V tomto příspěvku bych rád přiblížil svou zkušenost s notebookem IBM ThinkPad T23 a jeho konfigurací v souvislosti s různými distribucemi GNU/Linuxu.
Během loňského léta jsem řešil otázku nákupu notebooku pro účely běžných kancelářských prací, surfování po internetu, přehrávání filmů a hudby, s výkonem postačujícím pro Netbeans BlueJ 5.5, bez ambice na hraní her. Přičemž limitujícími faktory byla jednak plná linuxová kompatibita, jednak cena do 10000 Kč, což už předem prakticky vylučovalo možnost nákupu notebooku nového.
Postupně jsem se skrze několikero doporučení a kladných ohlasů na internetu dostal k repasovanému notebooku IBM ThinkPad T23. Cenové kritérium splňoval beze zbytku, lze jej sehnat v hrubě stanoveném rozmezí 7000 – 9500 Kč, primárně v závislosti na délce poskytované záruky. Ohledně linuxové kompatibility mě příjemně potěšil fakt, že notebook (ve vybraných modelech) je certifikován pro použití s Red Hat Linuxem. Specifikace notebooku je v mém případě následující:
Z dalších parametrů lze zmínit 100Mb/s síťovou kartu, 2× PCMCIA, infraport, 2× USB 1.1, 56Kb/s modem. Kompletní specifikace je k dispozici na www.lenovo.com. Pro mé potřeby dostačující stroj se dvěma nedostatky, chybějící wifi (netýká se všech modelů T23) a pomalá USB, které jsou naštěstí oba řešitelné. Jako wifi kartu jsem získal Linksys WPC54G s chipem Broadcom 4318 do PCMCIA slotu. USB 2.0 jsem řešil obdobně kartou do PCMCIA – STLab USB 2.0
Z důvodu certifikace pro Red Hat Linux, se zdála být Fedora 7 jasnou volbou. Instalace z DVD proběhla bez potíží, avšak po nabootování se rozlišení odmítalo změnit na jiné než 800×600, dokonce i po editaci xorg.conf. Problém se podařilo vyřešit až použitím zcela jiného xorg.conf a to z následující stránky www.linuxforums.org.
Po aktualizaci systému byl již notebook plně funkční, včetně škálování frekvence CPU, udávání správné hodnoty baterie, suspendování a hibernace, 3D akcelerace grafické karty. Zobrazení hlasitosti a intenzity jasu displaye pomocí OSD, lze zprovoznit díky utilitě tbp, jež je standardně obsažena v repozitářích (Předpokladem pro správnou funkčnost je natažení jaderného modulu thinkpad_acpi).
U Fedory 8 byla situace obdobná, s příjemným rozdílem ve formě správného rozlišení a nepříjemnou mrzutostí ve formě nefunkční 3D akcelerace. Tu se posléze podařilo zprovoznit kompilací vývojové verze jádra 2.6.24-rc6. Jinak platí totéž, co pro Fedoru 7. Jediné, co se mi na obou verzích nepodařilo zprovoznit, bylo uspávání přes klávesovou zkratku (FN+klávesa). Tato funkcionalita pro mne však není klíčovou, osobně si myslím, že při troše pátrání lze řešení nalézt.
Samostatnou kapitolou pak bylo zprovoznění wifi karty, díky použitému chipu Broadcom 4318. Je nutné extrahovat firmware karty přes aplikaci b43-fwcutter. Naštěstí linuxová komunita kolem (nejen) Fedory je živá a tak řešení existuje a krásně je popsáno zde www.fedora.cz. S druhou použitou PCMCIA kartou STLab USB 2.0, jsem problém neměl. Ovladače na ni jsou obsaženy v jádře a na zkoušku připojený flashdisk se v obou verzích fedory choval vzorně.
