Odpovídáte na názor ke článku Amatérismus umí naštvat.
[89], oni to furt nechteji pochopit. Proto prikladam kus textu z http://go-oo.org/, ktery do problemu vnasi trochu svetla:
We believe that copyright assignment to a single corporate entity opens the door for substantial abuse of the best-interests of the codebase and developer community. As such, we prefer either eclectic ownership (cf. Mozilla, GNOME, KDE, Linux), or an independent, meritocratic foundation (cf. Eclipse, Apache) to own the rights. Having said that we recognise and applaud Sun's technical contribution to OpenOffice and recommend that small patches & fixes to existing Sun code should be assigned to them under the SCA, and up-streamed.
Obchodni model Sunu je nasledujici: developeri z celeho sveta prispivaji do OOo pod SCA licenci a Sun pak ten kod pouzije v jejich komercni StarOffice. Potiz je v tom, ze existuje spousta kodu, ktery autori nechteji prelicencovat na SCA, a proto se do OpenOffice.org nedostane. (Napriklad ti autori nechteji, aby si z jejich prace Sun delal byznys.) Kdyz byl tento obchodni model novy, tak se na StarOffice nijak moc nevydelavalo, a kazdy ten produkt bral jako vylozeneho outsidera v podnikove sfere. Jenze po prijeti ODF jako ISO standardu a proklamaci rady zemi, ze jejich urednictvo bude pouzivat ODF, se situace zacina menit a firmy vetri penize. Ty firmy (Novell, IBM, ...) ale nechteji psat kod, na kterem bude vydelavat Sun!
V zasade vidim dve strategie: Novell chce jinou licenci (proto se angazoval v projektu Go-OO), zatimco IBM si pohrava s vlastnim kancelarsky produktem. Do OOo sice stale jeste prispivaji, ale jen mensimi kusy softwaru. Zadne velke kusy, ktere by radikalne zmenily vzhled nebo funkcnost ocekavat nelze! (Jinymi slovy: nikdo ten Vami doporucovany redesign GUI neudela.) Jediny, kdo ty velke zmeny v soucasne dobe muze udelat, je Sun, ale ten na to nema penize a svuj OOo tym (pokud vim) redukuje.
Nastalou situaci tu trefne popsal jeden prispevatel: Kdyby OOo zvysila verzi o desetinu na 2.5, tak by kolem te nove verze nebylo tolik humbuku jako pri zvyseni na 3.0. Proste vyvoj OOo stagnuje. Jedinou sanci je nalakat vyvojare na fork, ktery ma perspektivnejsi licenci.
Jinak ve svete open source software neni prechod na fork nicim neznamym. Napriklad XFree86 zmenilo licencovani, vyvojari se nastvali, zalozili X.org a vetsina distribuci Linuxu nyni pouziva X.org. Z XFree86 je mrtvola. Spousta indicii naznacuje, ze pokud Sun radikalne nezmeni management OOo, tak se dockame podobneho osudu.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 175×
Přečteno 41 384×
Přečteno 35 913×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 767×