První část článku o hledání nového notebooku pro provoz pod GNU/Linuxem. První část shrnuje kritéria pro výběr a samotné hledání a porovnání možných kandidátů, zkušenosti s provozem a notebookem jako takovým budou tématem části druhé.
Když jsem zhruba před rokem pořizoval svůj první notebook IBM ThinkPad T23, měl jsem celkem jasnou představu o jeho využití – surfování na internetu, kancelářský balík atd. – multimédia v ní byla zastoupena nejvýše občasným přehráním filmu či hudby. Po roce se ale změnily priority a požadavky, na které už T23 zcela nedostačovala a práce se tak tu a tam posunula až za hranici pohodlnosti.
Klasickým příkladem jsou Netbeans. IDE, které sice na T23 rozjedete, ale práce s ním už rozhodně příjemná není – byť lehce okřídlený vtip praví, že rychlost Netbeans je konstantní nezávisle na použitém hardwaru (čímž nechci jeho autory nijak shazovat, je pravda, že od verze 6.1 je pokrok znát). Tak či tak, T23 není právě ideálním strojem pro tento druh činnosti.
O dalších důvodech se nebudu dlouze rozepisovat, souvisí spíše s požadavky doby (či s požadavky při lehkém výhledu do budoucna). Že Pentium III už nemá moc ambicí k přehrávání HD videa je zjevné a s jeho širším rozšířením se v plánované tříletém období, kdy hodlám notebook využívat, počítat musí. Že grafická karta S3 savage se dnes vyznačuje spíše vyzařováním tepla než výkonem je jasné také.
Shrnu-li to v jedné větě, pak musím říct, že zatímco v minulosti jsem používal notebook spíše jako ryze mobilní řešení s časově omezeným využitím, nyní jsem potřeboval notebook, který prakticky zastane úlohu stolního počítače při zachování dostatečné mobility. Tolik tedy k samotnému úvodu a nyní se již přesuňme k hledání vhodného kandidáta.
Zásadním a tradičním omezujícím parametremu u mě byla otázka financí, notebook se musel v každém případě vejít do cenové relace s horní hranicí na úrovni 15 – 16 tisíc korun (bez tohoto omezení by byla situace jasná – Lenovo ThinkPad T61 je tím vysněným). Také jsem nechtěl kupovat bazarový či repasovaný notebook. Ne kvůli obavě ohledně stavu, ale čistě proto, že jsem se chtěl na co nejdéle schovat pod měkká křídla záruční doby. Tím se výběr dále zúžil.
Jedním z nejdůležitějších požadavků byla perfektní kompatibilita s GNU/Linuxem. Žádné zprovozňování wifi adaptéru přes b43-fwcutter (Broadcom 4318 mě naučil se podobným řešením vyhýbat). Žádné problémy s grafickými ovladači (třeba s VIA Chrome 9 je tu a tam vážně legrace, viz. strýček google). Žádná polovičatá řešení s funkčními klávesami. Žádné problémy s uspáváním. Vývojáři Linuxu se snaží, bohužel některé firmy zatím méně.
Jak už jsem psal, chtěl jsem, aby nový notebook přestál následující tři roky – s tím úzce souvisí kvalita zpracování (což mi připomíná reklamu jisté stavařské firmy, kterou jsem slyšel před časem v rádiu – „Stavíme domy, které přežijí i Vaše děti“ – …hned jsem klidnější. No ehm nároky na notebook mám skromější). Někteří výrobci jsou jí více proslulí, někteří méně. Nebudu zdržovat a prozradím, že jsem se ustálil s výběrem u tří modelů. A to Dell Vostro 1510, Lenovo ThinkPad R61i a Fujitsu-Siemens Esprimo U9200.
Jako první bohužel vypadl Dell, finanční limity jsou neúprosné a já nejsem příznivcem života na dluh, není-li to nezbytně nutné (což se spotřební elektroniky bezpečně netýká). Takže možnosti zbyly dvě. Oba dva notebooky měly ty nejlepší předpoklady pro spolupráci s GNU/Linuxem, už kvůli výrobci všech základních i zásadních komponent, jímž je Intel (mj. CPU, chipset, i wifi). Cenově se pohybovaly v relacích lehce nad, resp. pod 15 000 Kč. Přistoupím tedy k představení obou strojů.
