Odpovídáte na názor ke článku Jak s námi cvičí licence.
Problém je v tom, že GPL je "virální přes API", tedy že pouhé linkování mojí aplikace k GPL knihovně, nebo mého plug-inu k GPL aplikaci nakazí můj kód GPL. Proto ostatně vznikla LGPL, která toto omezení neobsahuje. GPL je fajn, pokud se chcete / můžete pohybovat pouze ve světě GPL. Jakmile si ten luxus nechcete nebo nemůžete dovolit, máte prostě smůlu. Proto nejsem velkým zastáncem GPL, protože svět není černobílý.
Na druhou stranu extrémně benevolentní licence typu BSD a MIT také není řešení. Proto upřednostňuji zlatou střední cestu v podobě MPL (Mozilla Public Lincece) a jejich variant (především IDPL - Initial Developer Licence, která neobsahuje různé odkazy a dodatky vázané na konkrétní původní vlastníky copyrightu), která je o fous benevolentnější než LGPL. LGPL totiž operuje na úrovni celých knihoven, kdežto MPL na úrovni jednotlivých zdrojových souborů. U aplikací které jsou primárně tvořené soubory bez jasně definovaných hranic knihoven (běžné u aplikací napsaných v PHP, Pythonu, Ruby apod.) vám LGPL dokáže pěkně zamotat šišku, ale s MPL je to velmi jasné a čisté, a tudíž snadno pochopitelné i pro neprávníky, takže nevznikají zbytečné dohady co legálně lze a co už ne.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 994×
Přečteno 41 722×
Přečteno 36 201×
Přečteno 26 101×
Přečteno 25 936×