Když se nedaří, tak pořádně. Aneb příspěvek o vypalování CD, o modemech, napájecích adaptérech a jiných neduzích.
Je to několik dní, co vyšel CentOS 5.2. Na tuhle distribuci jsem byl zvědavý a tak jsem se ji rozhodl vyzkoušet, konkrétně na notebooku. Stáhl jsem instalační obrazy a posléze se pustil do samotné instalace. Ze začátku se vše vyvíjelo v zásadě slibně, vše pokračovalo jak mělo až do chvíle, kdy systém během kopírování instalačního obrazu nečekaně zatuhl, zkusil jsem tedy instalaci nechat proběhnout v textovém režimu – prakticky stejný výsledek, jen s tou drobou změnou, kdy k zatuhnutí došlo až při instalaci jednotlivých balíků.
Tušení, že je něco v nepořádku sílilo (že by CentOS měl mít problém s T23 se mi nezdá moc pravděpodobné. Koneckonců notebook je certifikován pro jednu starší verzi Red Hatu a pod třemi různými verzemi Fedory jsem ho vždy dostal do provozně zcela uspokojivého stavu). Až potom mě napadlo zkontrolovat instalační médium – a kontrola v průběhu zatuhla. Poněkud frustrující výsledek, kde je zakopaný pes (tipuji na špatně vypálené CD) jsem se ale nedozvěděl, protože se o mou pozornost začala hlásit…
A to ve formě výhružně blikajícího indikátoru baterie notebooku. Žádný problém, mám přece adaptér, který jen čekal na zapojení.. V ten okamžik jsem si uvědomil, že připojený už je. Letmým ohledáním jsem zjistil, že zásuvky, zdířky a konektory v napájecím řetězci jsou tam, kde být mají a pomalu se začal připravovat na nejhorší. A po ruce (jakoby v předtuše) připravený multimetr mě ujistil o tom, že v síti je relativně korektních 244 V.
Po letmém přičichnutí k adaptéru mi bylo už definitivně jasné, že skonal. Odešel si tedy v poměrně pitomý okamžik. Naštěstí notebook sám o sobě nevypadal na to, že by jeho skonáním utrpěl nějakou újmu na zdraví. Musel jsem tedy objednat nový, který stojí poměrně nechutnou sumu (každá zbytečná suma je z principu nechutná).
Ta na sebe nenechala dlouho čekat. I dnes jsem měl náladu experimentovat. Už asi před dvěma měsíci jsem zkusil na postarší 40 GB disk nainstalovat Windows Vista Business x64 (licenci mám díky MSDN AA). Přeci jen je to věc v IT nepřejhlédnutelná, tak proč si nerozšířit obzor, když mám možnost. Tehdy jsem však ztroskotal na nedostatku času, spojeném s iritující neschopností rozběhat pod Vistou připojení k internetu. Vrátil jsem se k tomu až nyní.
Problém by se dal popsat ve stručnosti takto – k připojení k síti došlo (používám 1-portový ADSL router), k internetu však nikoliv – z neznámého důvodu se špatně přiřazovala DNS. Diagnostický nástroj obsažený ve Vistě radil restartovat síťový adaptér (ne zde se problém nenalézal). Když to zkrátím, rozhodl jsem se přesunout svou pozornost od nastavení Visty k síťové kartě (Realtek r8169) a jejímu ovladači, nicméně jak s výchozím obsaženým ve Vistě, tak s ovladačem přímo od Realteku se nedostavila žádná změna. Pokus o zprovoznění se starým 3COMem také nevyšel (byl právě tak dost starý na to, aby se někdo obtěžoval s ovladači pro Vistu).
Začal jsem problém hledat ještě jinde. Používám ADSL router D-link DSL-362T a byl jsem s ním doposud velice spokojený, skoro dva roky prakticky nepřetržitého provozu na něj nemělo žádný negativní dopad. Strýček Google mě ale ujistil o tom, že kombinace právě tohoto modemu s Vistou není to pravé – mnoho uživatelů mělo stejnou obtíž. Zprvu mi navrhoval jen pár berliček jak problém obejít, ale dohledal jsem i naprosté řešení v podobě aktualizace firmwaru na verzi V1.00B02T02.CZ.20070410. Světe div se, připojení k internetu náhle pod Vistou šlapalo vzorně. To jsem ale netušil, co jsem právě způsobil.
