Hlavní navigace

Stav diskutérstva v Česku

24. 3. 2009 7:28 Svatopluk Vít

Pokud začnete publikovat články na internetu, dříve či později se to stane. Někdo začne vaše články komentovat (pokud komentáře pod články povolíte) a pak se dozvíte řadu věcí. Publikuji již docela dlouho a pokusil jsem se vytvořit několik profilů diskutérů bez ohledu na to, kde články vycházejí.

Obvykle mé články vycházejí na odborných IT serverech, méně často na jiných, neodborných. Ale obvykle se také profily moc neliší. Zkuste se nad tím zamyslet, jestli se v nějakém profilu nepoznáte.

Blek

Nedá mi to nezačít tímto fenoménem.  Z mého pohledu je jakákoliv diskuze (převážně) pod komixem v podstatě znevážena (ať už to znamená cokoliv), protože ze 100 příspěvků je 70 na téma Blek a jsou to nesmysly 1.řádu. Tato diskuze pod komixem pak už není ani směšná, ani se nedá číst. Je jasné, že tento problém se týká jen a pouze diskuzí zde na root.cz.

První

Tohle mi přijde jako zvláštní hra. Jedná se o jedince, který sedí u počítače a čeká, až je vydán nový článek. Bez jeho přečtení se vrhá do diskuze a ihned píše příspěvěk s odkazem na to, že on byl první. Nic nového, objevného, jen to otravuje. Obvykle se totiž na jeho chování někdo sveze a začne jej peskovat. Přispěvatel má radost, že se o jeho příspěvku ví a tetelí se blahem.

„Off-topicář“

Můj soukromý termín pro člověka, který v rámci diskuze o instalaci linuxové distribuce přijde s dotazem, zda nevíte, jestli nová grafická karta o jisté firmy už funguje s nejnovějšími ovladačemi pro Windows. Najdou se i tací, kteří svůj příspěvek uvodí magickou formulkou „Vím, že je to off-topic, ale mohli byste mi říct…?“

Všeználek

To je člověk, který se za každou cenu snaží autora či jiného diskutujícího shodit, nemaje v ruce žádné pádné argumenty, jak to udělat. Obvykle se v článku o licencích či autorském právu objeví příspěvek o tom, že by bylo vhodné zjistit, kolik DVD/CD má autor doma přepálených, kolik programů bez řádně zakoupené licence používá atd. Dále se objevují argumenty typu „Kolik si toho napsal/vytvořil, že jsi tak chytrý“, případně nejvyšší kalibr „Jsi zaplacen a píšeš na zakázku“. Tato reakce se v diskuzi objeví poté, co daného vyvedete z omylu uvedením jím popsaných faktů na správnou mez. Tento člověk se cítí silný díky internetu, který mu může pomoci „zfalšovat“ identitu. Z oka do oka by vám polovinu věcí nikdy neřekl.

Odborník

Člověk, který se snaží váš text doplnit, upozornit na chyby. Obvykle je příspěvek psán zajímavě, bez zbytečných útoků atd. Tyto příspěvky jsou velmi přínosné, bohužel je jich zoufale málo a jsou tím pravým kořením každé diskuze. Nikdo není neomylný a vím, že se vám do článku chyby dostanou a tyto diskutéry opravdu vítám.

Diskutér

To je člověk, se rozhodne, že k dané diskuzi připíše hodně příspěvků. Buď proto, že se nudí nebo prostě se chce zviditelnit.  Dokáže se chytnout nějakého názoru a pak už to jede. Diskutuje o tom, zda to je či není pravda a dokáže vyrobit třeba deset příspěvků obsahující reakce předchozích diskutérů, kdy střídavě potvrzuje či vyvrací názory zde napsané. Občas pochválí, občas zkritizuje, ale v zásadě jeho příspěvky mají hlavu a patu.

Cesi

Takto označuji diskutéry, kteří ze zásady píší „cesky“ bez diakritiky. Část z nich říká, že je momentálně v cizině a nemůže české znaky používat, někteří zase z pohodlnosti češtinu nepoužívají proto, protože takto umí psát rychleji. Pochází to z doby, kdy se čeština na počítači moc používat nedala a zvyk je prostě železná košile.

Provokatér

Člověk, který si vybere záměrně nějaký fakt z článku nebo z příspěvku a začne jej pitvat. Častokrát si jej trochu poupraví a na tom pak začne stavět své názory. Pokud je někým konfrontován s tím, že něco pozměnil, vsunul do úst něco, co někdo neřekl atd. volí útočnou taktiku aby tím odpoutal pozornost od sebe.

Češtinář

Úroveň gramatických znalostí některých diskutujících je někdy opravdu žalostná. Shody přísudku s podmětem se neřeší, s a z také. Obvykle se pak na fóru objeví člověk, který aniž by přispěl jakýmkoliv názorem k tématu, začne tepat okolo diskutující právě kvůli češtinářským nedostatkům. Obvykle se mu dostane odpovědi, že nejsme ve škole atd. Někdy je to oprávněné (tj. kvalita názoru vyváží jeho gramatickou „nepřesnost“ ), dle mého by však každý měl trochu dbát na „čistotu“ svého projevu.

Sprosťák

To je člověk, který do diskuze utrousí nějaký peprný příspěvek a čeká, co se bude dít. Pokud se někdo chytí a začne peskovat, je to voda na jeho mlýn a vyžívá se v dalším psaní. Nejjednodušší taktika je takové názory ignorovat. A pokud zasáhne cenzor, dotyčný se ozve…

Zaměstnanec

Obvykle je to člověk, který nevstupuje do diskuze z vlastní vůle, je do ní „přidělen“. A tak se v diskuzi o hostingových firmách dočtete o tom, jak je ta a ta firma výhodná, levná a rychlá a jak naopak jiná to vůbec neumí.  Dosti často se příspěvek tváří naivně a obsahuje odkaz. A když kliknete, splnil příspěvek svůj účel…

Rozhodný

Tento typ diskutérů obvykle nacházím v příspěvcích pod články o mobilních operátorech či bankách a jejich (třeba) nepopulárních krocích. Typickým poznávacím znakem je výrok o tom, že tohle už teda ne a že dnes je poslední den, kdy jejich služby používá a že celá rodina přechází jinam.

Pokud chcete vyspecifikovat i jiné typy, využijte diskuzi pod článkem.

Sdílet