Fujitsu-Siemens Esprimo U9200
Základní parametry:
Intel Core 2 Duo T5550 1,83 GHz – 2GB RAM – Intel 965GM – LCD 12,1" 1280×800 – X3100
160 GB HDD (5400 RPM) – 300 x 223 x 37 mm – 1,8 Kg – Bez OS
Podrobné parametry jsou k nalezení na webu výrobce.
Cenově se pohybuje mezi 15 – 16 000 Kč (dle konkrétního prodejce).
Lenovo ThinkPad R61i
Základní parametry:
Intel Pentium Dual-Core T2390 1,86 GHz- 2GB RAM – Intel 965GM – LCD 15,4" 1280×800 - X3100
160 GB HDD (5400 RPM) - 359 × 260 × 35,3 mm – 2,77 Kg – Window Vista Home Premium
Podrobnosti opět můžeme nalézt na webu výrobce.
Cenově vychází (znovu podle prodejce) vesměs lehce pod 15 000 Kč.
Každý z nich má své velké klady. V případě Esprima U9200 se jednalo hlavně o mobilitu. Notebook je velice malý a lehký – je ještě o něco menší než T23, kterou jsem používal doteď. Vykoupeno je to 12" displayem, o kterém se ještě zmíním dále. Ohledně předpokládané kompatibility s GNU/Linuxem platí výše zmíněné. Jediná komponenta, se kterou by se vůbec mohly vyskytovat alespoň nějaké problémy je zvuková karta (přepínání výstupu mezi reproduktory a konektor pro sluchátka), nicméně to by měla řešit aktuální právě vyšlá ALSA 1.0.17.
Druhý z nich, ThinkPad R61i je zástupce poněkud jiné kategorie notebooků. Z hmotnosti 2,77 Kg a značných rozměrů vyplývá, že je určen spíš pro občasné přenášení, než aby dělal stálého společníka na cestách. Výkonově se pohybuje na úrovni lehce pod Esprimem. To díky lehce slabšímu procesoru (Pentium Dual-Core je procesor založený na architektuře Core stejně jako C2D, nicméně je ochuzen o polovinu cache a např. podporu virtualizace na úrovni CPU. Naštěstí s tím výkonovým poklesem to není tak divoké). Kompatibilita notebooku od IBM, resp. Lenova, s GNU/Linuxem je pověstná, proto by jeho volba byla trochu sázkou na jistotu.
Postupně se mi začíná zdát, že se se svými požadavky pohybuji stále intenzivněji mimo mainstream. Začněme právě koupí notebooku. Už z logiky věci jsem si prošel nabídku různých výrobců. A výsledek byl rozpačitý. Velice často mě zaujal notebook, se kterým bych byl spokojený díky parametrům, a u něhož jsem mohl spoléhat i na přiměřeně solidní provedení.
Cena těchto modelů však standardně zahrnovala i příslušenství, pro něž při nejlepší vůli nemám žádné využití. Ne nepotřebuji čtečku paměťových karet, ještě méně integrovanou webkameru, ne nemám využití pro čtečku otisků prstů (zato bych bych USB port navíc, nebo inteligentnější umístění některých konektorů). Většina těchto komponent se v případě potřeby dá dokoupit (když už sebou musím vláčet napájecí adaptér, např. čtečka karet se lehce ztratí), ale takto mi jen zbytečně navyšují cenu kupovaného produktu, byť ne o horentní sumy.
Samozřejmě se dají koupit i modely, které tyto „vymoženosti doby“ neobsahují, ale často se jedná o naprostý low-end (kde se šetří prakticky na všem). Výsledné spektrum modelů se pro mě poměrně dost zužovalo (ale jak je patrné i já si nakonec vybral :-)). Například na eshopu kak.cz je z celkového počtu 197 nabízených notebooků pouze 59 bez integrované webkamery. V pár slovech – vybrat se samozřejmě dá, ale bez balastu navrch to někdy takřka nejde.
Zatímco u notebooku ještě dokážu pochopit smysluplnost přítomnost příslušenství, které jsem zmiňoval výše (to, že ho nevyužiji já, neznamená, že někdo jiný nemůže – to nemá smysl popírat, zde není prostor pro polemiku). U stolního počítače je však situace jiná. Před časem se na mě obrátila jedna přítelkyně s žádostí o radu při nákupu nového PC. Měla možnost nakoupit se slevou PC u známého výrobce a tak chtěla znát můj názor. V nabídce byl mj. počítač, který obsahoval procesor AMD Phenom 9500 – v té době už na trhu byla dávno verze 9550 s opravenou chybou v TLB. Proč šetřit zrovna tady? U takovéhoto procesoru potažmo sestavy se dá očekávat využití pro náročné operace (včetně virtualizace). Zapnutí TLB patche v BIOSu je proto vhodné, čímž se v zásadě smazává cenový rozdíl mezi 9500 a 9550 (výkonový pokles se zapnutým TLB patchem je známý).
