Hlavní navigace

Petr Cimprich

  • XHTML? Krvelačná mrtvola!

    V minulých týdnech se na Lupě objevila série (zatím) dvou článků o XHTML. Oplývají atraktivními názvy, Soumrak nad moderním X a Život s krvelačným X, za které by se nemusel stydět ani Blesk. Autor, pan Chamurappi, se v nich obouvá do jazyka XHTML. Shodou okolností ve stejný den jako první z těchto článků vyšel na Rootu můj článek, ve kterém se podivuji nad tím, že autoři HTML5 víceméně ignorují XML a XHTML…
    21. 3. 2007 9:36 (aktualizováno)
  • XML Copy Editor 1.0.9

    XML Copy Editor je zjevení mezi free editory pro XML. Je rychlý a dělá to, co od něj čekám. Zobrazuje zdrojový kód, barevně zvýrazňuje, balí a rozbaluje, doplňuje koncové tagy, validuje podle DTD, XML Schema i Relax NG (vše přes libxml), nabízí elementy a atributy podle schématu, umí chránit markup. A dá se mu nastavit tmavomodré pozadí; víc od XML editoru nechci. V Linuxu už léta spokojeně používám Emacs a psgml, ale ve Windows mi tahle kombinace úplně nevyhovuje. XML Copy mi sedí líp.
    9. 3. 2007 16:48 (aktualizováno)
  • MS implementuje XSLT 2.0

    XSLT 2.0 a XPath 2.0 jsou čerstvými doporučeními W3C; psal jsem o tom před pár dny. Také jsem zmínil, že zatím existuje jen jediná implementace – Saxon. To už brzy přestane být pravda; svůj záměr implementovat XSLT 2.0 oznámil tým XML Microsoftu. Programátoři, kteří dosud pracovali na zdokonalování transformátoru XSLT 1.0, se už dali do práce. Zdůvodněním je, že zákazníci MS dali jasně najevo, že si přejí implementaci XSLT 2.0, jakmile bude tento standard dokončen…
    18. 2. 2007 23:44 (aktualizováno)
  • XQuery a XPath/XSLT 2.0 doporučeními W3C

    Teď už věřím, že opravdu všechno má svůj konec. Specifikace XQuery 1.0, XPath 2.0 a XSLT 2.0 se po dlouhých skoro šesti letech vývoje staly doporučeními W3C. Dohromady se kvůli modularizaci jedná o těchto osm dokumentů. XQuery 1.0: An XML Query Language XSL Transformations (XSLT)Version 2.0 XML Path Language (XPath)2.0 XQuery 1.0 and XPath 2.0 Functions and Operators XQuery 1.0 and XPath 2.0 Data Model (XDM) XSLT 2.0 and XQuery 1.0 Serialization XML Syntax for XQuery 1.0 (XQueryX) XQuery 1.0 and
    18. 2. 2007 23:43 (aktualizováno)
  • XML Prague: Call for Papers

    Konference XML Prague 2007 dnes vyzvala k zasílání návrhů příspěvků. I letošní ročník počítá s několika atraktivními zvanými řečníky (zatím účast přislíbíli Norman Walsh a Uche Ogbuji), ale zbytek programu letos bude sestaven na základě veřejného CFP. Témata pro letošní rok jsou: Zajímavé a originální přístupy ke zpracování XML Otevřené kancelářské formáty v XML XML Pipeline Language
    18. 2. 2007 23:43 (aktualizováno)
  • Chce Microsoft patent na RSS?

    Před koncem minulého roku mnoha blogy a elektronickými médii proběhla informace o tom, že se Microsoft pokouší patentovat RSS. Také na Rootu se objevila zprávička. Zpráva vzbudila vlnu úžasu a spravedlivého rozhořčení. Jak si někdo může patentovat něco, co už dávno existuje a má miliony uživatelů? Bude snad ten ďábelský MS chtít, aby mu každý uživatel čtečky RSS platil licenční poplatky?
    18. 2. 2007 23:43 (aktualizováno)
  • STX a W3C

    Transformační jazyk pro XML zvaný STX už existuje skoro pět let. Vše podstatné ohledně vývoje jazyka i implementací se událo v letech 2002 a 2003, poslední roky byla aktivita prakticky nulová. Osobně už jsem považoval celý projekt za uzavřený. Něco jsem se při něm přiučil, poznal zajímavé lidi – z mého pohledu jednoznačně pozitivní zkušenost. Konsorcium W3C v té době už vyvíjelo svou druhou generaci transformačních standardů – XPath/XSLT 2.0 a XQuery 1.0. STX je s těmito standardy nekompatibilní
    18. 2. 2007 23:43 (aktualizováno)
  • Nové časy

    Posledních pár týdnů jsem měl a pořád ještě mám o dost méně času na psaní (i na všechno ostatní). Firma, kterou jsem před sedmi roky spoluzakládal, se spojuje s jinou, zatím nejmenovanou firmou, a k mým dosavadním povinnostem přibyla hromada dalších. Přebírání projektů, spojování týmů, stěhování, vypovídání smluv a podepisování jiných. Večer doma už si neprogramuju ani nepíšu, ale doháním, co jsem nestihl v práci…
    18. 2. 2007 23:43 (aktualizováno)
  • RX: parser v Ruby

    Tenhle článek jsem si opravdu užil, přestože se Tim Bray hned v úvodu omlouvá za jeho nezáživnost a odhaduje, že na světě může být asi tak šest lidí, které by téma mohlo zajímat. Myslím, že to trochu podcenil. Rozhodně nejsem expert na Ruby (možná leda expert naruby). Článek o efektivitě a optimalizaci parseru XML napsaného pouze v Ruby mě zaujal, protože jsem se před časem zabýval něčím podobným v Perlu. A Perl a Ruby mají, aspoň z hlediska výkonu, dost společného.
    18. 2. 2007 23:42 (aktualizováno)
  • XML Pipeline podruhé

    V půlce listopadu pracovní skupina XML Processing Model zveřejnila druhou pracovní verzi specifikace XML Pipeline Language, neboli XProc. O prvním draftu před dvěma měsíci stručně pojednala Akta X. Hlavní novinkou aktualizované verze je specifikace knihovny standardních komponent, která v prvním draftu zcela chyběla. Standardní komponenty jsou mimořádně důležité. Jsou to uzly tvořící graf, jednotlivé atomické kroky v procesu zpracování…
    18. 2. 2007 23:42 (aktualizováno)