Odpověď na názor

Odpovídáte na názor ke článku A za komunistů bylo líp! - Díl 2.

  • 16. 11. 2009 21:10

    benghi (neregistrovaný)

    K počítačům: Jen stručnej výčet toho, s čím jsem se setkal. Jednak Commodore 64 i s floppnou (1541-II). Ten stroj byl dost divokej, bylo to spíš dělaný na hry, alespoň já z toho měl ten pocit. Každopádně jsem k tomu měl i tiskárnu Prasident se seriovým rozhraním. Boha jeho, to byl stroj!

    Dále IQ151. Ten počítač byl divnej, fakt divnej, nevím, kdo vymyslel tomu dát takovou klávesnici. Na mně to soustavně dělalo pocit, že to bylo dělaný do špinavýho prostředí jako průmyslovej počítač. Velká flopna z ZPA k tomu připojit šla, stejně jako pekelná obrovská modrá tiskárna v které mne odjakživa fascinovalo řešení posunu hlavy. Přiznám se, že u jiný tiskárny jsem to neviděl. Tyto počítače jsme měli i ve škole, bylo to pospojované do sítě a běžel nad tím šílený systém Felnet. Podobný řešení jsem viděl udělaný i s Consulama (zbrojováček), což byl ovšem počítač poměrně na úrovní, přesněji řečeno, předpokládal jsem, že to bylo původně navrhovaný jako chytrej terminál. Každopádně Consul byl jedinej stroj kterej si dovedu představit někde v kanclu. Ten zbytek s těma televizema místo monitoru byla docela síla.

    Mezi další stroje patří Amiga 500 a 1200, které doteď mám obě. Snad obě jedoucí. To už byl stroj docela na úrovni. Měl jsem k tomu i originál monitor, ale v tom mi něco pošlo ve zdroji a nějak za posledních 10 let nebyl čas se na to podívat. Do A1200 jsem pak přidal HDD a uvažoval jsem o přestavbě do toweru a turbokartě, leč nedošlo na to. Ta platforma prostě pošla.

    Nějak paralelně s Amigou jsem se potkal se strojem PP01-16, což byl ,,vehement''. CGA grafika, ovšem s 50Hz obnovovačkama prokládaně, čili se to dalo připojit k TV, originál CGA byla 60Hz - ze stejnýho důvodu, ale v NTSC se jede na 60Hz neb v USA mají 60Hz síť. TV signál se vždy synchronizoval se sítí, protože odbručovák byl v TV docela problém a pokud to bylo synchronní, tak průnik brumu se projevoval jako tmavši horní nebo dolní polovina obrazu. Průser nastal při přenosu něčeho ze zahraničí ;-). Jinak to mělo IBM Basic a port na kazoš i floppnu, zevnitř to bylo normální PC/XT a chodil na tom PPDOS, což byla ukradená verze nějakýho MSDOSu. Já na tom rozjel MSDOS 3.3.

    Nejzajimavější stroj s kterým jsem se potkal byl jednoznačně Geomics. Viděl jsem dvě verze. Vždycky to byla pasivní sběrnice a zdroj v bedně, do toho se cpaly různý karty. Jelo to na CP/M, ale mělo to kupříkladu i RAMdisky, 5.25" floppnu a na svoji dobu to byl stroj snů. Pochopitelně grafika i textmod v jedný kartě atd. vevnitř RTC, ramdisky zálohovaný baterkou, RAM zálohovaná baterkou, CP/M a monitor v ROMce. A byla i verze, která měla kratší sběrnici a v ušetřeným místě byl namačkanej monitor s obrazovkou ze shiljalisu, klávesnice a floppy byla externí, ale RAMdisk už byla karta. Podle mýho to byl první a jedinej přenosnej počítač vyráběnej v československu. Pokud vím, dělala si to Geofyzika pro řízení vlastních měřicích přístrojů.

    rotačák: Sakra, neznám tě náhodou z packetu? Buď z ama nebo z CB, je mi to sakra nějaký povědomý.

    politika: Pánové, jestli to někdy stálo za hovno, tak je to teď! A je to rok od roku horší. Protože i lidi, co byli před plyšákem v západní části tvrděj, že tam tehdy byla svoboda. A kdyby to u nás vedli trochu rozumně, nemuseli jsme být jednou z nejzaostalejších částí RVHP. Ono to není v politice či vedoucí straně, ono je to v lidech.