Dále to bylo také zajímavé. Sestava byla postavená na chipsetu nVidia nForce 430. Čili na chipsetu vhodném ideálně pro desku s procesorem do socketu AM2. Opět šetření na nesprávném místě, proč se zbytečně okrádat o další procenta výkonu a nové vlastnosti Phenomu (nezávislé taktování jader a s tím související řízení spotřeby, nová verze HT)? Zvlášť, když jak nVidia, tak AMD (nevím jak ostatní výrobci chipsetů) měly tehdy na trhu už dávno řešení přímo pro procesory do socketu AM2+. Hlavně, že sestava obsahovala čtečku paměťových karet a TV tuner. Sice chápu motivaci prodejce, který se jednoduše potřebuje zbavit zboží na skladě, ale ve výsledku je zákazník chudák. Tím spíš, neorientuje-li se v dané problematice.
Při konečném výběru jsem zohlednil několik věcí, které společně nakonec rozhodly. I když jsem byl v jeden okamžik praticky rozhodnutý jít do nákupu Esprima U9200, uvědomil jsem si několik věcí, které mou volbu zvrátily. Nejprve mne nahlodaly následující dva zážitky. Prvním byla zkušenost s 12" displayem. Měl jsem možnost mít v ruce Amilo Pro V3205 (rozměrově prakticky shodné s U9200, rozlišení také 1280×800). Display sice byl pro mé oko celkem bez problémů čitelný, ale zároveň i na hranici toho, co jsem ochoten snést. Druhým důvodem byla návštěva pražského Lenova centra, kdy jsem si mohl vzít R61 do ruky a na vlastní kůži se přesvědčit, jak je na tom se zpracováním (přeci jen jsem byl zvyklý na kvalitu řady T). Výsledek mě potěšil.
O pro mě zbytečné výbavě notebooku (čtečky atd.) jsem již psal, dále to byla klávesnice, která od dob T23 nedoznala změny. Perfektně jsem si na ní zvykl a nedám na ní dopustit (klávesnice u FS bývají na internetu poměrně kritizovaným prvkem). Těžké rozhodování bylo ohledně polohovacího zařízení – Esprimo neobsahovalo trackpoint. Snad bych se časem naučil efektivně používat touchpad, ale nyní byla jeho absence daší plus pro volbu ThinkPadu. Tolik k otázkám uživatelské ergonomie.
Další důležitou oblastí byl výkon, ten ale jak jsem popsal výše byl u ubou podobný (resp. podobně dostačující), žádné obtížné dilema mě proto nečekalo. Podobně ani s designem jsem si hlavu příliš nelámal, oba notebooky by se v soutěži o největší „pixlu“ umístily bezpečně na prvních příčkách, ostatně posuďte sami. Takto vypadají notebooky řady R61 a takhle model Esprimo U9200 od Fujitsu-Siemens.
Na rozpacích jsem ale byl v otázce operačního systému. Windows Vista Premium jako standardně dodávaný systém k mému modelu ThinkPadu mě příliš netěšil, tady vedlo Esprimo, které bylo dodávané bez OS, cenově i tak vítězil ThinkPad (ano je to těžko poměřitelné vzhledem k tomu, že každý notebook náleží do jiné třídy využití). Jediné pozitivum, které mě v tomto směru napadá je, že jsem jako vlastník OEM licence Windows oprávněn legálně pod GNU/Linuxem používat Internet Explorer (při webdesignu ho prostě ignorovat nemůžu).
„Sedíš nebo jezdíš?"Tak jsem se musel sám sebe zeptat. Způsob a místo převážného používání notebooku jsou zásadní oblastí pro zohlednění při nákupu. Shrnul jsem si, jak jsem na tom v uplynulém roce s T23 (seděl doma, seděl v přednáškovém sále, seděl před přednáškovým sálem), mobilita pro mě tak zůstává v kolonce "důležité, nikoli však nepostradatelné“. Připočteme-li k tomu vlastní roční zkušenost z provozováním staršího modelu ThinkPadu, tak v tento moment jsem se prakticky rozhodl.
