osahat alespoň přes SDK a velmi se mi líbíl. Android 3.x jsem ještě fyzicky neviděl, ale recenze, které jsem četl, byly velmi pochvalné.
Apple už prostě není etalon, výlučný a jediný výrobce dobrých produktů. Konkurence dotáhla a někde předehnala. Nyní bude pro Apple hlavní problém ztráta exkluzivity, která už díky masovosti prodejů nastala a jsem velmi zvědavý, jak se s tím Apple popere. Já osobně bych viděl jako nejlepší způsob větší otevřenost jejich produktů, jinak za pár let dnes raketově úspěšná firma, které celkem fandím (navzdory její filozofii, která mi není vůbec blízká) spláče nad výdělkem, tedy spíše prodělkem.
Chápem, že pre linuxáka je nemožnosť pripojiť iPad dosť problém.
- Multitasking: v čom je problém? Multitasking systémových aplikácií je "plný" (napr. mail), a plnohodnotný multitasking bežných aplikácií na tablete je podľa mňa nezmysel. Aplikácia beží v celoobrazovkovom režime. K čomu je dobré, aby mi na pozadí bežala iná aplikácia? Pozeráte snáď film a do toho píšete email? Alebo pozeráte film a hráte hru? V celoobrazovkovom režime?
Problém multitaskingu na iPade riešia výhradne technoidní užívatelia, pretože majú pocit, že keď všetko nebeží súčasne, tak je to podradný systém. Treba si uvedomiť, že table NIE JE SERVER. Tablet je koncové zariadenie, v ktorom je výdrž baterky jeden z hlavných parametrov, ak nie najdôležitejší.
Keď iPad zamknem, tak vyslovene nechcem, aby mi tam niečo žilo a bežalo na pozadí. Chcem, aby sa šetrila baterka. Aj tak, keď je iPad zamknutý, fungujú notifikácie, takže napr.chodia správy do messengeru. Takže iPad je vždy online bez toho, aby to žralo baterku. To je pridaná hodnota, to žiadny OS na ntb nedokáže.
Nie je nič jednoduchšie ako spraviť reálny multitasking. Keď ho raz systém začne podporovať, tak totálne stratíte kontrolu nad spotrebou a cesty späť nie je. Som zvedavý, ako to vyriešia všetky ostatné tabletové OS, ktoré sa chvália reálnym multitaskingom. Keď sa začnú objavovať aplikácie, ktoré si budú inštalovať "service", bude to žrať baterku, je to bezpečnostné riziko, pretože na pozadí môžu komunikovať, scanovať adresáre atď.
- Aplikácie sú príliš jednoduché: nie sú. Vyzerajú jednoducho. Robia presne to čo majú robiť, bez chýb a v plnohodnotnom rozsahu. Ak máte pocit, že potrebujete zložité aplikácie, tak je Android lepšia voľba.
- Konkurencia Apple dohnala a v niečom predbehla: ano, je to tak. Je to tak, pretože nie je nič jednoduchšie ako niečo okopírovať a vylepšiť. Nejaké vylepšenie sa vždy nájde, pretože to netreba celé vymýšľať odznova. Zobrať koncept, prepísať ho do iného jazyka a s veľkou slávou niečo pridať. Napr.nezmyselný reálny multitasking :-), lepšie notifikácie, widgety. What else? (zároveň veľa vecí pokašľať, pretože to treba spraviť ináč aby to nebola príliš okatá kópia)
Mimochodom, živím sa programovaním, používam hlavne Windows.
[21] Ten multitasking je (aspoň pro mě) problém hlavně v Safari, které stránky vždy načítá znovu, což zdržuje, ale hlavně vymaže všechny dialogy, což je problém, když se přepnu do jiné aplikace, abych si třeba něco zjistil, nebo ověřil. I u YouTube bych uvítal, kdyby pokračovalo v přehrávání na pozadí, protože někdy mě zajímá jen zvuk.
Prostě jsem multitaskingem absolutně zhýčkaný, jsem na něj zvyklý, používám ho velmi intenzivně i na mobilu. Argumenty typu, že vlastně není potřeba přicházejí většinou pouze od uživatelů zařízení, které jej neumějí. Zajímavé je, že tito lidé velmi rychle mění názor, jakmile mají zařízení které multitasking má, nebo se to jejich stávající softwarově naučí.