Debian Etch jsem instaloval přes netinstall z minimálního bootovacího CD. S instalací nebyl žádný problém. Po naběhnutí mne přivítalo správné rozlišení 1024×768, spolu s nefunkčním škálováním frekvence procesoru. To lze naštěstí řešit jednoduše přidáním těchto tří řádek do /etc/modules:
acpi-cpufreq
cpufreq-ondemand
cpufreq-powersave
Dalším, málem již tradičním, problémem byla nefunkční 3D akcelerace. Z tohoto důvodu jsem Debian aktualizoval na jeho vývojovou větev – testing (Lenny). Bohužel ani v tehdy aktuální verzi ovladače (údaje platí k listopadu 2007) 3D akcelerace nefungovala. Řešit situaci lze a to dohledáním a stažením starší verze ovladače z www.x.org a následným přepsáním ovladačů obsažených v distribuci, ovladači staženými. Osobně to však nepovažuji za příliš korektní řešení. Při mizivém výkonu, jež grafická karta Savage poskytuje, může poměrně pohodlně posloužit softwarové vykreslování, jehož docílíme přidáním
Option "DRI" "off"
do xorg.conf. V jiných oblastech je konfigurace podobná až stejná jako pod Fedorou (např. OSD přes tbp) a platí to i o funkcionalitě.
U Ubuntu jsem bohužel narazil na zásadní problém již při instalaci. Instalátor se zasekl při bootování live CD (pro přesnost během načítání GNOME). Kdo zažil podobnou situaci, myšleno kdy notebook nereaguje na jakékoliv vnější podněty, pochopí, že podruhé jsem to již zkoušet nechtěl – čekání na to než se systém alespoň trochu umoudří a uvolí se restartovat se táhlo dlouhé minuty (myšlenka lobotomie baterie za chodu mi přišla a stále přijde odpudivá).
Vyjma zmíněných experimentů provozuji Fedoru na tomto notebooku již přes půl roku a to k plné spokojenosti. Jediné nepříjemnosti plynuly z použité grafické karty, ale i ty lze poměrně snadnou cestou řešit. 3D akcelerace o daném výkonu na tomto notebooku má v současné době opravdu málem jen symbolický význam. Z testovaných distribucí, vezmeme-li v úvahu výše zmíněné, lze jak Fedoru tak Debian, na tomto notebooku s klidným srdcem nasadit. A co se Ubuntu týká, nelze vyloučit, že daný problém je v současné verzi 7.10 minulostí.
Z hlediska výkonového mé potřeby T23 plně uspokojuje, i když se první modely této řady začaly vyrábět již v roce 2001. Shrnu-li, hledáte-li opravdu levný notebook pro běžnou práci, dobré kontrukce a s velice solidní linuxovou podporou, pak z vlastní zkušenosti mohu doporučit. Pouze buďte opatrní při volbě wifi karty do PCMCIA slotu – kartám s čipem Broadcom 4318 se doporučuji obloukem vyhnout. A na úplný závěr drobný tip – zlatým dolem při řešení potíží mi byla tato stránka www.thinkwiki.org.
Nevím jestli jste notebook zakoupil před půl rokem stejně se začátkem používání linuxu? Pro srovnání bych rád uvedl svou volbu: únor 2007 - R40e (2,4 celeron) - 9000 Kč, poté květen 2007 - R40 (centrino) - 10500,-. Takže pokud by dnes někdo sháněl notebook do 10 000 doporučil bych sehnat R40, je přeci jen výkonově jinde, a sice není T, ale pořád je to thinkpad ;-) Také je třeba říct že se mi nevyhly určitě potíže, ale to by bylo na delší povídání, možná bych o tom mohl napsat do blogu kdyby měl někdo zájem...
Zdravím, s Linuxem jsem v té době již měl zkušenost. Na domácím PC ho používám podstatně déle (první experimety s Mandrakem 10.1 počítám někdy kolem roku 2004, Fedoru používám nepřetržitě od října 2006).
Ohledně R40, souhlasím - určitě to může být výborná volba. Já jsem T23 kupoval (odpočtu-li cenu brašny) za 9500,-. Jak jsem psal, šel by sehnat levněji, ale v ceně byla půlroční záruka, také baterie byla v dobrém stavu (75% původní kapacity - až 2,5 hodiny nenáročné práce), celkově byl repas dobře provedený - včetně nové klávesnice. Takže jsem v zásadě spokojený.