Lenovo ThinkPad R61i je tedy již doma a já sbírám podněty pro dokončení tohoto zápisku. To, že jsem se rozhodl právě pro tuto možnost odráží mé osobní preference, tak či tak si myslím, že oba dva jsou dobrou volbou v dané cenové relaci. Nakolik tento názor odpovídá realitě se v případě R61i právě dozvídám. Tento příspěvek jsem původně chtěl napsat jako jeden delší, ale obsah mi v průběhu jeho kompletace začal silně nabobtnávat, takže jsem se ho nakonec rozhodl rozdělit na části dvě.
V druhé části budou shruty dojmy z provozu, s přihlédnutím jak k softwarové stránce, tak hardwaru a zpracování. Píšu ho v naději, že někdo může řešit obdobný problém a tak mu tento zápisek může být užitečný. Informace popisované v něm samozřejmě lze najít na různých místech na internetu, nicméněse se nemusí jednat o přesně tytéž modely (platí zvlášť pro R61i). Takže snad bude mít smysl tyto postřehy sepsat zde na jednom místě.
Edit (23.7.2008 – 18:45): Vydání druhého článku se oproti předpokládanému dnešku opozdí o den. Už je sice prakticky hotový, ale rád bych ho nechal ještě dozrát a vychytat případné nepřesnosti. Tímto se omlouvám za prvně uvedenou nepřesnou informaci v diskusi a za následné posunutí termínu.
Notebook za 15 000?
Vím že thinkpady jsou špička, ale za tuhle cenu kvalitní nb snad ani není možný. To už bych spíš zainvestoval, půjčil si dalších deset a koupil si normální R61, myslím že u nástroje který tě bude živit se pujčka na kvalitu vyplatí.
Na druhou stranu tu někdo třeba má jinné zkušenosti, takže gratuluju k notebooku.
to [6]: Zajímavý pohled, já uvažuju takhle. Za těch 25000,- se prodává nejvyšší model R61. Od té mé se liší výkonější grafikou (nepotřebuji), mrakem dodatečného vybavení, které jsem zmiňoval ve článku (nevyužiji), výkonejším CPU (ano to je vždy zajímavé), možností připojení docking station (výborná věc, kterou ale v dohledné době nebudu potřebovat), display má větší rozlišení (individuální otázka, co komu vyhovuje) a možná ještě nějakými konektory navíc (s-video firewire) atd.
Lecos z toho je zajímavé a užitečné, ale nyní bych tyto vlastnosti vesměs většinou nevyužil. Ale co je třeba zajímavé, tak podle vyjádření prodejce (na mou otázku), tak šasi by mělo být stejné napříč řadou s 15,4" displayem. To je pěkné vědět. Prostě vykládám si přístup Lenova tak, že u mého modelu ořezali co mohli, ale to základní zachovali stejné.
Ohledně ceny jen doplním, že Lenovo před časem udělalo poměrně velké slevy na své produkty, připravuje se uvedení nových řad, takže i to by do té mozaiky zapadalo.
to [9]: Nevypadá špatně, i když já osobně bych volil spíš něco založeného na Centrinu. Taky je otázka jak si bude povídat s Linuxem, dohledal jsem třeba tohle. Ale příspěvek je už staršího data, tak už je situace možná jiná.
LInuxová komunita okolo thinkpadů (pokud neznáte):
http://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkWiki
zvolil jsem Dell Vostro 1510 (C2D 1800,v2GB RAM, 160GB HD, x3100, ...) (uvazoval jsem i o R61) - NB jsem objednal z obyc internetoveho obchodu (nikoliv primo od dellu) - cena 15 a 1/2 tis. Nainstaloval jsem linux mint (derivat ubuntu), po instalaci fungovalo vse az na wifi :-| ... po automaticke aktualizaci systemu ze site funguje vse - ovladac wifi karty bcm4310 uz je soucasti 2.6.24 a neni potreba doinstalovat zadne dalsi ovladace ;-)
jedinou vadou na krase je, ze i kdyz hibernace funguje, tak suspend dokaze system naprosto odrovnat ...