Multitasking v Safari:
a) je to lokálny problém Safari, nie systému
b) nie je to problém multitaskingu, ale množstva pamäti. Systém uvoľňuje pamäť, a keď uvoľní aj načítané stránky, tak ich musí načítať znova. Mohol by ich cachovat na disk, Safari na iPade to zjavne nerobí, polemizovať o tom nejdem. Problém je oveľa menší na iPad 2, ktorý ma 2x toľko pamäte (512 MB)
Multitasking ako taký:
To, že ste multitaskingom zhýčkaný, beriem. To však nič nemení na fakte, že multitasking v celobrazovkovom režime je nezmysel. Systémové aplikácie (mail, prehrávanie hudby) bežia v plnom multitaskingu, ostatné aplikácie na to nemajú nárok kôli bezpečnosti a výdrže baterky. A degradovať výdrž baterky (zavedením plného multitaskingu) z 3 dní na 3 hodiny, aby som mohol počúvať youtube na pozadí, to fakt nie.
Mimochodom, keď nad tým rozmýšľam, prehrávanie streamovanej hudby na pozadí funguje. Mám aplikáciu TuneIn radio, ktorá streamuje z netu a prehráva. Prehrávanie médií je jedna z vecí, ktorej multitasking iOS plnohodnotne podporuje (ešte napr. GPS pologovanie). Aplikácia však musí použiť systémový plugin. Obdobne by sa dala napísať aj aplikácia na streamovanie youtube. Ale k čomu..
-ten Wolfenstein mi pada, vam to nekomu jede?
-vono v linuxu de ipad/ipod/iphone pripojit pres toto a nemusi byt jailbreak: http://www.libimobiledevice.org, zatim jesem rozjel ifuse
-od iOS5 (na podzim) nebude potreba prvne pripojovat k iTunes, hura! taky updaty bude mozno udelat primo na zarizeni, ne pres iTunes jako ted
"Jste uživatelem Linuxu? Pak na iPad zapomeňte. Hlavní překážkou je samozřejmě iTunes, který pro Linux není. " a to je jako problem rebootnout do OSX a syncnout? (Nebo kdyz jste jeste neprozrel a mate PC tak rebootnout do windowsu ?). To je proste ta zadubenost linuxaku (bezicich na PC) tvrdit, ze neco je nepouzitelne protoze to nebezi v linuxu / nepodoba se linuxu a pod. Vim o cem mluvim, sam jsem byl 10let linuxakem a pak jsem nahodou dostal do rukou na dva tydny mac... A uz jsem vedel ze se k linuxu nevratim. No jo mam jej nostalgicky jeste na druhy partici ale letos jsem ho spustil tak mozna 5x ? :-D A pak ty kecy ze se to nechova jako USB mass storage.. no jasne ze ne, kdyz je vsechno v sandboxu, to mam tablet pouzivat jako USB klic nebo co? Vzdyt mam data v mracich na dropboxu.
[28] No vidíš, já mám tři laptopy - pracovní Dell s Windows 7, MacBook Pro s Lionem a svůj ThinkPad s Kubuntu a rozhodně vím, že u Linuxu zůstanu a můj další laptop bude zřejmě opět ThinkPad, protože ačkoliv to už nejsou ty stroje co dřiv, tak nic jiného co se prodává se mi nelíbí. Ostatně svoje počítače mám doma tři a na všech je výhradně Linux, takže bych těžko bootoval do Windows (ta kraxna z práce mi domů nesmí, s tou dělám jen protože mě za to slušně platí). Ne kǎzdý má k dispozici výbavu jako já a ne každému se musí líbit Mac, viz moje předchozí zápisky o MacBook Pro, takže tvoje poznámka je poněkud irelevantní.
kdysi jsem pouzival http://www.macroplant.com/iphoneexplorer/ (pc a mac)
ted pouzivam: http://itunes.apple.com/app/flash-drive-view-save-drag/id300366636?mt=8 (ios) diky tehle aplikaci se da k iphonu pripojit pomoci weboveho prohlizece nebo samby
dalsi moznost je pouzit v itunes nahrani souboru pro aplikace ktere to podporuji (napr.: ctecky knizek, prehravace etc)
nebo pouzit jailbraik a nahravat pres ssh
aplikaci je urcite vice, par jsem jich uz pouzival ale nevim uz jak se vsechny jmenuji
[39] Obávám se, že PlayBook nemá moc smysl pro člověka bez BlackBerry telefonu. Navíc je poměrně malý a počet aplikací také není příliš velký. Nechci být špatným prorokem, ale myslím si, že PlayBook bude (bohužel) nasledovat HP TouchPad do propadliště dějin. Ostatně on to má dost nahnuté celý RIM.