Rko je oproti Tčku o dost velký.
Osobně mám T41 (3-tím rokem) a nechapu, proc jste si nekoupil takteze T41 nebo T40. Daji se dneska sehnat za 11k a i kdyz by to znamenalo prekroceni rozpoctu, jde "jen" o tisicovku. Predpokladam, ze za pul roku nebudete kupovat dalsi ntbk, takze by se ta tisicovka ztratila ne?
Předpokládám, že u toho FF7.04 by pomohl boot v Safe Graphis modu, nebo instalace přes Alternate CD. Jinak by s fungováním neměl být problém, alespoň podle zmiňované <a href="http://www.thinkwiki.org/wiki/Installing_Ubuntu_7.04_on_a_ThinkPad_T23">ThinkWiki</a>. Jinak, kdo zkusil ThinkPad, už nechce nikdy jinak :-)
Do nedávna jsem použival T22 byl super, zkoušel jsem na něm také různé distribuce, a maš pravdu Ubuntu se chová dosti prapodivně, neustale se sekal při spouštění. Vždy bylo nutné ho natvrdo vypnout, pak již naběhl v pořádku. Také jsem zaznamenal problém se suspendem, když jsem ho uspal a odpojil třeba zdroj, tak po opětovném probuzení se seknul, v jiné distribuci se tyto potíže nevyskytovaly. Nic méně teď se již těsím na T61.
T23 jsem mel donedavna a bylo super. Uspavani jsem nechal na HW nikoli na Linuxu (FC5) a fungovalo bez problemu, akorat Linux musel bezet s ACPI=off. Hibernace taky fungovala akorat potrebovala vytvorit hibernacni partition pomoci http://www.thinkwiki.org/wiki/Tphdisk
ja mam t23ku uz vyse roka a pol a bezi mi na nom dualbot slack a winxp. slackware je fajn, co potrebujem mam.. jedine co mi vadi je ze nemozem pouzivat kniznicu lm_sensors (http://www.lm-sensors.org/browser/lm-sensors/trunk/README.thinkpad)
Zdravím,
mám na PC GNU/Debian Etch 4.0r1 a potřeboval bych poradit se zprovozněním grafické karty, aby fungovalo OpenGL. Mám NVidii, řada 7600, 512 MB, 8AGP. Defaultně při instalaci se zobrazí u 19" monitoru rozlišení 1280*1024. Zvýšit ani snížit nejde. Frekvence je jen 61Mhz. Není třeba chyba v nastavení v BIOSu? Předem děkuji za radu.
Nezkou el jsem to tedy kdy musi provat t filtraci nap ti v siti v jinym rozsahu ne 190V-240V .. Po testu v HDtachu jsem ziral prenosova rychlost neco pres 80MB s pres cele pole uz si to nevybavuju presne coz je docela bida mene nez u samotneho disku coz je asi 108MB s na maximu asi to bude mizernym sata RAID radicem.
Nezkou el jsem to tedy kdy musi provat t filtraci nap ti v siti v jinym rozsahu ne 190V-240V .. Po testu v HDtachu jsem ziral prenosova rychlost neco pres 80MB s pres cele pole uz si to nevybavuju presne coz je docela bida mene nez u samotneho disku coz je asi 108MB s na maximu asi to bude mizernym sata RAID radicem. Zajimavejsi bylo ze kopirovani v ramci pole bylo 30MB s pricemz jsem jeste z dalsiho disku kopiroval taktez na toto pole zase asi 30MB s coz uz je vykon vskutku zajimavejsi.
Student učitelství ICT na PedF UK se zájmem o open source, Python, Scratch, HTML5, výuku programování a mnoha dalších – ne IT – věcí, jako je hudba (Pink Floyd), literatura (G. Orwell) nebo film (S. Kubrick).
Přečteno 16 244×
Přečteno 15 885×
Přečteno 15 322×
Přečteno 13 260×
Přečteno 8 366×