... problem se suspendem (zvukovka) vyresil zapisek:
http://www.stupent.at/2008/06/18/dell-vostro-1510-with-ubuntu-804/
Vzhledem k tomu, že už si jednoho ThinkPada měl a byl si spokojen, tak to snad ani nemohlo dopadnout jinak. :o) Taky jsem měl kdysi ThinkPad 570 (13,3", 1,8kg), ale bohužel mne cca rok a půl tomu opustil. Koukal jsem po něčem do cca 30k Kč, ale měl jsem docela jasné požadavky a nenašel jsem jediný notebook, který by je splňoval, takže jsem jsem šel po něčem laciném s rozumným poměrem cena výkon. Volba padla na HPčko s C2D za 22kKč. Z funkčního hlediska v podstatě bez výhrad, ale nějak to nebylo ono. Ten ThinkPad měl něco do sebe. Těžko se to popisuje, ale kdo ThinkPada měl, asi ví, o čem mluvím.
Dopadlo to tak, že jsem na jaře neodolal a koupil si ThinkPad x61s. I s věcmi okolo mne to nakonec vyšlo na 35 bez DPH, ale ten notebook je sladký a jsem rád, že ho mám.
HPčko se mi tu pořád válí a asi bych se ho měl rychle zbavit, dokud to má nějakou hodnotu, protože ho nepoužívám.
Před pár týdny jsem byl taky ve fázi hledání nového společníka a taky to vyhrála R61. Bohužel, zatím jsem neměl moc času na hraní, takže 120GB oddíl s FreeBSD 7.0 current zatím po instalaci zahálí. U mě byla volba částečně srdeční záležitost, na šasi/klávesnice u Thinkpadů nedám dopustit.
jj r61i je taky jeden doma - pouziva zena. ale ja na to sel obracene.
Zena potrebovala pocitac jakykoliv a ja jelikoz jsem od prirody liny, jsem sahnul po reseni "notebook". vzal jsem ji prvni levnej co mel jeste rozumne parametry - nejaky acer za 10 litru (dokonce sel koupit bez OS - zena je nastesti take linuxova, a ja vim ze acer uz vickrat ne.. ale chtel jsem mu dat sanci). Acer fungoval bezvadne tyden, zena spokojena, dokonce fungovalo vsechno na prvni instalaci. a pak po tydnu najednou blik. prestal jet displej. vsechno fungovalo ale displej nic - jen podsviceni. Toz to me nastvalo a jel jsem koupit prvniho thinkpada kterej mel uz rozumne parametry - coz byl zmineny r61i. naprosta spokojenost. Mel jsem se vybodnout rovnou na cokoliv jineho - sam pouzivam t61cku :) a zastavam nazor ze Notebook = thinkpad, vse ostatni jsou pouze "notebooky" ... Acer se mi vali zabaleny v krabici pod stolem uz dva mesice, jeste jsem se nedokopal k tomu ho vyreklamovat...
Ahoj, ja nedavno stal pred podobnou volbou a chtel jsem take esprimo, ale muj pozadavek byl 12ka displej a minimalni hmotnost. Nakonec jsem poridil Lenovo 3000 V200 a naprosta spokojenost, hlavne vysoky vykon a vyborna mobilita. Prepinani sluchatek a repro jde po uprave jednoho radku.
S tím Broadcomem by už neměl být problém, je sice nutné vykutat firmware, ale např. v novém Ubuntu funguje bez jakýchkoliv problémů včetně automatického stažení a vykutání firmwaru přes Hardware Drivers Manager. Sám oboje mám a jediný problém byl sehnat připojení pro stažení toho firmware.
Ahoj, mozno take trochu mimo misu ale stojim pred volbou noveho notasu a na plno mojich omedzeni mi vysel ASUS F9DC-2P027E ,nemate dakdo snim skusenosti?
Bezim na Ubuntu 8.04.
Finger print ci TPM ma netrapi.
Jedinu skusenost mam z Acerom ale ten uz nikdy ani zadarmo,
na vsetky problemy aj tak za 2 roky sa odporucila sa zakladovka.
vdaka.
Podle mě pro studenta v dané skupině skvělá volba. Kvalita zpracování, prověřená značka, 15'' LCD je pro studium webdesignu a programování minimum. Varuju akorát před neuvážením smazáním Vist, neudělej tu chybu. Za prvé z důvodu záruky, zadruhé takový Microsoft Expression Web, Adobe CS3 Web Premium, Visual Studio 2008 Professional se k těm NetBeans časem také mohou hodit :-). Jako student v této oblasti budeš stejně potřebovat dobře znát oba systémy, abys pochopil, že oba mají svá pozitiva i nevýhody. Kdy který nasadit, jak zajistit například kooperaci apod.
to [25]: Potvrzuji, na T23, kde jsem wifi kartu s chipem broadcom provozoval, nebyl pod Ubuntu 8.04 žádný problém. Nicméně předchozí zkušenosti nebyly právě ideální, proto v každém případě jsem nyní chtěl hardware používající svobodné ovladače.
to [27]: S tím bych se na 100% ztotožnil. S takovými situacemi a využitím se počítat musí. A přesně z takových důvodů tam bude dualboot.