[40]RIM to má nahnuté? Neslyšel jsem, mohl byste mi, prosím, poslat nějaké články nebo něco co by to dokazovalo? Byla by to škoda, s BB telefon jsem velice spokojený. Co se týče PlayBooku. 1) Ne každému se chce tahat 10" placku 2)Aplikace: http://appworld.blackberry.com/webstore/search/playbook?lang=en (444 aplikací, 122 her, 6 vizuálních témat) a to jenom na hledání výrazu "playbook" 3) I bez BB telefonu je to plnohodnotný tablet, spojení telefonu slouží jenom k synchronizaci (zatím). Nikomu ho nenutím, ale myslím, že je to super alternativa k iPadu a Samsungu.
Bohužel, to že je něco dobré ještě neznamená komerční úspěch, což například dokazuje už zmiňovaný HP TouchPad.
Co se týká problémů RIMu, není nutné dávat odkazy, stačí použít Google s klíčovými slovy Research in Motion a problem, na něco jistě narazíš. Jen abych to více specifikoval.
To, že RIMu klesá prodejnost v Severní Americe, tedy na jejich klíčovém trhu ve prospěch Apple a zařízení na Androidu není nic nového a že PlayBooky se neprodávájí tak, jak by si RIM představoval je veřejným tajemstvím. Také soustavně klesá zisk na jednom zařízení, což je velmi špatné. Hlavním problémem je, že RIM nestíhá dostatečně rychle inovovat a kromě firemních zákazníků, kde se ale stále víc prosazuje Apple, nemá prakticky co nabídnout. U RIMu teď hodně záleží na tom, jak se jim povedou nová zařízení s OS postaveným na QNX.
Myslím, že v podnikové sféře má RIM dobré postavení a hlavně to dělá jejich BIS/BES služba.
Když to vezmu reálně z pohledu ČR, kde jinde seženu rozumný datový tarif, který vyjde na pár korun a má celosvětovou platnost? Vzhledem k aktuálním cenám, pokud i jen vezmu ČR neomezený datový BIS plán (normální koncák za 300 Kč/měs) a pojedu do zhraničí, tak po týdnu koukání/odpovídání na maily i sem tam do přílohy, pár mrknutí na web to vyjde na pár korun za přenesená data v KB účtování. Mají to zkrátka dobře uděláno. A pokud to mám jako větší firma za 130 Kč/měsíc místo 300 Kč/měsíc, KB navíc za pár šupů, tak pro poletováka mezinárodního je to celkem dost plus (až když je venku víc než doma, tak pak je mezinárodní tarif zajimavý).
A takováto služba ve světě Androidu mi hodně chybí. Maximálně mají push podporu pro Gmail.com a potom případně exchange s active sync u kterého se taktéž o úspoře mluvit nedá, pro obecný imap účet pushová podpora nula. Nokia se to částečně snaží suplovat svým Nokia messaging, ale ten není tak úsporný a příjemný.
Do diskuse:
Ipad si určitě nepořizujte.
Na práci je nejlepší HW klávesnice, plný multitasking, široká nabídka aplikací, možnost volných aktualizací a přechodů mezi nimi, včetně přechodu mezi různými OS. Min. jeden 21" display (aby se vešlo vedle sebe více aplikací), lépe pak 2 monitory.
Ale pokud chcete investovat do tabletu
- na surfování,
- sledování podcastu a videí (ne flash)
- hraní her,
- jako doplňkové emailovací zařízení,
- "nouzové čtecí zařízení" (nouzové ve srovnání s e-ink čtečkou na jedné straně a s možnostmi plného počítače na editace a revize dokumentů na straně druhé, smartphone fakt neberu vůbec v potaz),
- zařízení o které se v nemusíte starat, jenom kontrolovat stav baterie,
a smíříte se s faktem, že budete s rodinou bojovat o právo přístupu k němu, tak si pořiďte IPAD.
