Odpověď na názor

Odpovídáte na názor ke článku A za komunistů bylo líp! - Díl 2.

  • 15. 11. 2007 17:57

    Viky (neregistrovaný)

    [45] Nic takového jsem neřekl. Jen odmítám přijímat vaše "postuláty", protože to zkrátka tak jednoduché není.

    Růst výdajů neimplikuje zadluženost. Moje výdaje se také rok od roku zvětšují a zadluženější nejsem. Je to sice zjednodušený protipříklad, nicméně platí to samozřejmě i obecně.

    Rovnováha nabídky s poptávkou je ideální stav. Tato rovnováha je čím dál tím méně dobrým modelem skutečnosti, čím omezenější máte množiny nabídky a poptávky. Proto jsem schválně dal za příklad vysoce postavené manažery, kde už toto přestává platit úplně, protože zde prostě příliš velkou roli hraje lidský faktor. Firma nehledá manažery a nepřeplácí je vyššími nabídkami, na trhu nemáte "volné" manažery, kteří hledají manažerská místa. Tedy mnozí naši "ekonomové" si to myslí, ale pravda to není. Tato místa se neobsazují principem nabídky a poptávky a kdo tvrdí opak, ten prostě žije mimo realitu.

    Průzkumy veřejného mínění bych bral s hodně velkou rezervou - asi tak na úrovni horoskopů, jelikož na dobrý průzkum je třeba někdo, kdo rozumí matematické statistice, což nesplňuje prakticky žádná naše agentura pro výzkum veřejného mínění - stačí se podívat, kdo tam pracuje - samý sociolog, ale žádný matematik. Výsledky jsou zveřejňované takovým způsobem, že z nich nejde vyvodit vůbec nic, maximálně tak porovnat je s jinou agenturou, ovšem to by ty výsledky musely být srovnatelné, což nejsou - intervaly statistických chyb nemají společné průniky, což je první a nejjednodušší důkaz toho, že ty výsledky, v takové podobě, v jaké jsou zvěřejňovány, jsou chybné.
    Když vezmeme závislost politické orientace na vzdělání - Jakou funkcí byla aproximována? Jaký rozptyl mají parametry této funkce? Na jaké hladině významnosti tato závislost existuje? Jaká byla statistická chyba jednotlivých úrovní vzdělání? Byl proveden test nezkreslenosti souborů? Pokud náhodou ano, tak na jaké úrovni? Bez těchto nejzákladnějších údajů si nemohu udělat vůbec žádnou představu o tom, jak je ta proklamovaná závislost statisticky významná. Pokud nezveřejním parametry, na něž se ptám, tak vám klidně statisticky dokážu, že existuje úplně opačná závislost, nebo jak je to s politickou orientací v závislosti na výšce, váze, barvě očí nebo vlasů - a klidně bych to mohl zařídit tak, aby mi vyšlo to, co chcete vy... A garantuji vám, že by to nebyly žádné vylhané výsledky!
    Takže moje odpověď zní - nevím o tom, že by byl takový "fakt" věrohodně prokázán. Je to pouze to známé "100x opakovaná lež..." Ptám se vás - jak víte že je to "jasný trend"? Pokud k tomu máte příslušná čísla, tak mi je prosím poskytněte. Moje životní zkušenost nic takového neprokazuje a zprvu mne to dokonce překvapovalo, takže se nedá říci, že realitu prostě vidět nechci.