Tento prolém jsem řešil v lednu tohoto roku. Potřeboval jsem do práce svůj mobilní počitač. Volba OS byla jasná s tím ovšem přišly problémy s kompatibilitou. Dlouho mám na stolním PC doma Debian a tak jsem šláhl po hotovém a sehnal si ubuntu s KDE. Ještě byla volba na co to nahrát.
Cenová relace, kterou jsem si mohl dovolit byla maximálně 16 tisíc.
Niky jsem nepochopil smysl webkamery a dalších velice důležitých zbytečností. Čtečku karet jsem ovšem potřeboval, protože mám v několika řešeních OS nainstalovaný na nich. A stahovat fotky z foťáku nebo nahrát informace do mobilu se mi nechce přes přiložený kabel.
Ale bluetooth a 5Ghz wifi jsem potřeboval.
Pro práci potřebuji tento notebook mít přenosný, ale 12 palců jsem zavrhl, přece na tom budu pracovat, ne.
Co jsem si pořídil? Byl to po dlouém hledaní FujitsuSiemens Esprimo M9400 mám nahrané ubuntu s KDE.
Momentálně jsem spokojen. Kromě klávesnice ovládání hlasitosti a uspávání,asi jde o moji lenost s tím nšco dělat, mi vše fungluje jak má.
Na širokoúhlý display jsem si rychle zvykl. Jen slabý zvuk repro mě dost zarazil.
zkusenosti s linuxem a notebooky jsou na http://www.linux-laptop.net/
než nové Rko, asi bych šel do staršího Téčka.. a i t61 už se dneska dají sehnat za rozumnou cenu a ještě i s (částečnou) zárukou :)
http://usanotebook.cz/notebook/7658CTO-IBM-ThinkPad-T61.php
http://usanotebook.cz/notebook/7663EC2-IBM-ThinkPad-T61-1440x900-NOVY-Zar.-3-roky.php
jinak souhlas, IBM a linux je dobrá kombinace :)
to [32]: Ovladac pre citacku prstov bol pred par dnami vytvoreny: http://www.reactivated.net/weblog/archives/2008/07/upek-touchstrip-sensor-only-147e2016-on-linux/
to [33]: Funguje to a este raz diky :) Musim doriesit take veci ako napriklad ze ked uzamknem obrazovku tak pri odomykani hlasi ze nie je ziadna zhoda ale ani sa nepokusi prst scanovat a akosi prestal pytat heslo pri niektorych nastaveniach a pri prikaze sudo. Dufam ze to autor odskusa ak ma na tom TP fingerprint (z clanku mi to nebolo jasne)
Pěkné čtivo. Děkuji.
Rovněž děkuji za link v komentáři 30.
Je víc než o rok více, ale já se kloním, k Dell Vostro 1510
(N09.1510.Promo) a Ubuntu. Veškeré rady vítány.
Můj stav je takovýto:
Zaměstnavatel mi dá plus mínus do 20 tisíc bez DPH na
notebook.
Přestavoval bych si, že tam budu mít dual boot XP
Professional (případně sedmičky) a Ubuntu (nebo jiný Linux).
Do těch Windows mi zaměstnavatel nainstaluje Officy a
několik málo dalších aplikací.
Zaměstnavatel mi zaplatí taky nějaký mobilní připojení.
Současně bych chtěl pohnout výbavou doma. O tom níže. Nyní
ještě k tomu notebooku.
První požadavek je asi je, aby měl velký pixly
p = u / sqrt(square(v) + square(h));
I když si nejsem úplně jist jestli s tím Ubuntu nebo jiný
Linux neumí pracovat lépe než Windows, kde hrozí buď bleší
písmo nebo rozmazanost. A taky bych možná radši display
bez lesklé vrstvy, nevím.