Pokud chcete mít FLASH, pocit cool svobody, volnosti, oželíte výhody jedné HW a SW platformy pro kterou je přesně vyvíjen a testován software a chcete se zaobírat i údržbou, nastavováním a laděním, smíříte se s faktem větší nabídky aplikací, které jsou odladěné pro různá zařízení pak jednoznačně ANDROID.
Každopádně doufám že se najde dost lidí ochotných jít do androidu, protože monopol není výhodný pro zákazníka. Zároveň doufám že mnoho vývojářských společností a zákazníků zůstane věrných iOSu, aby pokračoval neustálý přísun dobrých aplikací a her za nízkou cenu :)
PS k článku: Jednu nevýhodu nezmiňujete, řekl bych pro linuxáře a adminy důležitou. A to že do IPADU si nic nemůžete naprogramovat, ani jednoduchou aplikaci, dokud nevypláznete 99 dolarů ročně. Až pokud zaplatíte, můžete vyvíjet jednak pro sebe, do svých zařízení, ale zároveň můžete rovnou i prodávat aplikace na APP storu (reálně můžete prodávat jenom aplikace, které projdou vstupním filtrem).
nedávno som to zariadenie trochu testoval moje pripomienky:
1. malý display - som zvyknutý na omnoho vačšie rozlíšenie v roku 2011
2. mizerné ovládanie - nemá klávesnicu takže človek si musí zvyknuť na dotykové ovládanie mne sa nechcelo dostať do krvi, hrozne sa mi na tom píše lebo necítim odpor kláves.
3. lesklý displej
4. nemá Windows ani nedokáže spustiť bežné aplikácie pomocou emulácie
5. na stránke nemôžem uploadnúť súbor
čo sa týka čítania kníh tak knihy nečítam a tým pádom sa pre mňa stráca úžitková hodnota tohto zariadenia. filmy na tom pozerať nebudem keďže displej má extrémne malé rozlíšenie a chabé ozvučenie, takže na audio je to tiež zbytočné, nebudem predsa počúvať hudbu cez škvŕkatko. jediné apple zariadenia ktoré majú niečo do seba sú Macbook Pro.
Choze ja sa na to pozerám prakticky. Spustím si na tom aplikácie na ktoré som zvyknutý? Nespustím! a to je proste mínus. Keď je niekto masochista a považuje za plus že mu tam nepôjdu bežné aplikácie a že za každú kravinu musí zaplatiť, tak to je jedho problém. Ja to za plus nepovažujem. Praktické využitie toho zariadenia nevidím. Možno ako náhrada za PSP, neviem hry som na tom nehral.
Človeče, neviem čo ti na to napísať. Nejak sa mi ani nič nechce..asi to nemá zmysel. Ale predsa..
1. Ktoré z tychto vecí existovali v roku 2003 a boli použité v počitačoch: dotykový kapacitný display, display s takými farbami, kontrastom a jasom aký ma iPad, automatická regulácia jasu, flash disky, senzor preťaženia, kompas, GPS, procesor a matičná doska, ktorá vydrží na baterku 2-3 dni, bez aktívneho chladenia....mám pokračovať?
2. čo sú to bežné aplikácie? Pre mňa mail, browser, poznámky, mapa, fotky. Všetko má v excelentnej kvalite + kopec ďalšich. Nemáš 0.7€ na nejakú aplikáciu?
Táto debata je dosť nezmyselná, už nebudem odpisovať. Proste nekupuj, kúp si radšej ojetý rack z banky o rozmeroch 2x3m, to má dosť výkonu.
To blizz:
Opravdu, jediný argument který jsi uvedl a má hlavu a patu je ten, že nečteš. Nijak bych v tvém mikrosvětě žít nechtěl. Proč bys proboha měl chtít Windows na zařízení bez myši a bez hw klávesnice, s malým výkonem a malým rozlišením, s tak malým diskem, že by po pár měsících nestačil ani na winsxs ... to mi hlava nebere.
Naopak opravdu shledávám velkou nevýhodu, že si Pinnacle Studio nespustím ani na svém mobilu nebo na procesoru v Autě... fakt mi to tam chybí ;)
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 38 285×
Přečteno 29 655×
Přečteno 29 460×
Přečteno 25 456×
Přečteno 22 909×