Po nabažení se lecjakých „fíčur“ ve Vistě (to by bylo na další článek), jsem se vrátil zpět pod křídla Fedory. Rychle jsem zjistil, že připojení k internetu nepracuje jak má či přesněji – vůbec. Zvláští bylo, že veškeré přiřazení údajů (IP, DNS, masky podsítě) se zdálo být korektní. Problém se nejevil jako analogický k předchozímu pod Vistou. Chvíli jsem byl bezradný, hlavou se mi honily děsivé obrazy o nuceném používání Visty a o dalších výdajích na nový ADSL router.
Uklidnil jsem se. Zbývala jediná logická možnost, pokusit se nahrát starý firmware. Že je to kámen úrazu bylo pravděpodobné a téměř k jistotě mě dovedl příspěvek uživatele na abclinuxu, který řešil totéž. Při hledání starého firmwaru jsem postupně zjišťoval, že se D-link ke svému produktu už takřka vůbec nehlásí a tak jsem byl rád, že ve stejném příspěvku bylo i kde ho najít. Naivně jsem si myslel, že nyní už bude všechno v nejlepším pořádku.
Po dnes už několikáté opakované proceduře s nastavování modemu, jeho restartování, odpojováním a připojováním telefoní linky, napájení (dle postupu od výrobce) jsem už měl poměrně málo chuti k tomu řešit nějakou další komplikaci. Přišla vzápětí. Network manager (místo toho, aby se staral o můj klid) vytrvale lpět na hlášce „device is unmanaged“ a připojení k internetu zprostředkovat odmítal. Nastavení přes system-config-network naštěstí nestávkovalo.
Strýček google mě poté odkázal na fedoraforum.org, kde se řešil identický problém. Podle toho, co jsem vyrozumněl, zde patrně vůbec nebyla souvislost s peripetiemi, kterými jsem prošel předtím. Pokorně jsem vykonal, co se pro řešení problému vyžadovalo. Nyní už mám systém opět ve stavu v jakém byl původně. Vidím to zhruba tak, že experimentování poněkud omezím.
Zatímco první zmiňované problémy jsou jen drobnosti, byť pořádně otravné, tak nejméně příjemný dojem ve mě zanechal přístup spolešnosti D-link, která jak se zdá, řeší jeden problém vytvořením dalšího. Máte v zásadě na výběr zda používat Windows Vista nebo GNU/Linux, obojí nikoliv. Dokonce jsem nalezl i informaci o tom, že s oním novým firmwarem si nerozumí ani Windows XP, leč berte to jako informaci nepodloženou osobní zkušeností.
Zklamání je to a to větší, že k D-linku jsem měl dosud pozitivní vztah a v jedné diskusi jsem ho i hájil, přesvědčen díky dosavadním pozitivním zkušenostem o jeho kvalitách. I já naivní! Je smutné, že produkt, který Linux používá (onehdá mě zarazilo, proč jsem spolu s manuálem dostal i výtisk GNU GPL) s ním není schopen pracovat i o krok dále.
A na úplný konec bych rád dal podnět do diskuse. Úplně nerozumím tomu, co je na komunikaci mezi ADSL routerem a ethernetovým rozhraním síťové karty závislého na operačním systému. Neměla by být tato komunikace přesně definována protokolem? Máte nějaké vysvětlení?
Hmm... Nu, že pod jehovistami asi nebude detailní diagnostika, to chápu, ale co pod Linuxem ? Autor vypadá vcelku zkušeně, tak proč nezkusil třeba jen ping na gateway (ten modem), pak ping o hop dále, ping na DNS, traceroute, prostě to, co se obvykle dělá, když nemáme network, ale notwork. Bez diagnostiky je těžko radit, samotného by mne zajímalo, co tam D-linkové pokazili...