Druhý požadavek je asi na pokud možno rychlé připojení
k internetu nejrůznějšími způsoby a to pokud možno
zabudovanými zařízeními. Tj. asi kabel k místní síti, wifi,
mobil a já nevím co ještě.
Třetí požadavek je asi na příjemnou zabudovou klávesnici i
ukazovací zařízení. Míním s notebookem většinou pracovat bez
připojování vnější klávesnice a myši. Píši všemi deseti po
hmatu. Nevadí mi vícehmaty. Nepotřebuji num pad ani nutně
samostatná F tlačítka.
Čtvrtý požadavek je asi na velkou výdrž baterie.
Páty požadavek je asi na malou váhu.
A taky by se mi líbila možnost propojení s mobilem. U
stolního počítače používám usb kabel. Vůbec bych se rád
nějak víc poučil o možnostech synchronizace dat v mém
stolním počítači, v novém notebooku, v mobilu a v úložištích
na síti.
Moje prvotní zaměření je text. Číst, psát, upravovat. A
bohužel i presentace.
Další možnosti vítám a pohrávám si s nimi: obrázky, filmíky,
muziku a zvuk obecněji, mikrofony, foťáky, kamery a podobně.
Nehraju. Hry na tom pouštět nebudu.
Moje základní pracoviště je stolní počítač v kanceláři.
Moje druhé zařízení je mobil. Sony Ericsson W200i. Kde
kromě telefenování a sms surfuju, píšu si poznámky do
úložiště na internetu, pouštím si mp3, rádio atd. Používám
ho nejvíc v dopravě, i na čtení. Jako vedlejší otázku mě
zajímají i výkonější jednoručné zařízení tohoto typu. Opět
asi s klávesnicí. Ne dotykový displej.
Notebook pořizuju jako třetí, abych měl doma svůj počítač,
abych nemusel sedat k cizím počítačům, když jsem na návštěvě
nebo na služební cestě nebo na výletě. Vidím to tak na 10
až 20% času oproti času na stolním počítači.
Tolik snad k tomu notebooku.
Současně zvažuji, že nějak dám do pořádku připojení a
počítače doma. Máme tam nějaký rozvod po bytě se zdířkama,
co vypadaj jako od sítě. Zatím nepoužíváme.
Používáme připojení ufon základní a na to máme připojen
jeden stolní počítač s Windows. Kromě toho má žena nějaké
to Eee s wifi, s kterým chodí do kavárny. Pak tam stojí
ještě jeden vykuchanej stolní. Ve skříni mám prastarej
Acer. A mohl bych asi dlouhodobě zapůjčit z práce ještě
nějaké stroje.
Myslím, že bych chtěl pořídit nějaké dobré připojení.
Kabelovka tam není. Funguje tam Vodafouní 4G, či jak se to
jmenuje.
Co se týče připojení je možný zvažovat i nějaké řešení pro
celý barák, kde je šest partají. Prý jsou tam udělané nějaké
rozvody.
Doma by něco mělo fungovat jako router. Chtělo by to oživit
tu síť. A případně i wifi, kdyby to jaksi bylo už skoro
v ceně, nebo pokud to Eee nejde připojit jinak.
Jako stanice by asi stačilo ten stolní, kterej bych
přeonačil z Windows na nějakou Linux, manželčino Eee s
Windows, můj notebook, a ten můj starej Acer, kde bych
přeinstaloval systém a dal ho synovi. Případně i něco na
hraní pro předškolní dcery. Případně bych investoval i do
nějakého nového s Linuxem. Koukám, že to není zas taková
investice.
Na tom všeobecném domácím je asi větší důraz na media a
hry. Rovzněž na těch dětských.
Jak je to s hrama a Linuxem vůbec nevím a to zajímá mého
syna.
Omlouvám se za tu délku, ale potřeboval jsem si to sám
ujasnit, k čemu směřuju.
Jde mi spíš o to, abych se stal poučeným uživatelem, než aby
mi všechno zařídil někdo jiný. Rád bych o svých představách
mluvil a díval se někomu pod ruce, když by se do toho
pustil. Jsem připraven do toho něco vrazit.
Zdar!
Student učitelství ICT na PedF UK se zájmem o open source, Python, Scratch, HTML5, výuku programování a mnoha dalších – ne IT – věcí, jako je hudba (Pink Floyd), literatura (G. Orwell) nebo film (S. Kubrick).
Přečteno 16 350×
Přečteno 16 079×
Přečteno 15 433×
Přečteno 13 320×
Přečteno 8 460×