Hmm. S produkty firmy D-Link taky nemám zrovna nejlepší zkušenosti. Mám od nich modem/router/AP v jednom (DSL-G664T) a není to nic moc. DNS nefungovalo nikdy -- řeším ručním nastavením na 208.67.222.222 na všech strojích. Dál to vůbec nechce propouštět SSH...
Mno, hrabat se v tom nebudu. Plánuji se toho zařízení zbavit.
Tak tak -- firmu D-Link jsem take drive povazoval za uchazejici nicmen po zkusenostech s podporou pro adsl-routery, ktere distribuju O2(telecom) jsem prisel o iluze. Osobne jsem zastence Cisca (v praci) a doma nedam dopustit na Linksys s OpenWrt (wifi pripojeni), skoda Linksys nema zarizeni ktery by jelo na ADSL, :-(( Asi jediny pouzitelny reseni na ADSL je Zyxel.
BTW: IBM T23 super notas mel jsem T22
Podobny problemy jsem mel s routerem Edimax BR-6204WG. O Linuxu to sice neni, mel jsem tam PC s XP pripojene kabelem, 2 notebooky s Wifi, jeden s Vistou, druhy s XP a konecne Wifi PDA s Windows Mobile 5. IP adresu od toho routeru dostalo to naprvno pripojene PC a to PDAcko. Ty notebooky ne, pokud jsem nastavil napevno adresu, branu a DNS, tak v pohode sitovaly, ale nastavovat pevne IP na Wifi adapteru notebooku je ponekud kontraproduktivni. Vyresil jsem to vymenou za Zyxel.
D-link vyrábí hodně velký šmejdy pod hezkou značkou a obalem. Standardně jejich zařízení chodívají uspokojivě, ale jakmile se začne se složitějším nastavování, tak to jde do háje - zasekávání, odmítání komunikovat, ...atd. D-link je možná ještě horší značka než Edimax, a to je co říci :-(.
to [11]: Je v pohodě, ale výhledově plánuji pořídit nový. Do současnosti jsem potřeboval NTB jen pro prohlížení webu a úpravu textu, ale od října budu potřebovat něco výkonějšího. Říkám si, že taková R61 by nemusela být špatná volba.
to [13]: Tak to splňuji obě podmínky - vedle toho D-linku tu někde mám ještě Edimax switch. Ten je naštěstí levně nahraditelný.
Mam stejný problém s jinak celkem slušným D-Link DIR655, také nepřiděluje DNS pod Vista a XP. Pokud je zadám ručně, tak to chodí ok. Zjistil jsem to náhodou, když jsem stavěl nový PC pro známého, kde musela být Vista. Moje tři PC s Linuxem jsou připojeny bez problémů. Zajímavé je, že OEM anglická Vista na mém T61 s tím problém nemá. Vůbec si to nedovedu vysvětlit. Jak budu mít čas, tak se na to asi vrhnu s WireSharkem.
Ahoj,
koukam ze s D-Link znackou se mi tu opet potvrzuje co znam na vlastni kuzi. Doma sem mel D-Linkovej router (DI-601) po roce a pul proste 'umrelo' WAN rozhrani - proste prestalo fungovat a hotovo. To same u nas na firme, ze zacatku sme sli taky pre D-Linky, protoze to bylo leveny a snadno konfigurovatelny. Pred asi 2 roky sme uz presly ale na routery Mikrotik. Od te doby mam na firme po starostech a d-linky doslouzily pri ruznych 'malych vecech'. Polocas rozpadu zhruba 2 roky...
Doma sem to vyresil tak ze sem vyhodil D-Link, dokoupil sitovku do linux serveru a nastavil iptables. :-).
Student učitelství ICT na PedF UK se zájmem o open source, Python, Scratch, HTML5, výuku programování a mnoha dalších – ne IT – věcí, jako je hudba (Pink Floyd), literatura (G. Orwell) nebo film (S. Kubrick).
Přečteno 16 244×
Přečteno 15 885×
Přečteno 15 320×
Přečteno 13 258×
Přečteno 8 364×